Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Punktualność elementarną zasadą savoir-vivre’u – FiGeneration
Myślę

Punktualność elementarną zasadą savoir-vivre’u


Są ludzie, którzy przez całe życie spoglądają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają – zauważył Antoni Czechow. Jeśli zgodzimy się z twierdzeniem, że niepunktualność oznacza lekceważenie, a czas – zgodnie z powiedzeniem Beniamina Franklina – to pieniądz – mamy już dwie przesłanki, by zastanowić się czy jesteśmy z zasady punktualni. Punktualność to jedna z elementarnych zasad savoir-vivre’u – bycie punktualnym jest niezbędne nie tylko w sytuacjach codziennych, ale ma przede wszystkim ogromne znaczenie w kontaktach biznesowych i firmowych. Osoby punktualne swoją dokładnością dają do zrozumienia otoczeniu, że podchodzą do swoich obowiązków odpowiedzialnie oraz że szanują osoby, z którymi się umawiają.

Poradniki savoir-vivre’u i dobrych manier w biznesie często podkreślają, iż zawsze powinniśmy traktować innych i zachowywać się wobec nich tak, jak byśmy chcieli, aby oni zachowywali się wobec nas. Dlatego pamiętając o tym, jak spóźnialskich traktuje otoczenie, nie powinniśmy przyczyniać się do zaistnienia sytuacji skutkujących niepunktualnością.

hand-1590578_960_720

Oczywiście, należy podkreślić, iż nie we wszystkich krajach podchodzi się tak restrykcyjnie do kwestii punktualności. Warto jednak podkreślić, że o ile w sytuacjach towarzyskich spóźnienia sięgające nawet 30 minut są często spotykane (np. w krajach Basenu Morza Śródziemnego lub Ameryki Południowej), to sytuacje biznesowe bezwzględnie wymagają bycia punktualnym bez względu na szerokość geograficzną

Dlaczego warto być punktualnym?
Współcześnie coraz więcej osób nie przywiązuje wagi do dobrych manier, a co za tym idzie – i do punktualności. Zasada kwadransa akademickiego jest stosowana przez wiele osób również po zakończeniu studiów. Osoby te nie zdają sobie chyba sprawy, jak bardzo negatywnie odbija się to na ich reputacji, ponieważ ludzie niepunktualni postrzegani są przez otoczenie jako: niesłowni, nieszanujący czasu innych, niezorganizowani i „roztrzepani”. Trudno uznać ich za profesjonalistów, można mieć obawy co do ich zaangażowania w pracę czy dotrzymywania obietnic i terminów.

Rozsądnie zaplanowany dzień to podstawa

Należy realnie zaplanować czas potrzebny do wykonania poszczególnych czynności i wziąć pod uwagę, iż nagłe wydarzenia mogą zakłócić wcześniej zaplanowany harmonogram. Dlatego warto planować przerwy np. pomiędzy poszczególnymi spotkaniami, aby jedno poranne opóźnienie nie miało całodziennych skutków.

fashion-person-woman-girl-large
Wyjścia i spotkania wyjazdowe – wcześniejsze przygotowanie
Przed wyjściem lub wyjazdem na spotkanie poza biurem należy sprawdzić trasę dojazdu oraz zapisać lub wydrukować kluczowe informacje lub mapkę. Wiele portali internetowych udostępnia on-line informacje dotyczące możliwych utrudnień (remonty ulic, korki, wypadki itd.) – należy je wziąć pod uwagę. Warto również zaplanować przybycie na miejsce kilka minut przed spotkaniem (należy wówczas poczekać na właściwą godzinę). Odpowiednie przygotowanie sprawi, że nawet niespodziewane wydarzenia na trasie nie przeszkodzą nam w punktualnym przybyciu.
Zegarek i nie tylko
Warto korzystać nie tylko z zegarków na rękę, ale posiadać również czasomierze na ścianie czy biurku. Smartfony oprócz funkcji dzwonienia posiadają także kalendarze, a w nich możliwość ustawienia sobie przypomnienia. W podobne funkcje wyposażone są również tablety i telefony. Niektórym osobom pomaga nastawienie wszystkich dostępnych zegarków np. 10 minut do przodu (tyle, ile zazwyczaj się spóźniają).

punktualność

O czym należy pamiętać w przypadku spóźnienia
Niektóre osoby twierdzą, że aby mieć dobre wejście, należy się choć trochę spóźnić. Jest to jedno z bardziej mylących przekonań zwłaszcza w kontekście spotkań biznesowych (w sytuacjach towarzyskich dopuszczalne, a nawet wskazane jest kilkuminutowe spóźnienie, aby nie zastać gospodarzy nie do końca przygotowanych do spotkania). Tego typu zachowanie nie pozwala na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Wręcz przeciwnie – jest to najprostsza droga do zyskania opinii osoby niesłownej, nieterminowej i niewiarygodnej.

Po pierwsze, należy powiadomić osoby, z którymi jesteśmy umówieni, i podać realny czas lub termin dotarcia na spotkanie czy realizacji zadania. Brak możliwości dodzwonienia się do kogoś, nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem. Należy poszukać innych możliwości nawiązania kontaktu (SMS, telefon do sekretariatu/recepcji, komunikator internetowy, poczta elektroniczna itd.).
Po drugie, ze spóźnienia należy się wytłumaczyć i za nie przeprosić – najlepiej krótko, w jednym lub dwóch zdaniach, aby nie zabierać czasu zebranym osobom. Tłumacząc się należy unikać mówienia nieprawdy. Spóźnialski złapany na kłamstwie, nie dość, że będzie postrzegany jako osoba niewiarygodna, to dodatkowo jako osoba posługująca się kłamstwem jako narzędziem w kontaktach biznesowych.
Kiedy należy być punktualnym
Punktualność powinna być zawsze naszą dewizą (z wyjątkiem dopuszczalnych kilkuminutowych spóźnień w sytuacjach towarzyskich, o których była mowa wcześniej). Warto dołożyć starań, aby być o czasie lub wykonać terminowo zadanie zwłaszcza w niżej wymienionych sytuacjach:
• spotkania biznesowe;
• rozmowy kwalifikacyjne;
• oddanie projektów i prac zaliczeniowych;
• odpowiadanie na otrzymaną korespondencję (m.in. e-maile, SMS-y, telefony, listy tradycyjne).

punktualność

Szanując czas innych, warto również pamiętać, aby nie próbować się umówić na ostatnią chwilę czy zmieniać terminu realizacji powierzonego nam zadania. Każdy z nas posiada swój grafik i harmonogram zajęć, zaś naleganie na „wciśnięcie” nas w ostatniej chwili czy próba zmian w planach innych osób jest nieelegancka i wybitnie nie na miejscu.
Joanna Modrzyńska
Art of Manners
Tekst jest przeznaczony tylko do użytku wewnętrznego i jego kopiowanie w innych celach jest zabronione.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Myślę
Ekspresowe wieżowce
Myślę
2013 rokiem prof. Jana Czochralskiego, Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima
Myślę
Winda kosmiczna. Czy science fiction ma szansę na realizację?