Doświadczam

Styl skandynawski – dlaczego urzeka nas prostota i naturalność


  • 2
(Fot.www.iheartshabbychic.blogspot.com)

(Fot.www.iheartshabbychic.blogspot.com)

Ten wyjątkowy styl sprawdza się zarówno w mieszkaniach w centrum miasta, jak i w domach położonych na peryferiach. Nie ma tutaj narzuconych ograniczających standardów. Grunt to minimalizm i harmonia, które powinny zapewnić i funkcjonalność, i wygodę.

Dom jak ksero – o uwolnieniu swojej indywidualności

Wielu z nas wychowało się w małych mieszkaniach w bloku, w których znajdowały się niemal identyczne meblościanki. Kiedy odwiedzało się kolegów i koleżanki, jedynymi sygnałami świadczącymi o tym, że nie jest to nasze mieszkanie, były odmienny rozkład mebli, nieco inne drobiazgi na półkach lub względnie różny kolor tapety. Meblościanki były zazwyczaj jednokolorowe, masywne i przytłaczały wnętrze. Nic dziwnego, że obecnie, kiedy możemy samodzielnie urządzić mieszkanie, często szukamy inspiracji w stylu skandynawskim, który wyróżnia się prostotą i funkcjonalnością.

(Fot.www.scandinavianretreat.blogspot.com)

(Fot.www.scandinavianretreat.blogspot.com)

Fenomen stylu skandynawskiego

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ten styl trafia w gusta tak wielu ludzi na całym świecie. Być może jego powodzenie wynika z prostoty i jasności, a może z delikatnej elegancji. Prekursorem tego stylu był szwedzki artysta Carl Larsson (1853-1919), który próbował odnaleźć coś, co mogłoby rozjaśnić długie zimowe poranki i wieczory z ich przygnębiającym brakiem naturalnego światła. Zaczął malować jasne i kolorowe akwarele, które przedstawiały codzienne życie Szwedów. Na tych obrazach widać, że jego żona Karen Larsson urządziła ich dom nieco inaczej, niż nakazywał obowiązujący w tym czasie ciemny, przytłaczający mieszczański kanon.

Inspiracje z katalogu

W Polsce i nie tylko styl ten zawdzięcza swoją karierę międzynarodowej sieci sklepów IKEA. Asortyment jest bogaty, gotowe aranżacje da się swobodnie przenieść na domowy grunt. Dobrane możemy mieć nawet zasłony i kubki. Oczywiście, poszczególne elementy można dowolnie łączyć i zestawiać, tak żeby jak najlepiej odpowiadały potrzebom klienta. Pełna dowolność. Jeśli nie jesteśmy gotowi na całkowitą odmianę mieszkania, zainwestujmy na początek w drobiazgi, które wyraźnie wpłyną na jego charakter.

Naturalnie poza IKEA jest wiele innych alternatywnych źródeł, z których można zarówno czerpać inspirację, jak i zamówić konkretne przedmioty. W sieci funkcjonuje kilka sklepów internetowych specjalizujących się w asortymencie typowo skandynawskim. Jest także bardzo wiele blogów, które zajmują się propagowaniem tej idei wystroju wnętrz. Są to propozycje krajowe i zagraniczne. Osobiście jestem fanką tego norweskiego bloga.

Bielsza biel, czyli jasne kolory w nieograniczonej gamie

Wszystko, co jasne, widne, przestronne i błyszczące, jest wyznacznikiem tego stylu. Wnętrza skandynawskie są wesołe, a zarazem przepełnione spokojem. Są ciepłe nawet w najbardziej ponure jesienne i zimowe dni. Ściany w skandynawskich domach zazwyczaj mają kolor biały, jedynym odstępstwem może być boazeria ułożona z drobnych pionowych desek, ale również pomalowana na biało. Biel odgrywa główną rolę, dzięki czemu wnętrza wydają się jasne, czyste oraz większe. Oczywiście może to być biel lekko złamana zielenią, różem lub żółcią albo jakieś inne pastelowe odcienie. Wypełnione światłem wnętrza automatycznie wydają się bardziej przestronne i przyjemniejsze.

Natura kontra mocne wejście

Mieszkańcy Północy preferują materiały naturalne, takie jak m.in. drewno, wiklina, len, wełna, kamień czy coraz bardziej popularna juta. Dzięki takim zestawieniom, przebywając w domu, nieustannie odczuwamy bliskość natury.

Często dla kontrastu pojawia się w dominującej gamie bieli i naturalności bardziej wyrazista propozycja. Granat i czerwień – może to być mebel pomalowany właśnie na te kolory lub element dekoracyjny (lampa, ramki na zdjęcia). Podłoga jest najczęściej drewniana. Najlepiej, jeśli wykonana jest z desek, oczywiście można je zostawić w naturalnym kolorze lub pomalować na biało.

(Fot.amandamantes.blogspot.com)

(Fot.amandamantes.blogspot.com)

Kiedy jest na czym usiąść, a tym bardziej na czym zawiesić oko

W meblach utrzymanych w stylu skandynawskim stare łączy się z nowym, co daje zaskakujące eklektyczne zestawienia. Biel, pastele to kolory, w jakich bardzo często występują również meble. Oczywiście zdarzają się także elementy w kolorze naturalnym. Warto zauważyć, że Skandynawowie chętnie decydują się na meble w wydaniu shabby, czyli lekko podniszczone. Dopełnienie stanowią bezsprzecznie niebanalne dodatki. Pufy, świeczniki, ramki na zdjęcia, lampiony, nieszablonowe lampy – to tylko niektóre z nich.

(Fot.nooshkids.blogspot.com)

(Fot.nooshkids.blogspot.com)

To nie wystrój. To sposób bycia

Tak naprawdę można przemeblować mieszkanie, dostosować je do zasad stylu skandynawskiego. Jednak musimy być świadomi, że to nie gwarantuje pełnego sukcesu. Grunt to zrobić to po swojemu. Wykorzystać te elementy, które nam odpowiadają i pasują do konkretnego wnętrza. Musimy czuć się swobodnie i naturalnie we własnym domu.

To on musi się dostosować do nas, a nie my do niego. W przeciwnym razie dom nie będzie utrzymany w stylu skandynawskim, tylko przebrany w ten styl. A to duża różnica, która może odbić się na naszej egzystencji w takim otoczeniu.

Jasne, proste formy. Naturalne materiały, drewno, kamień. A wszystko to w niepowtarzalnym, niewymuszonym stylu. Wygląda tak swobodnie i zachęcająco. Mimo że nie każdy jest fanem takiego klimatu aranżacyjnego, trudno odmówić mu uroku. A Wy dostrzegacie fenomen stylu skandynawskiego czy może preferujecie inne formy aranżacji?

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Jak ludzie leczą kaca w różnych miejscach świata i po jakich trunkach
Mieszkam
Miasto, które zasypia po 17
Doświadczam
Broda nie tylko dla hipstera
  • marek bogacki

    To mój ulubiony styl. Prostota, wygoda i użyteczność to podstawowe wytyczne. Nie rozumiem ludzi którzy zagracają małe mieszkania mnóstwem mebli pasujących do siebie jak kij do oka, a na dodatek ustawiają mnóstwo w ich mniemaniu ozdób – przestrzeń użyteczna się zmniejsza a i człowiek czuje się taki przytłoczony nadmiarem rzeczy (zwykle tandetnych). Dzięki za link do tego norweskiego bloga.

  • Hanka Kowalska

    Ja ze swojej strony polecam pobawić się w samodzielne dekorowanie ścian. Generalnie styl skandynawski to prostota i czystość, więc warto znaleźć rysunki albo nawet samemu jakieś wykonać i oprawić je w ramkę. Jest wiele fajnych grafik jeleni czy napisów, które dobre ksero np. ksero – Reprotechnika Wrocław wyrdukuje, zabinduje lub samodzielnie je sobie potem oprawicie. Po taniości zrobicie dobry look wnętrza 😉