Korzystam

Nietypowy kalendarz – każdy dzień to święto!


  • 0

(Fot. Flickr/dafnecholet/Lic. CC by)

Jeśli codzienność Was przytłacza, sięgnijcie do kalendarza świąt nietypowych. Okaże się, że nawet szary i ponury dzień jest okazją do świętowania!

Trudne do opanowania

Internetowe źródła podają, że kalendarz nietypowych świąt został wymyślony przez państwa ententy, by żołnierze Cesarstwa Niemieckiego skupili się na świętowaniu, a nie na walce. Anglia, Francja i Rosja wymyśliły chytry sposób na to, jak osłabić siły wroga. Do znanych świąt dodano dziesiątki nowych okazji. Dzielni wojacy w założeniu mieli oddać się celebrowaniu, przerywając walki i działania zbrojne. Tymczasem kalendarz świętowania w najpełniejszym wydaniu to nie tylko pomysły z początków XX w., ale też i starsze, i nowsze „dni czegoś tam”.

Zauważmy, że nietypowe święta mogą być albo przypisane do daty, albo ruchome. Co więcej, kalendarz nie jest jednolity i niektóre święta obchodzimy kiedy indziej w różnych krajach.

Żeby było jeszcze ciekawiej, do niektórych dni przypisane jest kilka świąt – doby by nie wystarczyło na ich obchodzenie! Sytuacja nie jest więc łatwa do opanowania, ale warto odnaleźć w tym chaosie coś ciekawego i wartego uwagi.

Szczypta humoru

Wiele świąt z nietypowego kalendarza ma wymiar humorystyczny. Obok ważnych i społecznie zaangażowanych dni znajdziemy kilka perełek. Zastanówmy się, jak można by je obchodzić.

(Fot. Flickr/pinksherbet/Lic. CC by)

Styczeń, a dokładnie jego dzień 7, otwiera rok Dniem Dziwaka. Świętowanie tego dnia zapewne powinno być po prostu dziwne i zdziwaczałe. Dziwacy na co dzień nie muszą nic robić, a ci rozsądni mogliby pozwolić sobie na odrobinę ułańskiej fantazji.

Kilka dni później zaskakuje nas Dzień Wzajemnej Adoracji (13 stycznia). Może warto zapamiętać tę datę i rozpieszczać oraz być rozpieszczanym w chłodny, zimowy wieczór? A może nawet wzajemna adoracja powinna przetrwać do wiosny i dłużej? Do przemyślenia.

28 lutego zapewne nie był „obłożony” przez ententę, bo z kalendarza wynika, że to Dzień Kibica Cracovii. Zapewne kibice tego klubu mają więcej takich świąt – np. gdy gra ich ukochana drużyna. Ci i inni mogliby co najwyżej przemyśleć własny sposób świętowania… Nie wchodząc w szczegóły, świętowanie kibiców bywa uciążliwe dla reszty społeczeństwa…

A jak świętujecie 30 maja? Nie wiecie, co to za święto? Otóż obchodzimy wtedy Dzień bez Stanika. Panie i panowie, propozycje świętowania są chyba jasne? W naturalnym i nieskrępowanym wydaniu możemy wkroczyć w czerwiec, który już pierwszego dnia wita nas wieloma świętami, bo to Święto Bułki, Dzień Dziecka, Dzień bez Alkoholu, Światowy Dzień Mleka. O ile reszta jest dość jasna, o tyle świętowanie z bułką wydaje mi się co najmniej dziwne.

Śmieszne święta można by wymieniać bardzo długo. Sądzę, że w nietypowym kalendarzu każdy znajdzie coś dla siebie i z uśmiechem będzie witał co najmniej 50% dni w roku. Teraz zajmijmy się czymś poważniejszym.

Święta zaangażowane

Myślę sobie, że ważnym powodem ustanawiania wszelkich „Dni” (zwłaszcza tych światowych) jest potrzeba uwrażliwiania społeczeństwa. Nawet jeśli tylko jeden dzień w roku zajmujemy się jakimś problemem, czasami otwierają nam się oczy i dostrzegamy, że on w ogóle istnieje.

Za przykład niech posłuży 26 stycznia. Zimno, śnieżnie. A to jednak Dzień Transplantologii. Kwestia ważna, a jakże często pomijana w życiu publicznym. Dla chorych i ich rodzin transplantacja to być albo nie być. Warto choć tego jednego dnia jakoś się zaangażować, wspomóc dobre inicjatywy. Takich dni związanych z chorymi, chorobami jest znacznie więcej. Korzystają z tego różnego typu instytucje charytatywne i prozdrowotne – i chwała im za to, i tak nie mają łatwego zadania.

22 marca jako Światowy Dzień Wody powinien nasze myśli kierować w stronę ekologii. Wiemy, jak jest z wodą pitną na świecie, tymczasem bardzo często my sami ją marnotrawimy. Treści, które tego dnia docierają do nas przez media, mają na celu uświadamianie społeczne, kształtowanie postaw. Gdyby nie taki dzień, wielu z nas być może w ogóle nie zastanowiłoby się nad tak oczywistą sprawą jak obecność słodkiej wody.

(Fot. Flickr/c_pichler/Lic. CC by-sa)

Innym ważnym świętem jest m.in. Światowy Dzień Uchodźcy. Problem trudny, niełatwy do rozwiązania nawet w zamożnych krajach. Tymczasem miliony uchodźców na całym świecie mają trudną codzienność. Może warto o tym pomyśleć choć 20 czerwca?

Nie tylko górnik i kolejarz

Są pewne zawody, które hucznie obchodzą swoje święta „od zawsze”. Tymczasem wiele innych profesji doczekało się swojego dnia w nietypowym kalendarzu. Należą do nich m.in. sekretarka (25 kwietnia), farmaceuta (14 maja), drukarz (4 czerwca) czy ratownik medyczny (13 października).

Także zwykłe przedmioty mają swoje święta. Tak jest np. w przypadku ważnego dla dzieci pluszowego misia. Jego dzień ma swoje historyczne uzasadnienie, a dla maluchów może być po prostu świętem jeszcze większej miłości i troski o swojego pluszowego przyjaciela.

Niecodzienna codzienność

Wymyślanie kolejnych świąt chyba musimy traktować z przymrużeniem oka. Niektóre są tak absurdalne, że nie wiem, komu chciało się je stworzyć i umieścić w Sieci (np. Międzynarodowy Dzień Dni, Które Nie Istnieją, wypadający – a jakże – 30 lutego…).

Kalendarze nietypowe mają zresztą różne wersje; obejmują bądź nie święta narodowe, kościelne itp. Tymczasem chyba warto po prostu pamiętać, że każdy dzień może być wyjątkowy. Umilenie go obchodami jakiegoś odjechanego święta może być ciekawe. Ale jeśli stanie się codziennością, przecież straci swój urok i oryginalność.

A czy Wy włączacie się w obchody jakiś ważnych dni i świąt? Pamiętacie danego dnia o potrzebujących czy o jakichś problemach społecznych? A może przeciwnie – kalendarz w takiej wersji daje Wam pole do popisu przed znajomymi, bo przecież nie każdy musi wiedzieć, że akurat jest Święto Zieloniutkiej Flagi Turkmeńskiej czy Światowy Dzień Drzemki w Pracy?

[FM_form id="2"]
Korzystam
Archiwalne zdjęcia NAC ożywają w 3D [wideo]
Korzystam
Komórkowe zagadki
Korzystam
Przepis na lepsze jutro