Bez kategorii

Przenocować jak król… Czyli gdzie w Polsce można poczuć się kimś więcej choć przez jedną noc?


  • 0

Mansfield Castle Hotel (Fot. Flickr/conner395/Lic. CC by).
W ostatnich latach większe firmy, podmioty korzystające ze środków Unii Europejskiej i prywatni inwestorzy wzbogacili nasz kraj o odnowione zamki – także pełniące funkcje hoteli. Gdzie zatem można poczuć się kimś więcej i spędzić piękne chwile?
Patrzą wieki

Hotele w zamkach oczywiście mają różny standard, a co za tym idzie – różne ceny. Okazuje się, że wiele takich miejsc może odwiedzić prawie każdy. Ceny pokoi hotelowych to często zaledwie 150 zł za dobę (ze śniadaniem). Dla porównania – tyle zwykle kosztuje obskurny, dwuosobowy pokoik w hostelu np. we Wrocławiu.

Tymczasem zabytkowe obiekty mają niepowtarzalny klimat! Zwykle właściciele mogą adaptować dawne pomieszczenia jedynie zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – a więc zachowując ich unikalny charakter i historyczną specyfikę. Dawne zamki i pałace zyskują nowe oblicze, które uświetnia ich historię i niejako rekompensuje trudy wojen, kataklizmów, ząb czasu…

Nocleg w zamku to wielka atrakcja – zarówno dla zakochanej pary (np. na romantyczny weekend), jak i dla rodziny (atrakcja dla dzieci, można też pozwiedzać, posłuchać o historii), a nawet dla klientów biznesowych (oferty konferencyjne itp.). Polska ma wiele takich zabytków – część z nich już funkcjonuje w nowej formie, część jeszcze czeka i niestety niszczeje…

Nocleg iście królewski

Oferta zamków-hoteli z wyższej półki jest szeroka. Moim zdaniem na uwagę zasługuje hotel w kompleksie Zamku Książ. Hotel przy Oślej Bramie zachwyca nie tylko wnętrzami, ale przede wszystkim otoczeniem. Usytuowany jest w parku trzeciego pod względem wielkości zamku w Polsce. Uroku i bogatej historii zamku w Książu chyba nie trzeba reklamować. Sam w sobie stanowi wielką atrakcję, a zwiedzanie go połączone z noclegiem może na długo zostać w pamięci.

Wielkie wrażenie robi zwykle na turystach bajkowy zamek w Mosznej. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież. Obecnie w zamku mieści się szpital leczenia nerwic. Zespół ogrodowy jest jednak udostępniony turystom, a sam zamek oferuje nie tylko pobyty lecznicze, ale też hotelowe – zarówno w pokojach standardowych, jak i w apartamentach.

Zamek w Mosznej (http://moszna-zamek.pl)

Zamki w Mosznej i Książu to perły architektury polskiej (nawet jeśli ten pierwszy jest perłą nieco kiczowatą). Może warto zaplanować pobyt w którymś w tych miejsc? Są jak znalazł na ważną okazję – zaręczyny, rocznicę, świętowanie.

Nieco mniejszy, ale za to pochodzący z XIV wieku jest zamek Reszel. Jego zawikłana historia obfituje niestety w kataklizmy – w 1807 r. średniowieczna budowla prawie całkowicie spłonęła w wielkim pożarze. Zamek trafił w ręce gminy ewangelickiej, która dostosowała go do swoich potrzeb.

Ostatecznie zabytek stał się własnością Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i dzięki temu od 2001 r. pełni funkcję muzeum, galerii i wspaniałego hotelu. Oryginalna strona internetowa prezentuje jego walory i zachęca do odwiedzin.

Pałace w XXI wieku

Niektóre dawne pałace, ale tylko te, które mają uregulowany status prawny (kwestia właściciela), doczekały się drugiej młodości. Przekształcone na hotele, restauracje, ośrodki szkoleniowe – mogą zachwycać kolejne pokolenia i… zarabiać na siebie.

Ciekawą historię opowiadają nam właściciele Pałacu Lucja położonego nieopodal Kędzierzyna-Koźla, w miejscowości Zakrzów. Ruiny dawnego zamku pochodzą już z XIV wieku. Majątek w Zakrzowie wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeznaczenie. Do roku 1989 r. pałac był w rękach państwa i niestety niszczał.

Pałac Lucja (http://palaclucja.pl)

Obecnie pałac jest w rękach Siegmunta Dransfelda pochodzącego z rodu, który w połowie XIX w. dawne zabudowania przemienił na Pałac Lucja. Właściciel dzięki środkom z Unii Europejskiej, własnemu zaangażowaniu i poświęceniu zdołał wyremontować zabytek i uczynić z niego piękny kompleks. Prace remontowe i przemiany pałacu udokumentowane są na stronie internetowej.

Świetnym pomysłem na pobyt nad morzem jest przybycie do pałacu w Leźnie, położonego 12 km od Gdańska. Hotel jest nominowany do tytułu Hotel Roku 2012, niedawno gościł m.in. żony i narzeczone hiszpańskich zawodników podczas Euro.

Poza bogatą ofertą noclegową i dodatkowymi atrakcjami pałac w Leźnie to przede wszystkim piękna, zabytkowa budowla. Zabytek w obecnej formie został wybudowany w XVIII wieku, potem oczywiście był w różnych rękach, aż do czasów obecnych, gdy trafił pod troskliwą opiekę Uniwersytetu Gdańskiego. Zniszczone wnętrza nabrały dawnej piękności, a w pałacu-hotelu na nowo pojawili się zachwyceni nim ludzie.

Chcecie więcej?

Prezentowane tu zamki i pałace-hotele to tylko niewielka część tego typu obiektów w Polsce. Zainteresowanych odsyłam do wyszukiwarki hoteli w obiektach zabytkowych, ale ostrzegam: nie znajdziecie w niej wielu istniejących obiektów! Można ją potraktować jako podpowiedź, ale jednak przewodników i Google nie zastąpi…

Zamki i pałace w rękach prywatnych i w rękach innych podmiotów (firm, organizacji, stowarzyszeń, uczelni) odzyskują dawną świetność. Nieraz stają się i muzeum, i hotelem, co pozwala na ich dalsze utrzymanie i restaurowanie. A nocleg w hotelu, który pamięta księcia X, magnata Y czy nawet króla Z, to niesamowita przygoda!

Zachęcam do tego, aby stać się choć na jedną noc kimś więcej. Wspierając ochronę polskich zabytków, możemy skorzystać z pięknych wnętrz i otoczenia pałaców, zamków, które zyskują drugą młodość.

Czy nocowaliście kiedyś w zaadaptowanym do tego celu zabytku? Jakie są Wasze wrażenia? A może widzieliście jakąś zjawę albo słyszeliście nocą ducha?

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Mario Vargas Llosa – literacki geniusz, liberał i skandalista
Bez kategorii
Pokaż mi swoje auto, a powiem ci, kim jesteś
Bez kategorii
W poszukiwaniu stylu polskiego