Bez kategorii

Najdłuższe, najstarsze, najmniejsze… wybór rekordów polskich


  • 2

Rekordy to temat rzeka. Nie zrażajmy się jednak i w drodze na wakacje spróbujmy odnaleźć kilka rekordów Polski – zaręczam, że warto!

Najstarsze drzewo w Polsce. Fot. http://zombie.bloog.pl

Najstarsze drzewo w Polsce. Fot. http://zombie.bloog.pl

Morze możliwości

Rekordów jest naprawdę sporo! Po pierwsze można je ułożyć w kategorie (np. przyroda, wytwór ludzki, osoba, dyscyplina…). Co więcej, pewne rekordy są obiektywne (np. najwyższy budynek), inne trudne do ocenienia (np. najlepszy pływak). Dziś proponuję wybór kilku polskich rekordów z różnych części kraju.

Znajdywanie miejsc, przedmiotów czy zjawisk najstarszych, najwyższych, najmniejszych itd. ułatwiają przewodniki (zwłaszcza takie zawierające ciekawostki czy osobliwości opisywanych rejonów), strony internetowe gromadzące spisy rekordów czy po prostu pogawędki z ludnością z odwiedzanych terenów.

Podjechanie do jakiegoś ciekawego obiektu znajdującego się nieopodal trasy do celu wyprawy lub uczynienie odnalezienia jak największej liczby rekordów celem samym w sobie – obie te metody są warte rozważenia. W końcu są wakacje, mamy urlopy. A więc w drogę!

Na łonie natury

Rekordowe obiekty naturalne to perły naszego kraju. Ich obecność sprawia, że Polska jest krajem godnym zainteresowania także dla turystów z zagranicy. Niektóre elementy przyrody „naj…” w Polsce wypadają też świetnie na tle konkurencji europejskiej, a nawet światowej.

Tak jest w przypadku najstarszego cisu w Polsce. Szczęśliwe drzewo, nazywane cisem Henrykowskim, rośnie w Henrykowie Lubańskim (Dolny Śląsk). Wiek drzewa szacowany jest na 1200 lat – jest to jednocześnie najstarsze drzewo w Polsce. Najstarszy cis na świecie to prawdopodobnie drzewo rosnące w Llangernyw (Walia). Mimo że dawniej oceniano jego wiek na 3000 lat, obecnie uważa się, że ma połowię mniej. A zatem naszemu rodzimemu cisowi do niego całkiem niedaleko.

Wspomniane cisy są zdecydowanie sporymi drzewami, a więc teraz zanurzmy się w głąb Ziemi. Warto odnotować (i odwiedzić!), że najgłębszą studnią w Polsce jest Studnia Wazeliniarzy w Jaskini Śnieżna Studnia (w Tatrach Zachodnich, współrzędne GPS dla ciekawych: 49°14′28″N 19°55′23″E). Ma ona 250 m głębokości. Polecam trzymać się barierek i za wiele nie myśleć.

Stare, ale jare

Mimo że we współczesnym świecie panuje kult młodości i nowości (nowe komórki co parę miesięcy, częste zmiany garderoby na to, co modne, supernowoczesny sprzęt RTV itp. itd.), bardzo cenimy sobie rekordy wiekowe – czyli to, co najstarsze.

Koneserom (nie tylko filmów) polecam najstarsze kino w Polsce i jednocześnie najstarsze na świecie. Mieści się w Szczecinie, obecnie nazywa się Kino Pionier (dawniej „Helios”) i zostało otwarte w 1909 r. Niepowtarzalny klimat, dźwięki, obrazy i zapachy oferuje widzom do dzisiaj.

Kino „Pionier” Fot. http://polskajestnajlepsza.pl

Kino „Pionier” Fot. http://polskajestnajlepsza.pl

Ci, którzy wolą muzykę, zapewne chętnie odwiedzą Kazimierz Dolny (nie ignorując zresztą pozostałych jego atrakcji). Znajdują się w nim najstarsze drewniane organy w kraju. Zostały zbudowane już w 1620 r. przez Szymona Liliusza. Znajdują się w renesansowej rzeźbionej szafie organowej. Co więcej, zachowały oryginalny mechanizm i większość głosów. W latach 70. XX wieku przeszły renowację. Dalej są w użyciu. I to jakim!

Bez kompleksów

Teraz kilka perełek dla tych, którzy lubią dużo, jak najwięcej, jak największe. Trzy ciekawe rekordy.

Pierwszym z nich jest monumentalna, największa w Polsce betonowa zapora w Solinie (zarazem największa budowla hydrotechniczna). Ma aż 82 m wysokości i 664 m długości. Warto wiedzieć, że do jej stworzenia zużyto beton, który wystarczyłby do wybudowania wokół całej Polski (!) muru szerokiego i wysokiego na 1 m.

W kategorii „największe” możemy też umieścić „najdłuższe” – a wśród nich bardzo cenny zabytek techniki – kamienny wiadukt kolejowy w Bolesławcu (dolnośląskie). Powstał już w 1846 r. nad rzeką Bóbr. Ma aż 490 m długości (26 wysokości i 8 szerokości). Plany budowy opierały się na rzymskich elementach akweduktowych, a otwarcia obiektu dokonał sam Fryderyk Wilhelm IV. Nasz wiadukt jest najdłuższy w Europie.

Kamienny most w Bolesławcu Fot. Wikimedia Commons

Kamienny most w Bolesławcu Fot. Wikimedia Commons

Innym najdłuższym rekordem jest czynna Kolej Wąskotorowa Rogów–Rawa–Biała. Kolejka ma ponad 90 lat (powstała dla wojska podczas I wojny światowej). Mimo że na początku XXI w. PKP podjęło decyzję o jej rozbiórce, pasjonaci o wielkim sercu uratowali kolejkę. Obecnie jest pierwszą i jedyną w województwie łódzkim koleją muzealną. Skład jeździ w historycznym malowaniu, a obsługa pociągu w odpowiednim umundurowaniu.

Małe jest piękne

Skoro coś jest największe, to gdzieś istnieje też najmniejsze. Dla przykładu – najmniejsze miasto w Polsce.

Są nim Wyśmierzyce w województwie mazowieckim. W mieście tym zamieszkuje zaledwie ok. 870 osób. Prawa miejskie Wyśmierzyce otrzymały już w 1338 r., potem je straciły, by odzyskać status miasta znów w 1922 r. Mówi się, że na wsi każdy się zna i wszystko wie o sąsiadach. Ciekawe, jak jest w maleńkich Wyśmierzycach.

Własne rekordy

Zachęty do odwiedzania rekordów Polskich niech nie zniechęcą nas do ustanawiania własnych rekordów, na które mamy wpływ i które dadzą wiele radości. Dla jednych będą to dystanse na pływalni, dla innych piesze wędrówki po górach czy nabite na liczniku kilometry.

Niech wakacje i czas wolny nie upływają nam na „bylejakości” i smętnym chodzeniu nadmorskim deptakiem czy podziwianiu przeciętnych zabytków. Może tym razem warto zrobić coś szalonego – z jednej strony dotrzeć do różnych (zwłaszcza osobliwych i dziwacznych) rekordów Polski, a z drugiej – wytrwale ustanawiać własne, nowe rekordy. A może już kiedyś odwiedzaliście jakieś wyjątkowe, rekordowe miejsca w Polsce? Co polecacie?

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Parada białych słoni
Bez kategorii
Po czym mnie rozpoznasz?
Bez kategorii
Kraków, jakiego turyści nie znają. Co nietypowego warto zobaczyć?
  • Anonim

    To ja dodam coś ze swojej okolicy:

    najdłuższy w Europie stalowy most kolejowy na rzece – Stany, LubuskieNajwiększy krasnal na świecie – Soluś – Nowa Sól, Lubuskie

  • O super, zwłaszcza uwaga o moście 🙂