Korzystam

Renesans dawnych zabawek. Moda retro w pokoju dziecięcym


  • 0

(Fot. Flickr/latteda/Lic. CC by)

Retro to pojęcie szerokie i głębokie. Moda w tym stylu zagościła w naszych szafach i wnętrzach już kilka lat temu. Teraz puka także do pokoju dziecięcego.

Retro subiektywne

Mówiąc, że coś jest w stylu retro, mamy na myśli zwykle przedmioty stylizowane na używane dawniej, odbiegające od współczesnych trendów i fasonów. Retro fascynuje nas różnymi elementami: może to być prostota wykonania lub wręcz przeciwnie – dziwne dziś, bogate ozdoby. Retro ma wiele twarzy.

Co ciekawe, mimo że znamy ogólną definicję stylu (ba, podaje ją nawet Wikipedia), dla każdego oznacza on co innego. Niektórzy kolekcjonują oryginalne przedmioty z dawnych dekad – i tak mamy retromaniaków płyt winylowych, porcelany czy czasopism. Inni wybierają współczesne przedmioty, zwykle ręcznie wykonane: ubrania, elementy wyposażenia domu, ozdoby.

Stylizacja wkracza też do pokoju dziecięcego. Zwykle, co oczywiste, dzieje się to za sprawą rodziców. Ich gust, a nieraz i przekonania czy metody wychowawcze decydują o tym, że u malucha pojawia się coraz więcej przedmiotów jakby z dawnych lat. Dotyczy to też zabawek.

Drewno, ręczna robota i spółka

Dawniej zabawki wykonywane były często ręcznie. Nie wszystkich było stać na bogate lalki w ozdobnych kieckach, nierzadko więc mamy i babcie szyły szmaciane maskotki, a ojcowie strugali drewniane ptaszki. Dziś do łask wracają te ręczne robótki, mające w sobie niewątpliwy urok.

(Fot. Flickr/backpackphotography/Lic. CC by-nd).

W Sieci pojawiają się tzw. galerie, czyli sklepy internetowe z artystycznym duchem. Możemy w nich znaleźć przedmioty wykonywane ręcznie – w tym piękne, oryginalne zabawki. W bogatej ofercie sklepu Pakamera.pl łatwo odnaleźć kategorię „zabawki”. A w niej kilkadziesiąt stron z propozycjami ręcznie wykonywanych lalek, przytulanek, akcesoriów (nawet dla niemowląt) czy mydełek. Wszystko unikatowe i gotowe do pokochania przez malutkie serduszko.

Współczesne zabawki nawiązujące do stylu vintage cechuje wykonanie z naturalnych materiałów (podobnie jak dawniej), co budzi skojarzenia z ekologią. Sprzedawcy podkreślają, że ich dzieła to „100% bawełny” czy „polskie drewno”. Dla wielu rodziców to miła odmiana od stosu plastikowych (i, o zgrozo, grających i poruszających się) zabawek, którymi zwykle ich pociechy są obdarzane przez rodzinę.

Szukającym szeroko pojętego retro w zabawkach polecam też stary dobry eBay.com. Po wpisaniu hasła „zabawki retro” wyświetli się morze różnorodnych przedmiotów, w tym oczywiście oryginalne bibeloty z dawnych lat (nawet przedwojenne).

Nawiązania do przeszłości – nowa klientela

Moda na retro nie dotyczy oczywiście wyłącznie przemysłu chałupniczego. Także duzi producenci badają rynek i odpowiadają na jego potrzeby. W związku z tym nowoczesno-staromodni rodzice z pewnością znajdą coś dla siebie (no, dla swoich dzieci).

W sklepach obecnie znajdziemy (ku mojej uciesze) sporo zabawek drewnianych. Przede wszystkim bez problemu – co kilka lat temu było bardzo trudne – możemy kupić zestawy prostych, drewnianych klocków. Sama z dzieciństwa pamiętam pudełko takich klocków, które w ciągu kilku minut stawały się zamkiem, potem bazą dla zapałek, by wreszcie przeistoczyć się w chybotliwą wieżę. Popisy i treningi wyobraźni!

Do łask wracają też drewniane bąki, konie na patyku, proste zabawki oparte na prawach fizyki (tu nawet ma swoją ofertę Ikea), drewniane tory i pociągi. Wszystko zwykle jest wesołe i kolorowe, ale nie drażni plastikową przesadą.

Dla kilkulatka warto też kupić zestaw na zasadzie „zrób to sam”, zawierający elementy potrzebne do uszycia własnego misia. Chłopców (i ich tatusiów…) zapewne ucieszą modele samolotów czy samochodów, których także coraz więcej na półkach sklepowych.

Nie tylko zabawa

Retro w pokoju dziecięcym może dotyczyć także wystroju. W tym aspekcie zwykle podkreśla się, że vintage są mebelki z naturalnych materiałów, zaokrąglone kształty, ozdobne elementy i dodatki, pastelowe kolory. To taka dziecięca romantyka, podkreślana tekstyliami (kocyki, firaneczki, poduszki), drewnem i bawełną.

Pokój dziecka, zwłaszcza maleńkiego, zwykle urządzają rodzice. To do nich oczywiście kierują swoją ofertę sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz. Podobnie jest oczywiście w przypadku producentów ważnych akcesoriów dziecięcych, np. wózków.

Klasyka jednak zwykle kosztuje, zwłaszcza że i tak skrycie łączy się tutaj z nowoczesnością (amortyzowane koła, lekkie materiały, nieraz ręczne wykończenia). Oferta wózków w stylu retro jest jednak bogata i zdecydowani rodzice z łatwością znajdą coś dla siebie.

(Fot. Flickr/quinet/Lic. CC by).

Ci, którzy z modą są za pan brat, zapewne zechcą i dziecku czasami zafundować stylizację w charakterze vintage. Tego typu ubranka nadają się zwłaszcza na bardziej oficjalne okazje lub gdy chcemy, by nasza pociecha wyróżniała się na tle różowych dziewczynek i niebieskich chłopców. Z pomocą przychodzą sklepy internetowe, np. decobazaar.pl, a nawet sieciówki, np. Endo.

Muzea dla małych i dużych

Prawdziwe zabawkowe retro możemy odnaleźć nie tylko na targu staroci, ale także w bardzo atrakcyjnych i pomysłowych muzeach. Osobiście polecam zwłaszcza dwa. Pierwszym z nich jest Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Bogate zbiory zabawek z dwóch ubiegłych wieków oraz osobiste wspomnienia ich właścicieli są wzruszające i przenoszą nas na chwilę do innego świata.

Co ważne, w muzeum znajdują się kąciki zabaw, w których wreszcie można wszystkiego dotknąć i się pobawić. Do zakupów zachęca też sklepik z pięknymi i oryginalnymi zabawkami (jakże retro!).

Wystawy stałe, przedstawienia i lekcje teatralne oferuje Muzeum Lalek w Pilźnie. Bogate zbiory przybliżają zwiedzającym historię lalkarstwa, która nie obejmuje wyłącznie porcelanowych panienek, a potem już tylko różowych Barbie.

(Fot. Flickr/playingwithpsp/Lic. CC by).

Most międzypokoleniowy

Zabawki w stylu retro mogą być świetną płaszczyzną porozumienia malucha i jego dziadków. Każda babcia wie, jak kręci się bączkiem, a dziadek potrafi wybudować najlepsze zamki z drewnianych klocków.

Stylizacja pokoju czy ubranka w stylu vintage to tylko dodatek do tego, co oferuje szeroko pojęte spojrzenie w przeszłość. Czy Wy także czerpiecie inspirację z dawnych czasów, kiedy meblujecie pokój dzieci lub wybieracie nowe zabawki? Warto całkowicie zrezygnować z nowoczesnych “wszystkorobiących” zabawek i dać dziecku szmaciane lale i klocki?

[FM_form id="2"]
Korzystam
Borewicz – polski Bond
Korzystam
Matthew McConaughey – metamorfoza
Korzystam
Sport to… piękno