Korzystam

Hayao Miyazaki – bajki nie tylko dla dzieci


  • 0
(Fot.mangamarket.wordpress.com)

(Fot.mangamarket.wordpress.com)

Animowany świat, do którego zabiera nas w swoich dziełach ten wyjątkowy japoński reżyser, rysownik i twórca komiksów, jest niesamowity. Proste prawdy i mądrości uchwycone w naturalny i bardzo subtelny sposób. A wszystko to za pomocą przepięknej animacji[blo-link-inner href=”http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ponyo.jpg”][/blo-link-inner].

Może niesłusznie, ale bardzo często japońskie anime kojarzone jest głównie z postaciami z pokemonów lub Czarodziejek z Księżyca. Mimo że może wśród niektórych odbiorców tytuły te wywołują swoisty sentyment, nie stanowią one jakiś szczególnie wyszukanych perełek gatunku. Twórczość Hayao Miyazakiego – wręcz przeciwnie.

(Fot.wikipedia.pl)

(Fot.wikipedia.pl)

Kiedy pozory mylą

Moja przygoda z dziełami Hayao Miyazakiego długo nie chciała się rozpocząć. Tak naprawdę wyłącznie z powodu mojego złego nastawienia. Dostałam od siostry pakiet filmów. Dając mi je, nie mogła się nachwalić, jak cudowne są to produkcje. Pomyślałam sobie, że zaczęła się już starzeć i zachciało się jej nagle oglądać jakieś japońskie bajki, w których pewnie wszyscy mają wielkie oczy i robią ciągle głupie przerysowane miny. I tak też filmy trafiły na dysk z opisem „nie chce mi się tracić czasu” i co jakiś czas musiałam tylko usprawiedliwiać się oraz wymyślać, dlaczego jeszcze ich nie obejrzałam.

Czasami warto zaryzykować, czyli nie bądźmy uprzedzeni i nadmiernie uparci

Tak minął grubo ponad rok. Kiedyś jednak pomyślałam: spróbuję. Zasiadłam do oglądania. Pierwsze dziesięć minut “Spirited Away: W krainie bogów” nie porwało mnie jakoś szczególnie. Niby ładnie, niby fajnie, ale bez szału. Jednak z minuty na minutę coraz bardziej wciągałam się w świat głównych bohaterów. I tak też dałam się porwać fenomenowi twórczości Hayao Miyazakiego już na całego.

(Fot.dubsub.blogspot.com)

(Fot.dubsub.blogspot.com)

Ten japoński twórca anime, współzałożyciel Studia Ghibli, w 1997 roku, kiedy to stworzył film pod tytułem „Księżniczka Mononoke”, zapowiedział, że to jego ostatnie dzieło. Na szczęście dla jego wiernych fanów nie trzyma się tego postanowienia i od tego czasu nakręcił jeszcze trzy filmy. Po każdym zarzekał się, że to właśnie ten ostatni. Mimo że Miyazaki nie jest już najmłodszym mężczyzną, miłośnicy jego twórczości wciąż mają nadzieję, że spod jego ręki wyjdzie kolejne dzieło.

„Spirited Away: W krainie bogów”

Najbardziej uhonorowany film tego japońskiego twórcy: Oscar dla najlepszego filmu animowanego, Złoty Niedźwiedź na Festiwalu w Berlinie. To chyba znak, że nie jest to jedynie atrakcyjna bajka dla dzieci, ale obraz warty obejrzenia. Fabuła opiera się na przygodach dziesięcioletniej Chihiro. Dziewczynka przez przypadek trafia do przepięknego miejsca, które wygląda zupełnie jak opuszczone miasteczko.

Rodzice Chihiro, mimo jej sprzeciwów, decydują się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca. Dziewczynka podświadomie wyczuwa, że nie jest ono dla nich całkowicie bezpieczne, ale nie potrafi ich o tym przekonać. Zostawia rodziców i zaczyna samotnie błąkać się po mieście. Kiedy nadchodzi zmrok, znikąd pojawia się młody chłopiec, który nakazuje jej czym prędzej opuścić miasto.

Wystraszona dziewczynka biegnie do swoich rodziców i z przerażeniem odkrywa, że zmienili się oni w świnie. Później Chihiro dowiaduje się, że znalazła się w krainie bogów, a jej rodzice zjedli jedzenie, które nie było przeznaczone dla ludzi. Żeby odmienić ich z powrotem w ludzką postać oraz uwolnić się z tej krainy, dziewczynka musi podjąć pracę w łaźni przeznaczonej dla bóstw, demonów i przodków.

Odrobinę naiwna, infantylna i rozpuszczona Chihiro ma przed sobą niełatwe zadanie. Demony, ciężka praca, przeciwności losu – nic nie będzie proste, ale dziewczyna z minuty na minutę znajduje w sobie coraz więcej siły i motywacji do przetrwania skomplikowanej sytuacji, w której niespodziewanie się znalazła.

“Ponyo”, czyli złota rybka nie tylko spełnia życzenia

Ten ostatni pełnometrażowy film powstał wyłącznie przy użyciu tradycyjnej animacji. Fabuła oparta jest na przyjaźni małej rybki (która postanawia zostać człowiekiem) i pięcioletniego chłopca o imieniu Sosuke. Ojciec rybki, która przybiera ludzkie imię Ponyo, za wszelką cenę chce ją odzyskać i sprowadzić z powrotem do podwodnego królestwa.

(Fot.wikipedia.pl)

(Fot.wikipedia.pl)

Jednak zdeterminowana rybka nie poddaje się tak łatwo. Oznajmia ojcu, że nigdy nie wróci do podwodnego świata, ponieważ kocha Sosuke i chce na zawsze zostać człowiekiem. Ta nietypowa para rozpoczyna podróż pełną przygód po to, żeby uwodnić, że prawdziwej przyjaźni nic nie jest w stanie powstrzymać – nawet największy sztorm. Urzekająca historia, która bezsprzecznie wciągnie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

“Mój sąsiad Totoro”

Mój niekwestionowany faworyt. Jest to jedna ze starszych produkcji, bo powstała w 1988 roku, jednak jej przesłanie pozostaje aktualne. Dwie siostry: Mei i Satsuki, z powodu choroby swojej matki przeprowadzają się wraz z ojcem na wieś. Tam dziewczynki spotykają leśnego ducha o imieniu Totoro. Ta znajomość powoduje, że ich życie zaczyna wypełniać niesamowita magia.

Baśniowy świat, do którego wkraczają siostry, jest niezwykle autentyczny. Tak jakby leśne duchy były czymś całkowicie naturalnym na całym świecie. Nie wyczuwamy tu ani krztyny fałszu lub przesady. Kreatywność reżysera nie wiąże się z przerostem formy nad treścią, zachowany jest niemal idealny balans, który pozwala widzowi poczuć magię bez przesady i nieszczerości.

Do wyboru, do koloru

Wymieniłam tylko kilka perełek z twórczości Hayao Miyazakiego. Zdecydowanie warto wejść głębiej w świat jego niesamowitych dzieł. Wydaje mi się, że jeśli ktoś spróbuje, nie będzie żałował. Nie polecam kończyć na jednym obrazie, bo może on nie uchwycić w pełni tego fenomenu. Miłego oglądania.

[FM_form id="2"]
Korzystam
Oświetlenie w domu – czy tylko fachowiec będzie umiał wymienić żarówkę?
Korzystam
Ferrari – marka, którą uwielbiają wszyscy fani motoryzacji
Korzystam
Nietypowy kalendarz – każdy dzień to święto!