Korzystam

Zabytki techniki i turystyka przemysłowa, czyli o tym, że nie warto się ograniczać


  • 0
(Fot. Flickr/Duncan~ photography /Lic. CC by)

(Fot. Flickr/Duncan~ photography /Lic. CC by)

Otwarcie się na nowe horyzonty i niespotykane możliwości w kontekście zwiedzania zabytków pozwala odkryć nietypowe rozwiązania. W naszym kraju powstaje coraz więcej projektów, które wykorzystują pozostałości po przemyśle. Dzięki ciekawym modyfikacjom można udostępnić zwiedzającym obiekty do tej pory niedostępne.

Ta prężnie rozwijająca się gałąź, zwana turystyką industrialną, z roku na rok ma coraz ciekawszą i bogatszą ofertę dla turystów zainteresowanych nieco innym wymiarem zwiedzania. Obiekty, które nie pełnią już funkcji produkcyjnych, zamiast stać bezużytecznie, są przekształcane w obiekty użytkowe. Nie tylko muzea, ale też galerie sztuki, sale koncertowe, restauracje czy przestrzenie pod wszelkiego rodzaju performance.

Kiedy masz dość plaży – alternatywa dla tradycyjnej turystyki wypoczynkowej

Turystyka industrialna jest rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują nowych rozwiązań. Między innymi tutaj możemy znaleźć spis zabytków przemysłowych i techniki, zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. To zestawienie znacznie ułatwia poszukiwanie odpowiadających nam obiektów. Uwzględniono w nim miejsca, które są oficjalnie dopuszczone do zwiedzania.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Ten bardzo dobrze zorganizowany tematyczny szlak samochodowy, swoim zasięgiem obejmujący cały region, jest interesującą propozycją. W jego skład wchodzi około 36 obiektów bezpośrednio związanych z dziedzictwem przemysłowym, m.in. z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, przemysłem spożywczym czy łącznością. Całość zebrana jest w bardzo ładnej i przystępnej formie. To świetny pomysł zarówno dla rodzin, jak i grup zorganizowanych.

Industriada – wielkie święto na południu kraju

Jest to coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jego celem jest promocja szlaku oraz szerzenie wiedzy i historii dziedzictwa przemysłowego regionu. Od 2010 roku, w czerwcu rozpoczyna się wielka zabawa: koncerty, występy artystyczne, fabularyzowane zwiedzanie obiektów, konkursy, gry dla dzieci i dorosłych. Do tego w pełni zorganizowany transport pomiędzy poszczególnymi obiektami. Wszystko to angażuje do wspólnej zabawy wielu mieszkańców regionu i nie tylko.
Impreza naprawdę przyjemna, ciekawa, a przede wszystkim świetnie zorganizowana.

GUIDO, czyli jak w pełni wykorzystać potencjał

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu jest świetnym przykładem zagospodarowania niemal całego obiektu. GUIDO oferuje zarówno tradycyjne zwiedzanie na kilku poziomach, jak i szereg innych wyszukanych atrakcji.

Przykładowo, można zorganizować ślub na poziomie 170 m pod ziemią, a następnie zaprosić gości weselnych do specjalnie przygotowanej sali znajdującej się 320 m pod ziemią.

Organizowane są rozgrywki turbogolfa – również 320 m pod ziemią. Dodatkowo GUIDO oferuje kilka fabularyzowanych gier, które odbywają się w podziemiach, m.in. kurs pierwszej pomocy – symulowane akcje ratownicze, czy rywalizację drużyn podczas wykonywania typowo górniczych prac. Do wyboru, do koloru, a możliwość, że będziemy się tam nudzić, jest wysoce nieprawdopodobna.

Zwiedzanie z dreszczykiem emocji

(Fot. Flickr/SmithGreg photography/Lic. CC by)

(Fot. Flickr/SmithGreg photography/Lic. CC by)

Oprócz obiektów specjalnie przygotowanych na przyjęcie turystów istnieje wiele miejsc, które są bezpośrednio związane z przemysłem czy techniką, jednak ich zwiedzanie trzeba sobie zorganizować na własną rękę. Niestety, nie zawsze legalnie. Mowa o opuszczonych obiektach, które lata swojej świetności mają już za sobą. Wygląd i charakter tych niedostępnych dla zwykłych śmiertelników miejsc jest intrygujący.

Amatorów takiego rodzaju turystyki z dnia na dzień przybywa. To, co jednym wydaje się brzydkim, zniszczonym obiektem, który najlepiej byłoby zrównać z ziemią, dla innych jest magicznym światem, po którym mogą chodzić i odkrywać kolejne zakątki.
Jeśli jeszcze nie wiesz, do której z tych dwóch grup należysz, tutaj znajdziesz zdjęcia, które być może zainspirują Cię do podjęcia decyzji.

Z ciekawostek praktycznych

W zeszłym roku z okazji Dnia Hutnika dyrekcja dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland zaprosiła wszystkich chętnych na zorganizowane zwiedzanie Huty Katowice – czynnego kombinatu metalurgicznego, zajmującego się hutnictwem żelaza. Udało mi się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jako zapalona fanka obiektów industrialnych byłam bardzo zadowolona. Naprawdę niezła przygoda, godna polecenia. Możliwość zobaczenia na własne oczy, jak funkcjonuje w rzeczywistości huta (choćby jej niewielka część), jest nieoceniona.

(Fot. Flickr/Jean & Nathalie photography/Lic. CC by)

(Fot. Flickr/Jean & Nathalie photography/Lic. CC by)

Pociąga mnie turystyka industrialna. Najbardziej wtedy, gdy dotyczy miejsc niekoniecznie przygotowanych dla turystów. A czy Wy widzicie sens rozwoju tej gałęzi turystyki? Czy ten kierunek w ogóle Was interesuje, czy raczej wydaje się Wam przerostem formy nad treścią?

[FM_form id="2"]
Korzystam
Oświetlenie w domu – czy tylko fachowiec będzie umiał wymienić żarówkę?
Korzystam
Czy nowoczesna telewizja to jeszcze telewizja? Smart TV, hybrydowa TV i inne dziwactwa, które stały się codziennością
Korzystam
Przepis na lepsze jutro