Mieszkam

Pierwsze osiedle zrównoważone w Krakowie


  • 0

Wmurowanie kamienia

W ubiegłym tygodniu odbyła się bardzo ważna dla nas uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nasze osiedle. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się  budowa pierwszego etapu osiedla Fi – pierwszego osiedla zrównoważonego w Krakowie.

Pamiętacie, że od samego początku zależało nam aby było ono wyjątkowe? Dlatego powstała idea FiGeneration, potem w drodze  konkursu wyłoniony został projekt architektoniczny na koncepcję osiedla. Teraz przyszła pora na realizację tego przedsięwzięcia. Z oczywistych względów nie mogło być zwyczajnie – postanowiliśmy zrealizować ten  projekt zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Brzmi ciekawie prawda? I do tego idealnie wpisuje się w nasze poszukiwania złotego środka. Ale co to tak naprawdę oznacza w praktyce?

Budownictwo zrównoważone  to przede wszystkim budownictwo innowacyjne, oparte na proekologicznych, nowoczesnych technologiach, ale także rozwiązaniach zaspokajających społeczne potrzeby mieszkańców. Dodatkowo idea zrównoważonego rozwoju, zakłada użycie do budowy materiałów regionalnych pochodzenia naturalnego oraz zmniejszenie ilości odpadów, poprzez wykorzystanie surowców wtórnych.

Wizualizacja

Na naszym osiedlu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna do zasilania oświetlenia terenu czy system gromadzenia wody deszczowej w celu nawadniania terenów zielonych. Technologia i zastosowane materiały pozwolą na zapewnienie wysokich parametrów termoizolacyjnych budynków, a tym samym wpłyną na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkań i lokali użytkowych.

Dla nas, najważniejsze jest jednak to, że osiedle będzie przyjazne dla mieszkańców i  rozwoju sąsiedzkich kontaktów. Wspólna przestrzeń została tak przemyślana, aby można było połączyć odpoczynek, aktywność fizyczną przy jednoczesnym budowaniu i rozwijaniu fajnych międzyludzkich relacji. Chodzi też o to, aby ułatwić codzienne obowiązki jak zakupy czy odprowadzanie dzieci do przedszkola. Dlatego ruch samochodowy i parkingi  zostaną przeniesione z wnętrza osiedla, a uzyskana w ten sposób przestrzeń zostanie wykorzystana na zieleń i tereny rekreacyjne. Przewidziane są także lokale usługowe z przeznaczeniem na restaurację, sklep, klub fitness czy przedszkole.

Wizualizacja

Z przedszkola najbardziej cieszył się przewodniczący rady i  zarządu dzielnicy Podgórze, który wspominał, jak bardzo na korzyść  zmienia się trzynasta dzielnica. Ponura okolica strasząca pozostałościami fabrycznych hal na naszych oczach  przeobraża się w nowoczesny fragment miasta. Koncepcja osiedla bardzo też podobała się osobom zajmującym się analizą rynku nieruchomości, które podkreślały, że niezwykle rzadko zdarzają się tak przemyślane projekty, w których liczy się przede wszystkim człowiek, a nie tylko czynnik ekonomiczny.

W uroczystości brali też udział…pierwsi mieszkańcy. Z pewnością szybciej zabiło im serce, kiedy po odczytaniu i poświęceniu  aktu erekcyjnego został on zamknięty w specjalnej tubie i zamurowany dla potomności w kamieniu węgielnym. Oczywiście samo wmurowanie nie było takie całkiem zwyczajne. Po zakończeniu oficjalnej części, murowaniem zajęli się, najbardziej tym zajęciem zainteresowani,  przedstawiciele  młodego pokolenia. Szło im tak dobrze, że trzeba było dostarczyć dodatkowe wiadro betonu. Na szczęcie prace na budowie nie zostały przerwane nawet na chwilę, więc z materiałem nie było problemu.

Całość przebiegała w naprawdę przyjemnej, wręcz domowej atmosferze. Można było porozmawiać z inwestorami, twórcami projektu z pracowni 22Architekci, głównym architektem nadzorującym całość inwestycji, a także z samymi wykonawcami. Dziennikarze z zainteresowaniem oglądali plac budowy, robili zdjęcia i notatki, a przedstawiciele władz miasta opowiadali o przyszłych planach zagospodarowania dzielnicy. Mamy nadzieję, że w równie dobrych humorach wszyscy spotkają się przy kolejnym etapie, kiedy na murach zawiśnie  wiecha. Oczywiście w międzyczasie, będziemy Was informować o ważniejszych wydarzeniach i wszelkich nowościach związanych z powstawaniem pierwszego zrównoważonego osiedla w Krakowie – Osiedla Fi.

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Home stanging – przygotuj mieszkanie do wynajmu lub sprzedaży z pomocą specjalistów
Mieszkam
Przestrzeń i krajobraz w północnych Chinach
Mieszkam
Poddasze dobrze zagospodarowane