Bez kategorii

Niekonwencjonalne zabawki dla dzieci – świat nieodkrytych możliwości


  • 1
Fot. Flickr/kitty27/Lic. CC by

Fot. Flickr/kitty27/Lic. CC by

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, jednak nie zawsze są to produkty, które spełniają wymagania kreatywnych rodziców. Na szczęście, jeśli tylko wykażemy się odrobiną inicjatywy i zaangażowania, świat niekonwencjonalnych zabawek da wiele radości nie tylko naszym pociechom, ale i nam samym.

Najprostsze jest najlepsze

Tekturowa rakieta (Fot. funkydiva.pl)

Tekturowa rakieta (Fot. funkydiva.pl)

Okazuje się, że nie trzeba inwestować w drogie zabawki, aby dzieci mogły dobrze i rozwojowo się bawić. Najlepszym tego przykładem jest mój faworyt w świecie nieszablonowych rozwiązań – karton. To surowiec niedrogi, powszechnie dostępny. W końcu każdy z nas kupuje buty czy inne produkty pakowane właśnie w tekturę. Po co ją wyrzucać, skoro może być źródłem zabawy dla wszystkich domowników.

Czynniki, które mogą nas ograniczać, to tylko czas, pomysłowość, inwencja i entuzjazm. Tworzywo to daje możliwość stworzenia dosłownie wszystkiego. Począwszy od mebli, pralek, domków, poprzez roboty, stwory, aż do rakiet, samochodów i wszelkich innych pojazdów. Wystarczy trochę chęci, farb, nożyczek i kleju, a efekt będzie piorunujący. Dziecko nie dość, że spędzi czas z rodzicem, tworząc taki projekt, to jeszcze może się nim bawić długo po tym, jak zakończy się faza konstruowania i ozdabiania.

Oczywiście wiadomo, że nie każdy ma wystarczająco dużo czasu bądź umiejętności manualne, by podjąć się tego fascynującego zadania. Nie znaczy to jednak, że nie można wykorzystać kartonu. W Sieci jest wiele miejsc, w których da się kupić gotowe produkty. W paczce otrzymamy elementy do złożenia z dokładną instrukcją. Nasze pociechy za pomocą farb, kredek, flamastrów czy naklejek będą mogły nadać charakter każdemu fragmentowi.

Mały malarz

Tablica

Tablica

Jeśli dziecko ma duszę prawdziwego artysty, a nam trudno nadążyć z dostarczaniem niezbędnych materiałów, takich jak kartki, kredy, farby, jego twórczość można odnaleźć na sprzętach i ścianach w całym domu. Nie należy wtedy załamywać rąk. Jest ratunek, a raczej rozwiązanie. Wystarczy podjąć stanowcze kroki i zaopatrzyć się w tak zwaną farbę tablicową. Jedną ze ścian można zamienić w płótno mogące pomieścić niekończącą się liczbę obrazków naszego szkraba.

Oczywiście jak zawsze istnieje wersja bardziej minimalistyczna, ale równie ciekawa. Są to naklejki w różnych kształtach, po których również da się pisać kredą.

Polski design dzieciom

Dywan dla dzieci (Fot. sopolish.pl)

Dywan dla dzieci (Fot. sopolish.pl)

Przykładem na to, jak zabawki dla dzieci mogą mieć w pływ na design mieszkania, jest autorska propozycja polskiego duetu Joanny Rusin i Agnieszki Czop. Zaprojektowany przez nie dywan daje dzieciom możliwość ustalenia dowolnej kompozycji. Rozwija tym samym wyobraźnię i daje maluchom okazję do eksperymentowania.

Inna propozycja to również polski projekt projektantki Pani Jurek. Wyhaftowała ona swoje ulubione przedmioty światowego wzornictwa na białym obrusie. Stworzyła dzięki temu miniaturową przestrzeń dla maluchów, które przecież uwielbiają bawić się pod stołem. Grunt to dobra inspiracja.

Trzy w jednym

Tutaj znajdziecie przykłady gotowych nietuzinkowych rozwiązań. Do wyboru jest między innymi zestaw, z którego zawartości da się złożyć trzy drewniane zabawki dostosowane do wieku czy zainteresowań dziecka. Tym samym kupując jedną zabawkę, dajemy dziecku potrójną radość za każdym razem, gdy odkryjemy przed nim nowe zastosowanie.

Razem raźniej

Warto zauważyć, że zdecydowana większość tych nietypowych rozwiązań angażuje rodziców we wspólną zabawę z dzieckiem. Przygotowanie, proces twórczy – to wszystko składa się na czas spędzony razem z maluchem. Wspólne działanie buduje dobre relacje między nami. Kiedy cała rodzina zbiera się razem, aby osiągnąć wyznaczony cel poprzez swobodną, przyjemną zabawę, zyskujemy dużo więcej niż nową niekonwencjonalną zabawkę. Zyskujemy uśmiech naszego dziecka. A to chyba najcenniejsza nagroda.

Każdy sznurek ma dwa końce

Innym spojrzeniem na niekonwencjonalne zabawki wykazał się projektant Denny Tsai, który dla koncernu Philips zaprojektował nietypową karuzelę. Zmyślnie została ona połączona z innym składnikiem, który dla wielu wydaje się niezbędny w pokoju bobasa. Chodzi o czujkę z kamerą.

Autorowi obserwującej karuzeli udało się zespolić te dwa elementy w spójną całość. Dodatkowo może ona również służyć jako nocna lampka oraz pozytywka. Minimalistyczny styl, który zachował autor, sprawia, że projekt pasuje niemal do każdego wnętrza.

Handmade

Koń (Fot. http://thejarjouras.com/)

Koń (Fot. http://thejarjouras.com/)

Na koniec koń. Pociechy będą mogły objechać na nim cały świat. Aby go stworzyć, potrzeba w zasadzie tylko kija od miotły i skarpetki, a rezultat jest naprawdę niesamowity.

Jak widać, możliwości jest bardzo dużo. Nie wszystko wymaga dużych nakładów finansowych. Trzeba tylko puścić wodze wyobraźni, a wtedy wszystko, co jest pod ręką, może stać się świetnym materiałem do wspólnej kreatywnej zabawy z dzieckiem.

Czy wykorzystujecie w zabawach z dziećmi improwizowane zabawki? Z jakich materiałów je przygotowujecie?

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Amerykański 1% – jak wygląda życie najbogatszych ludzi w USA?
Bez kategorii
Koleje dużych prędkości
Bez kategorii
Gdzie ci mężczyźni?
  • Sam doskonale bawiłem się w domku zrobionym z gigantycznego kartonu (nawet nie pamiętam po czym) i jestem jak najbardziej za tworzeniem niestandardowych zabawek dla dzieci.