Bez kategorii

Najdziwniejsze osiedla na świecie i stojące za nimi koncepcje


  • 2
(Fot. Wikimedia Commons)

Bourtange, Holandia (Fot. Wikimedia Commons)

Trudno pozbyć się urbanistycznych stereotypów. Niektóre typy osiedli jednoznacznie, choć nie zawsze słusznie, kojarzą się z określonymi rejonami świata – wystarczy pomyśleć o favelach, zamkniętych, luksusowych osiedlach czy blokowiskach z wielkiej płyty. Są jednak osiedla, które zamiast bawić się w mozolne rozbrajanie stereotypów, wymierzają im nokautujący cios. Jak wyglądają najdziwniejsze osiedla na świecie?

Atak klonów (Ixtapaluca, Meksyk)

Problemem wielu mniej zasobnych krajów są slumsy. Co zrobić z ludźmi o niskich dochodach, którzy w poszukiwaniu lepszego życia ściągają do dużych miast? Pozostawieni sami sobie tworzą dzielnice nędzy, a przeniesieni do blokowisk błyskawicznie dewastują wspólną przestrzeń i całą okolicę. W Ixtapaluca, mieście stanowiącym część obszaru metropolitarnego stolicy Meksyku, postanowiono zmierzyć się z problemem w sposób, który na zdjęciach wygląda dość osobliwie.

 Ixtapaluca, Meksyk  (Fot. Webpark.ru)

Ixtapaluca, Meksyk (Fot. Webpark.ru)

Zbudowano tam ogromne osiedle jednorodzinnych domów socjalnych. Budynki, choć niewielkie, zapewniają odpowiedni standard życia, a przy każdym znajduje się mały ogródek. Całość wygląda schludnie i czysto, ale architektura osiedla poraża – po horyzont ciągną się równe, różnokolorowe rzędy identycznych domków.

Twierdza (Bourtange, Holandia)

Wbrew pierwszemu skojarzeniu Holendrzy, korzystając z dogodnych warunków, nie stworzyli ekskluzywnego, odciętego od świata osiedla na wzór tych, które powstają w krajach Trzeciego Świata, a jeszcze do niedawna były wyznacznikiem opacznie pojmowanego prestiżu również w Polsce. Bourtange to licząca zaledwie 420 mieszkańców społeczność, zamieszkująca teren fortecy wzniesionej przed wiekami przez Wilhelma I Orańskiego.

Bourtange, Holandia (Fot. Wikimedia Commons)

Bourtange, Holandia (Fot. Wikimedia Commons)

Nowożytna twierdza nie ma jednak wiele wspólnego z kojarzonymi z tym terminem średniowiecznymi zamkami. Ponieważ została wzniesiona w czasach, gdy na polach bitw dużego znaczenia nabrała artyleria, Bourtange jest systemem bastionów, dawnych stanowisk artyleryjskich i kanałów. Wśród nich, na skrawkach wolnej przestrzeni, wzniesiono 133 budynki tworzące jedno z najbardziej malowniczych osiedli świata.

Osiedle w kształcie mostu (Reggio di Calabria, Włochy)

Czym byłyby Włochy bez dziedzictwa dawnych wieków? Świadomi znaczenia swoich atrakcji turystycznych mieszkańcy tego kraju nawiązują do przeszłości również współcześnie. Ciekawym przykładem takich działań jest wyłoniony w konkursie projekt osiedla, które powstanie pomiędzy dwoma wzgórzami w pobliżu Reggio di Calabria.

Wizualizacja osiedla w moście (Fot. ArchDaily.com)

Wizualizacja osiedla w moście (Fot. ArchDaily.com)

Konkurs wygrał projekt francuskiego zespołu kierowanego przez Samuela Nageotte. Osiedle, będące w gruncie rzeczy jednym wielkim budynkiem, ma mieć kształt przypominający rzymski akwedukt albo most. Co istotne, poza funkcją mieszkaniową osiedle będzie miało również znaczenie komunikacyjne – nad jego górnymi kondygnacjami zostanie poprowadzona autostrada. Choć trudno mi wyobrazić sobie hałas z tym związany, przypuszczam, że projektanci zadbali również o to, by jakoś rozwiązać ten problem.

Raj dla emerytów (Sun City, USA)

Zlokalizowane w Arizonie Sun City to wymarzone miejsce dla wszystkich chcących korzystać z uroków życia na emeryturze. Uwagę zwraca nietypowy układ ulic. Domy z ogrodami zostały zbudowane wzdłuż dróg tworzących coraz większe okręgi. Wystarczy wiedzieć, przy której ulicy znajduje się jakiś dom, by idąc wzdłuż niej w dowolnym kierunku, prędzej czy później do niego trafić.

Miasto emerytów (Fot. SkyscraperCity.com)

Miasto emerytów (Fot. SkyscraperCity.com)

Mieszkańcy, którym w słonecznej Arizonie nigdy nie doskwiera zimno, mają do dyspozycji wszelkie udogodnienia w postaci stojącej na bardzo wysokim poziomie opieki medycznej, kin czy obiektów sportowych. Co istotne, Sun City to prywatna inicjatywa, a o wszystkie potrzeby mieszkańców dbają prywatne firmy. Ciekawie wygląda demografia tego miejsca – średnia wieku wynosi 75 lat, na 100 kobiet przypada zaledwie 70 mężczyzn, a tylko 0,3 proc. rodzin ma dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Palma (Dubaj)

Dubajskie Wyspy Palmowe to świetny przykład tego, co może powstać z połączenia fantazji i łatwo dostępnych bogactw naturalnych. Dzięki ogromnym zyskom czerpanym z wydobycia ropy Dubaj w krótkim czasie zmienił się z wielkiej piaskownicy w nowoczesną metropolię. Wśród jego atrakcji uwagę zwracają sztuczne wyspy, z których trzy zostały stworzone tak, by z lotu ptaka przypominać wielkie palmy.

Palma Dżamira  (Fot. Wikimedia Commons)

Palma Dżamira (Fot. Wikimedia Commons)

Pierwsza to Palma Dżamira. Trakty komunikacyjne wyspy będącej zarazem ekskluzywnym osiedlem biegną wzdłuż symbolicznego pnia i liści, wiodąc do hoteli i domów. Atrakcją tego miejsca jest nie tylko niezwykła lokalizacja, ale również doborowe sąsiedztwo – wszystkie domy na wyspie zostały sprzedane w ciągu zaledwie trzech dni, a wśród nabywców nie zabrakło znanych na całym świecie celebrytów.

Sępolno (Wrocław)

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w niemieckim wówczas Wrocławiu powstało bardzo nietypowe osiedle. Opisywane w artykule Kariny Sępolno zaplanowano jako osiedle ogród, które poza bogactwem zieleni miało jeszcze jedną istotną cechę, widoczną dopiero po wzniesieniu się nad ziemię.

Osiedle Sępolno we Wrocławiu (Fot. Wroclaw.Hydral.com.pl)

Osiedle Sępolno we Wrocławiu (Fot. Wroclaw.Hydral.com.pl)

Z lotu ptaka osiedle wygląda jak orzeł, a wnikliwa analiza tworzonego przez budynki obrazu pozwala stwierdzić, że nie jest to ani symbol piastowski, ani niemiecki, tylko charakterystyczny dla heraldyki tego rejonu śląski orzeł.

Milica (Skarżysko-Kamienna)

Jeszcze bardziej niecodzienny jest wygląd osiedla Milica w Skarżysku-Kamiennej. Na pozór nic nie sugeruje, że układ budynków ma jakieś ukryte znacznie. Trzeba sporej wyobraźni, by dostrzec w nim coś więcej niż tylko bloki ustawione frontem w wielu kierunkach.

Osiede Milica w Skarżysku-Kamiennej (Fot. Maps.Google.com)

Osiede Milica w Skarżysku-Kamiennej (Fot. Maps.Google.com)

Jeśli jednak starożytni potrafili ułożyć z gwiazd wizerunki strzelca, niedźwiedzicy czy wozu, nam również powinno się udać. Mimo braku oficjalnej informacji potwierdzającej taki zamysł twórców osiedla, zdaniem niektórych z układu budynków wyłaniają się gigantyczne litery alfabetu rosyjskiego, tworzące napis Сталин (Stalin).

Osiede Milica w Skarżysku-Kamiennej (Fot. JoeMonster.org)

Osiede Milica w Skarżysku-Kamiennej (Fot. JoeMonster.org)

Choć większość współcześnie budowanych w Polsce osiedli to kompromis pomiędzy estetyką, ładem przestrzennym a zyskiem deweloperów, ciekawe rozwiązania urbanistyczne z pewnością są również w Waszej okolicy. Jeśli znacie inne przykłady nietypowych osiedli, podajcie je w komentarzach.

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Najsłynniejsze łakocie świata – przegląd nie tylko dla łasuchów
Bez kategorii
Jak samochód zmienił życie współczesnego człowieka
Bez kategorii
Rekultywacja terenów przemysłowych – jak radzimy sobie z tym w Polsce?