Bez kategorii

Komfort na małej powierzchni – pomysłowe mieszkania z całego świata


  • 0
Wizualizacja mieszkania z projektu Starter (Fot. Starter.net.pl)

Wizualizacja mieszkania z projektu Starter (Fot. Starter.net.pl)

Komfortowe mieszkanie kojarzy się zazwyczaj z dużą powierzchnią i przestronnymi wnętrzami, jednak dysponując znacznie mniejszym metrażem, wcale nie trzeba rezygnować z wygody! Połączenie niewielkiego metrażu i nieprzeciętnej kreatywności daje niekiedy ciekawe i godne podpatrzenia rezultaty. Jak komfortowo urządzić niewielkie mieszkanie?

Ekstremalny minimalizm – wystarczy metr kwadratowy

Zaczniemy od przypadku ekstremalnego. Nie ma się co oszukiwać – mieszkanie o powierzchni metra kwadratowego nie jest ani ładne, ani wygodne, ani inspirujące. Konstrukcja, którą stworzył berliński artysta – Van Bo Le-Mentzel, powstała jednak nie jako drastyczna metoda walki z wysokimi cenami nieruchomości, ale jako projekt artystyczny.

Darujmy sobie przytaczanie wywodów twórcy, górnolotnie opowiadającego o przerośniętej budce dla ptaków. Mimo ekstremalnej prostoty nie sposób odmówić jej jednak odrobiny funkcjonalności – na minimalnej powierzchni zapewnia bowiem zarówno niezbyt wygodne miejsce do pracy, jak i sprawiające nieco lepsze wrażenie miejsce do spania. Rozwiązanie może mało praktyczne, ale z pewnością pomysłowe.

Najwęższy dom świata zbudowano w Warszawie

Przekrój Domu Kereta

Przekrój Domu Kereta

 

Znacznie ciekawszym i równie ekstremalnym pomysłem jest projekt z Polski. Tak, tak, architektoniczna instalacja z naszego kraju cieszy się zainteresowaniem mediów na całym świecie. W szczelinie pomiędzy budynkami przy ulicy Chłodnej 22 i Żelaznej 74 architekt Jakub Szczęsny zaprojektował dom, nazwany Domem Kereta – jego pierwszym lokatorem jest izraelski pisarz, Etgar Keret.

Otwarty 20 października, tymczasowy budynek ma w najszerszym miejscu 162 centymetry szerokości, ale na kilku kondygnacjach zmieści się wszystko, co niezbędne: miejsce do spania i pracy, łazienka i miniaturowa kuchnia.

Jak żyć na siedmiu metrach?

Ceny mieszkań, zwłaszcza w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, przyprawiają o zawrót głowy. Jednak aby zamieszkać w wymarzonym miejscu, zamiast wielu zer na koncie wystarczy czasem odrobina pomysłowości. Nowojorski architekt Luke Clark Tyler postanowił zamieszkać na Manhattanie, nie płacąc za to fortuny. Wynajął zatem pomieszczenie o powierzchni siedmiu metrów i przerobił je na mieszkanie.

Wadą takiego rozwiązania jest brak łazienki. Tyler dzieli ją z dwoma innymi lokatorami podobnych miniaturowych mieszkań. Nie ma również kuchni. No cóż, coś za coś – w zamian za 750 dolarów, co w tym miejscu odpowiada cenie wynajęcia pokoju z sublokatorem, Luke może mieszkać w samym centrum Manhattanu.

12 metrów nie tylko dla studenta

Wizualizacja jednego z mieszkań programu Starter

Wizualizacja jednego z mieszkań programu Starter

 

Wyjątkowo małe, ale wygodne mieszkania można znaleźć również w Polsce. We Wrocławiu w ramach projektu Starter powstają mikromieszkania przeznaczone dla studentów. Najmniejsze z nich mają zaledwie 12 metrów kwadratowych, jednak mimo niewielkiej powierzchni wygospodarowano w nich miejsce na aneks kuchenny, łazienkę, łózko i biurko.

O tym, że odpowiednio zagospodarowane kilkanaście metrów pozwala na wygodne mieszkanie, świadczy inny przykład z Wrocławia. Jest nim kawalerka o powierzchni 13 metrów kwadratowych. Jej aranżacją zajął się Szymon Hanczar, designer i projektant, i dzięki temu wygrał konkurs „Wnętrze i dizajn”, towarzyszący I Dolnośląskiemu Festiwalowi Architektury. W kawalerce Hanczar zmieścił kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię.

Dom zamiast miejsca parkingowego

Dom w samym centrum dużego miasta wydaje się marzeniem trudnym w realizacji nie tylko ze względu na ceny nieruchomości, ale również brak miejsca. Zazwyczaj każdy centymetr działek budowlanych został już dawno zabudowany. Czasami zdarzają się jednak wyjątkowe okazje, jak np. ogłoszenie o sprzedaży miejsca parkingowego.

Miniaturowy dom w centrum Tokio

Miniaturowy dom w centrum Tokio

 

Mieszkaniec Tokio, Fuyuhito Moriya, kupił takie miejsce, jednak zamiast samochodu zdecydował się postawić tam dom. Na powierzchni 30 metrów kwadratowych wzniósł dom, którego pokoje zamiast obok siebie znajdują się jeden nad drugim.

Dom, mimo miniaturowych rozmiarów, zapewnia całkiem niezłe warunki. Odpowiednio duże okna dają dostęp do światła i iluzję przestrzeni, a meble, choć miniaturowe i dostosowane do specyficznych warunków, gwarantują odpowiedni komfort. To wszystko za ułamek ceny, jaką trzeba byłoby zapłacić za tradycyjnie zbudowaną i wyposażoną nieruchomość.

Mieszkanie – origami

Ostatnie z pokazanych mieszkań znajduje się w Hongkongu i ma aż 40 metrów kwadratowych. To jednak nie metraż jest jego największym atutem, tylko komfort i bogactwo wyposażenia. Na pozór mieszkanie o takiej wielkości może być co najwyżej w miarę wygodną kawalerką, nazywaną dla niepoznaki mieszkaniem typu studio. Praktyka jest jednak inna.

Na czterdziestu metrach Gary Chang, architekt i właściciel mieszkania, znalazł miejsce na 24 różne pomieszczenia. Jak to możliwe?

Rozwiązaniem jest modułowe wyposażenie, dzięki któremu mieszkanie przypomina transformera albo układankę. Składanie, rozkładanie, przesuwanie ruchomych ścian czy otwieranie ukrytych mebli z pomysłowo zainstalowanym sprzętem AGD  pozwala zamienić jedno pomieszczenie w sypialnię, salę kinową czy wygodny salon.

Wygodne mieszkanie dzięki wielofunkcyjnej szafie

Kluczem do sukcesu okazała się wielofunkcyjna szafa

Kluczem do sukcesu okazała się wielofunkcyjna szafa

 

Pokazane rozwiązanie sprawdza się niezależnie od szerokości geograficznej. Podobny system zastosował Eric Schneider, nowojorski nauczyciel dysponujący mieszkaniem o powierzchni 41 metrów. Dzięki współpracy z dwójką architektów, Michaelem Chenem i Kari Anderson, niewielkie mieszkanie zaczęło zapewniać komfort i możliwości typowe dla znacznie większych powierzchni.

Perfekcyjna organizacja powierzchni oraz wielka szafa, kryjąca w sobie kluczowe elementy wyposażenia, pozwalają nawet wydzielić osobną przestrzeń, umożliwiającą przenocowanie gości.

Powyzsze przykłady dobitnie pokazuja, ze małe mieszkanie nie musi być wyrokiem. Dzięki pomysłowości i perfekcyjnej organizacji przestrzeni można w pełni wykorzystać każdy metr powierzchni, a praktycznie urządzone, niewielkie mieszkanie może – mimo nominalnie małej powierzchni – okazać się bardzo wygodnym lokalem.

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Janusz Kaniewski – Polak, który projektuje świat
Bez kategorii
Jak zmieniał się wygląd mobilnych gadżetów? [część 3]
Bez kategorii
Zastali murowaną, a zostawili drewnianą