Korzystam

Jak żyć w zgodzie z naturą, czyli sposób na bycie zielonym.


  • 0

Fakt, że niszczymy naszą planetę jest niezaprzeczalny. Czemu to robimy? Powody są proste: lenistwo, bezmyślność, a także niczym nieusprawiedliwiona nieświadomość. Ostatnie lata pokazują jednak, że nasza podstawowa wiedza ekologiczna, znacznie się poszerzyła. Stąd coraz większy rozwój „zielonych” technologii np.: w przemyśle samochodowym mamy już silniki hybrydowe, przemysł energetyczny ciągle pozyskuje alternatywne źródła energii, UE chce zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Jak więc postępować by żyło się nam lepiej?

Wystarczy trochę chęci i samozaparcia by przestrzegać podstawowych praw, które ekolodzy od dawna starają się w nas zakorzenić.

Oto kilka przykazań wartych zapamiętania:

1. Nie przesadzaj z temperaturą w domu. Choć trudno to sobie wyobrazić, to obniżenie temperatury o 1°C ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie.

2. Nie zostawiaj wszystkich urządzeń ?na czuwaniu?. Na pewno masz w domu urządzenia takie jak telewizor czy wieża stereo, które mogą zostać wyłączone na czas nie używania (np. w nocy).

3. Pomyśl o zakupie baterii słonecznych. Dzięki takiej instalacji twoje rachunki za energię mogą obniżyć się nawet o 40%.

4. Bierz prysznic zamiast kąpieli. Prysznic to od 5 do 15 litrów wody/minutę, a kąpiel w wannie – to aż od 100 do 200 litrów wody! Poza tym w trakcie kąpieli w wannie zużywamy wodę o wyższej temperaturze niż pod prysznicem.

5. Wyłączaj wodę, gdy myjesz zęby, mydlisz ciało, czy włosy.

6. Korzystaj ze zmywarki. Dzięki zmywarce zużyjesz mniej wody niż przy ręcznym zmywaniu.

7. Pierz bez włączania podgrzewania wody w pralce. Zwłaszcza jeśli używasz dzisiejszych, nowoczesnych proszków do prania.

8. Zawsze zwracaj uwagę na klasę energooszczędności kupując rzeczy zużywające duże ilości energii np.: pralka, kuchenka mikrofalowa, telewizor, komputer stacjonarny itp.

9. Jedź rowerem bądź idź na piechotę do pracy. Dzięki temu oszczędzisz pieniądze oraz twoja kondycja znacznie się polepszy. Jeśli jednak mieszkasz daleko od miejsca pracy, naucz się jeździć ekologicznie. Opanowując sztukę eko-jazdy możesz zaoszczędzić nawet do 25% paliwa! Możesz także zakupić samochód z napędem hybrydowym.

10. Korzystaj z toreb ekologicznych kiedy idziesz na zakupy, a plastikowych używaj jako worki na śmieci.

11. Kupuj ekologiczne produkty np.: akumulatory zamiast zwykłych baterii, specjalne energooszczędne kompaktowe świetlówki, odzież ekologiczną, zamiast tradycyjnych, papierowych wersji, kupuj e-książki, ekologiczne farby.

12. Oszczędzaj papier drukując obustronnie.

13. Nie pal papierosów!

14. Segreguj śmieci!

Postępując zgodnie z zasadami wypisanymi powyżej, chronisz klimat, redukujesz swoje rachunki za energię i centralne ogrzewanie oraz zmniejszasz ilość ścinanych drzew.

Zmień swój tryb życia! Bądź trendy, bądź zielony!

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Zygzakiem Przez Świat- gościnnie na FiGeneration
Korzystam
Meble wykończone przez jedwabniki
Korzystam
Architektura 2013