Mieszkam

Barwa światła – gdzie jakie światło? Czy oświetlenie ma wpływ na samopoczucie człowieka?


 • 2
(Fot. Flickr/loop_oh/Lic. CC by-nd)

(Fot. Flickr/loop_oh/Lic. CC by-nd)

Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje światła. Wzrok to bodaj najważniejszy zmysł, pozwalający dzięki światłu na orientację w przestrzeni. Czy jednak wpływa ono w jakikolwiek sposób na inne aspekty naszego działania?

Co to jest światło?

Czym właściwie jest światło? Filozof odpowie – brakiem ciemności. A fizyk? Promieniowaniem elektromagnetycznym w jego widzialnym zakresie. Biolog doda, że jest promieniowaniem odbieranym przez siatkówkę oka ludzkiego. Wszystkie te definicje tworzą spójny obraz tego, co pospolicie nazywa się światłem.

Nie będzie specjalnym odkryciem stwierdzenie, że różne źródła światła dają jego różne odmiany. Bo przecież to pochodzące od słońca nie jest takie samo jak to, które emituje świetlówka na hali produkcyjnej.

Światło, a w szerszym znaczeniu – promieniowanie elektromagnetyczne ma wiele parametrów, które pozwalają na odróżnienie jego konkretnych rodzajów. Na samopoczucie człowieka wpływ mają właściwie tylko dwa z nich – natężenie oraz barwa.

(Fot. Flickr/pdbreen/Lic. CC by)

(Fot. Flickr/pdbreen/Lic. CC by)

Barwa światła

Od dawna prowadzone są badania mające na celu ustalenie, który rodzaj światła najkorzystniej wpływa na nasze zdrowie. Wszystkie prowadzą do jednego wniosku, niespecjalnie odkrywczego: najzdrowsze jest światło pochodzące od Słońca.

Ma to swoje uzasadnienie w biologii i ewolucji człowieka. Zawsze było to jedyne dostępne światło, do którego postrzegania rozwijała się siatkówka ludzkiego oka. Dopiero ostatnie dekady przyniosły szereg innych źródeł, które nie miały absolutnie żadnego wpływu na ewolucję oka.

Dlatego też coraz to nowe źródła oświetlenia starają się w jak największym stopniu oddać barwę i temperaturę światła pochodzącego od Słońca. Jak się okazuje, nie jest to wcale łatwe zadanie.

(Fot. Flickr/swimparallel/Lic. CC by-sa)

(Fot. Flickr/swimparallel/Lic. CC by-sa)

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa (i jej wartość) powinna być dla nas wskazówką przy doborze oświetlenia. Wskazuje ona bowiem, na ile sztuczne źródło jest zbliżone do światła słonecznego. Sama definicja pojęcia określa temperaturę barwową jako “obiektywną miarę wrażenia barwy danego źródła światła”. Stąd też pochodzą znane pojęcia światła “ciepłego” i “zimnego”.

Na początku skali znajduje się więc światło świeczki (2000K), na drugim krańcu (28000-30000 K) światło błyskawicy.

Światło słoneczne w bezchmurny dzień ma temperaturę barwową ok. 6000-6500 K Żarówka klasyczna z włóknem wolframowym to temperatura ok. 2800 K.

Z tych kilku przykładowych wartości wyłania się pewien trend, który może pomóc przy wyborze żarówki w sklepie. Im temperatura barwowa jest bliższa wartości 6000 K, tym światło jest naturalniejsze, bardziej przyjazne dla ludzkiego oka. Wartości niższe dają światło „cieplejsze”, sprawiające wrażenie przytulności, tworzące klimat miejsca. Jeśli wartości temperatury są wyższe, źródła takie mogą męczyć oczy w dłuższym okresie użytkowania, ale pozwalają na ostrzejsze widzenie i oświetlają dokładniej.

Klasyczne źródła światła dostępne w sklepie, jak żarówka ze włóknem wolframowym, halogenowa, jarzeniowa, czy w ostatnich czasach coraz popularniejsze LED-owe w mniejszym czy większym stopniu, ale jednak zapewniają oświetlenie w przybliżeniu białe, słoneczne.

Jako takie, światło emitowane przez klasyczne źródła, używane w pracy czy w domu raczej nie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne.

(Fot. Flickr/Mr. T in DC/Lic. CC by-nd)

(Fot. Flickr/Mr. T in DC/Lic. CC by-nd)

Ze skrajności w skrajność

I tak też np. światło czerwone (kilkaset K) może przyspieszyć tętno i podwyższyć ciśnienie tętnicze. To z kolei może spowodować pobudzenie, podniecenie i gwałtowność. Na drugim biegunie znajduje się światło niebieskie, które działa relaksująco i uspokajająco. Przywraca żywotność i siły witalne.

Z ciekawszych barw można wymienić również fioletową i zieloną. Ta pierwsza działa usypiająco i melancholijnie, jest korzystna dla ludzi nerwowych. Zielona również działa uspokajająco, ale do tego stopnia, że może powodować nastroje depresyjne.

Z powyższych przykładów jasno wynika, że barwa światła oddziałuje na człowieka.

Wiele osób do pracy przynosi własne lampki, których światło pozwala im się lepiej skupić i uspokoić. W tych samych biurach trwają batalie między osobami, które nie godzą się na całodzienne siedzenie przy jarzeniówkach, a tymi, którym to nie przeszkadza. Samo prawo pracy zaś reguluje dokładnie, ile światła dziennego powinno być zapewnione każdemu pracownikowi.

Powinniśmy więc przyłożyć wagę do oświetlenia w miejscach, gdzie możemy o nim swobodnie sami decydować, czyli w naszych domach i mieszkaniach. Ostre, jaskrawe światło, kojarzące się z klimatem sali operacyjnej nie będzie pasowało do sypialni, jednak świetnie sprawdzi się w kuchni czy łazience. Warto pomyśleć też o zestawach oświetleniowych pozwalających dostosować barwę światła w większych pomieszczeniach do sytuacji: czy chcemy przy jaśniejszym, pobudzającym świetle spędzić czas w towarzystwie, czy odpocząć i zdrzemnąć się w tym samym pomieszczeniu przy dyskretnym świetle “kominkowym”.

Zwracajmy uwagę na wskazania na opakowaniach żarówek, aby dobrać optymalne oświetlenie do naszych potrzeb. Odpowiedni wybór światła to nie tylko kwestia wygody, ale także naszego zdrowia – i to nie tylko oczu.

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Tapeta czy farba?
Mieszkam
Osiedle Fi – inne niż wszystkie?
Mieszkam
Made in Osiedle Fi
 • Anonim

  Witam! Ciekawe rozwiązania na temat oświetlenia znajdziecie również na targach
  domu inteligentnego. 
  W dniach 25-27 październiku 2012 na terenie SOHO FACTORY w
  Warszawie, przy ulicy Mińskiej 25 odbędą się pierwsze polskie targi – DOM
  INTELIGENTNY.

  O czym będą? Między innymi:

  – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania domu

  – technologie inteligentnego zarządzania budynkiem

  – wystawa szeroko rozumianych systemów audio/video i kina

  Co w zamian? Dla odwiedzających: mnóstwo gadżetów, sale
  kinowe oraz nowości elektroniczne… Przyjdź, warto…

  P.S. Hale targowe będą czynne od godziny 9.00 do 18.00 przez
  trzy dni targowe.

  Wejściówka dzienna kosztuje 15 pln (ulgowa 10 pln),
  wejściówka trzydniowa kosztuje 30 pln. Wejściówki są indywidualne.

 • pionierka

  Polecam oświetlenie firmy 2BM! Wysoka jakość i dobrej
  cenie! Już teraz możesz kupować przez
  Internet siedząc wygodnie w fotelu. Wybieraj spośród bogatego asortymentu na
  stronie http://www.2bm.pl/