Korzystam

Wyobraźnia ludzka bez ograniczeń. Nietypowe sporty z całego świata


  • 3
Sporty ekstremalne (Fot. Flickr/jonhmagagnin/Lic. CC by)

Sporty ekstremalne (Fot. Flickr/jonhmagagnin/Lic. CC by)

Piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka czy nawet tenis to zdaniem niektórych przykłady przestarzałych sportów, których nie warto już uprawiać. W poszukiwaniu nowych wyzwań i niespotykanych dotąd wrażeń ludzie posuwają się coraz dalej. Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony czy podwodne rugby już nikogo nie dziwią.

Kiedyś jednym z moich ulubionych powiedzonek mających oddawać irracjonalność sytuacji było określenie „podwodne bierki”. No bo jak wyobrazić sobie grę w bierki w warunkach podwodnych? Czysta głupota. Niestety, z uwagi na zmiany dokonujące się od pewnego czasu na świecie musiałam zrezygnować ze swobodnego używania tego stwierdzenia. Podwodne bierki – dziś nie wydaje się to już takie nierealne…

Kiedy standard to za mało

Ludzie nie lubią ograniczeń, więc dlaczego mieliby się godzić na ograniczenie swobody w zakresie aktywności ruchowej. Nie każdy, kto chce zakosztować trochę ruchu, musi decydować się na powszechnie znane i sprawdzone sposoby. Coraz częściej ludzie poszerzają swoje horyzonty. Taka postawa, nieograniczona niczym wyobraźnia i kreatywność ludzka pozwalają na rozwój niesamowicie dziwnych i nietypowych sportów.

Grunt to odrobina dystansu

Moim faworytem jest tzw. Human tetris, rozpowszechniony dzięki japońskiemu teleturniejowi, którego polską wersję mogliśmy oglądać w telewizji. W teleturnieju „Hole In The Wall” dwie drużyny rywalizowały o zwycięstwo. Sprawa nie była ani prosta, ani przyjemna.

Uczestnicy zabawy musieli wykazać się nie lada kreatywnością i gibkością, aby wpasować swoje ciało w fantazyjny kształt wycięty w zbliżającej się do nich styropianowej ścianie. Jeśli zawodnik nie stanął na wysokości zadania, ściana spychała go do basenu z wodą. Dla jednych teleturniej ten był szczytem głupoty. Jednak byli też tacy, którzy po prostu dali się porwać dobrej zabawie, nie doszukując się w niej głębokiego przekazu.

Wyścigi

W Internecie wielką popularnością cieszą się odbywające się już od ponad szesnastu lat Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony. Brzmi co najmniej dziwnie, ale fanów tego sportu nie brakuje na całym świecie. Zawody wywodzą się z Finlandii. Eksperci doszukują się nawiązania do tradycji historycznej, w której to powszechne było wykradanie kandydatek na żony z okolicznych wiosek. W dzisiejszych czasach zawody są postrzegane bardziej w kategorii dobrej zabawy.

Niemniej jednak wymagają od uczestników nie lada wysiłku i zaangażowania. Mężowie muszą wykazać się niespożytym zasobem sił i energii, a ich żony na czas trwania zawodów muszą zamienić się w prawdziwe ostoje spokoju, bo niestety nawet najlepszym może powinąć się noga. Kończy się to zwykle bolesnym upadkiem. Oczywiście jak na prawdziwe mistrzostwa świata przystało, uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania pewnych zasad. Jedna z nich (chyba najważniejsza) jest taka, aby podczas zawodów startować z własną, prawdziwą żoną, ale i na to organizatorzy potrafią przymknąć oko:)

Nietypowo już od wielu, wielu lat

Coraz dziwniejsze sporty to nie tylko wymysł znudzonego człowieka XXI wieku. Już o wiele wcześniej ludzie próbowali sobie urozmaicać życie dziwnymi zajęciami, których głównym celem była dobra zabawa. Przykładem jest, odbywający się już od trzydziestu lat w angielskiej miejscowości Davon, Międzynarodowy Festiwal Czarującego Robaka. Brzmi dziwnie? A co powiecie na drugą imprezę z tej kategorii, czyli coroczne Mistrzostwa Świata Czarującego Robaka? ( HYPERLINK „http://www.wormcharming.com/” http://www.wormcharming.com/)

Zabawa jest bardzo prosta, jednak nie dla wszystkich do końca przyjemna. Każdy z zawodników otrzymuje kawałek ziemi. Zadanie polega na wydobyciu na powierzchnię jak największej liczby robaków w określonym czasie. Metody działania są dowolne. Tańce, śpiew, widły to tylko niektóre z możliwości. Jakiś czas temu wprowadzono tylko ograniczenie w używaniu toksycznych środków.

Ultimate frisbee, kiedy pomysł trafia w sedno

Frisbee (Fot. Flickr/simcah/Lic. CC by)

Frisbee (Fot. Flickr/simcah/Lic. CC by)

Ta dyscyplina sportu cieszy się na całym świecie ogromną popularnością. Również w Polsce od kilku lat rozwija się bardzo prężenie. Jest to gra zespołowa łącząca elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. A wszystko to z frisbee w ręce. Główną zasadą obowiązującą w tej dyscyplinie jest zasada fair play. Podczas rozgrywek na boisku nie ma żadnego arbitra.

Uczestnicy starają się samodzielnie rozwiązywać wszelkie kwestie sporne, a jeśli nie mogą dojść do porozumienia, powtarzają zagranie. Ogromne zainteresowanie, jakie budzi ultimate frisbee, jednoznacznie świadczy o tym, że gra ta ma niezwykły potencjał. Zasady wbrew pozorom są bardzo proste, więc początkujący bez większych problemów mogą angażować się w rozgrywkę i mieć z niej frajdę.

Niekończąca się opowieść

Lista dziwnych i niespotykanych dyscyplin sportowych jest niezmiernie długa i, co ważne, ciągle pojawiają się na niej nowe propozycje. Może fani klasycznych dyscyplin sportowych nie patrzą na to przychylnie, ale myślę, że warto potraktować to z przymrużeniem oka. Nie każdy z nas ma szanse czy możliwości, aby sprawdzić się w tzw. normalnych dyscyplinach, więc dlaczego mielibyśmy odmawiać sobie dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji na nieco innym gruncie. W końcu wszystko wedle zasady, że ruch to zdrowie.

Na zakończenie szybki i wybiórczy przegląd innych nietypowych propozycji:

Kolarstwo artystyczne

Podwodne rugby

Serowy wyścig

Minowe mistrzostwa

[FM_form id="2"]
Korzystam
Czy sitcomy muszą być banalne i kiedy doczekamy się kolejnych „Przyjaciół”?
Korzystam
Od klocka lego po organy. Co jeszcze można wydrukować na drukarce 3D?
Korzystam
Najlepsze i najgorsze filmy hybrydowe
  • Pięknie ujęte. Aż łezka się w oku zakręciła. Polecam.

  • Niby ładnie, niby składnie, ale co z tego? 
    Autor przedstawia historię pewnego ruchu społecznego, wymienia prekursorów (?), ale brak w tym wszystkim jakiś głębszych myśli, podsumowania, wniosków.
    Po przeczytaniu tego tekstu, nie dowiedziałem się nic nowego. A szkoda.  

  • każdy wzniosły „ruch społeczny” został zgnojony przez zapychanie pobocznych malutkich dziur w różnorodności takich tworów, tutaj jest nie inaczej