Doświadczam

Jak ludzie leczą kaca w różnych miejscach świata i po jakich trunkach


  • 0

Zbliżająca się sylwestrowa noc, nadchodzący czas karnawału – już na samą myśl niektórzy dostają zawrotów głowy. Bo wiadomo, że bardzo często za dobrą zabawę przychodzi nam zapłacić wysoką cenę – przeżycie tak zwanego dnia po.

Kac jest zjawiskiem powszechnym i dobrze znanym. Nawet jeśli złożyło się tak, że nie mieliśmy tej wątpliwej przyjemności doświadczenia go na własnej skórze, na pewno widzieliśmy niejednego towarzysza dobrej zabawy, na którego barki spadł ten nieprzyjemny ciężar. Zmęczenie, które zapewne rysowało się na jego twarzy, musiało być tak wymowne, że nietrudno jest sobie wyobrazić, że to naprawdę dręcząca sprawa. Homer Simpson zwykł mawiać, że kac jest nieodłączną częścią naszego życia. Myślę, że w mniejszym lub większym stopniu każdy z nas może się z nim zgodzić.

Co kraj, to obyczaj


Wedle tego dobrze wszystkim znanego przysłowia w zależności od tego, w jakim kraju i w jakich okolicznościach przyjdzie nam spożywać alkohol, warto jest zaznajomić się z lokalnymi metodami na leczenie kaca. Oczywiście, można za wszelką cenę trzymać się własnych sprawdzonych sposobów. Jednak po co uparcie się ograniczać. Warto czasami poszerzyć horyzonty. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nowe rozwiązania i metody nie okażą się skuteczniejsze.

Rosja

Kto jak kto, ale nasi wschodni sąsiedzi na pewno mają kilka sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia po spożyciu dużej ilości wódki. Jednym z nich, równie popularnym jak skutecznym, jest bania, czyli rosyjska odmiana sauny. Skorzystanie z niej po mocno zakrapianej imprezie pomaga w usunięciu (poprzez wypocenie) dużej ilości toksyn nagromadzonych w organizmie. Dodatkowo zwyczajowe smaganie się biczykiem nie jest tylko formą swoistego wymierzenia sobie kary za szaleństwo ostatniej nocy, ale praktycznym sposobem na pobudzenie krążenia krwi w całym ciele.

Niemcy i ich katzenjammer, czyli w swobodnym tłumaczeniu pisk kociaków

Nasi zachodni sąsiedzi, jako powszechnie znani amatorzy piwa, również mają do zaoferowania rozwiązania pomagające pozbyć się nieprzyjemnego zamieszania w głowie i ciele. Podstawowa zasada to uzupełnienie płynów w organizmie. Nic tak nie motywuje Niemców do picia wody jak zajadanie się różnymi kwaśno-słonymi przekąskami: rolmops, kiszona kapusta, kiszone ogórki i oczywiście woda z tych przysmaków. Na deser marynowana papryka. Po takim zestawie poziom witaminy C i płynów wzrasta, powodując poprawę samopoczucia. Te metody, choć może i sprawdzone, nie są dla mnie zachęcające. Myślę, że wielu osobom zdają się bardziej przerażające niż sam kac.

Prosto i skutecznie

Włoska odpowiedź na kaca wydaje się na pewno mniej wysublimowana w porównaniu z poprzednimi. Jednak jej efektywność i prostotę może potwierdzić niemal każdy. Mocna kawa stawia na nogi nawet najbardziej zmęczonych życiem. Również chińskie rozwiązanie nie zaskakuje swoją przewrotnością. W Państwie Środka aby poprawić samopoczucie po spożyciu na przykład lokalnych wódek, najczęściej sięga się po bardzo mocną zieloną herbatę. Inne propozycje to woda z dużą ilością cytryny czy woda z dodatkiem octu.

Inny kontynent, inne rozwiązania

Amerykanie bardzo często sięgają po koktajl o swojsko brzmiącej nazwie Prairie olster. Ten przysmak skacowanych Amerykanów przygotowywany jest na bazie soku pomidorowego z dodatkiem sosu Worcestershire i surowego żółtka. Wszystko to przyprawione solą, pieprzem i odrobiną chili. Poleca się go spożywać na rozpoczęcie ciężkiego dnia, najlepiej za jednym porządnym łykiem.

Metoda tylko dla odważnych

Jeśli ktoś skrzywił się na myśl o zastosowaniu którejkolwiek z wcześniejszych propozycji, radzę przejść od razu do następnego akapitu. Kolejna metoda wprost z mongolskich stepów jest z kategorii tylko dla hardcorowców. Dlaczego? Bo głównym składnikiem mongolskiego koktajlu na przebudzenie są marynowane owcze gałki oczne. Mniam. Wszystko to zmiksowane i podawane z sokiem pomidorowym. Na samą myśl o tym mam ochotę czym prędzej opróżnić barek.

Warto o siebie zadbać


Bez względu na rodzaj alkoholu i miejsce jego spożywania bardzo ważnym sposobem na radzenie sobie z kacem jest… prewencja. Brzmi mało atrakcyjnie i niekoniecznie spontanicznie, ale kilka prostych czynności może uratować nas przed porannym odgłosem zwanym „tupotem białych mew”. Australijskim sposobem jest miska zimnego mleka z płatkami owsianymi, do tego pomarańcza, a na deser słone ziemniaki w towarzystwie śmietany i masła. Po takiej rozgrzewce kac może bardzo łatwo dać za wygraną.

Sposoby bez granic

Wyłączony telefon, drzwi zamknięte na klucz, zasłony dokładnie zasunięte. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić – sen jest międzynarodowym sposobem na kaca. Niezależnie od szerokości geograficznej i rodzaju przyswojonego alkoholu człowiek, który nie ma siły do stawiania czoła wrogowi, jakim jest kac, może po prostu najzwyczajniej w świecie spróbować go przespać.

Innym ponadczasowym i ponadnarodowym rozwiązaniem, ale tylko dla wytrwałych, jest klin. Wszystko wedle zasady: pokonać wroga jego własną bronią. Niewielka ilość alkoholu wypita w dniu następnym może pomóc złagodzić skutki spożycia alkoholu. Pytanie tylko, kto z nas ma w sobie tyle samozaparcia, żeby podjąć takie wzywanie.

Jak widać, ile krajów i ludzi, tyle pomysłów na przeżycie dnia na kacu. Myślę, że warto poeksperymentować z niektórymi z tych rozwiązań. Może nie wszystkie są kuszące, jednak w przypadku kaca stajemy się bardziej elastyczni i ugodowi, byle tylko choć trochę ulżyć sobie w cierpieniu. Niektórzy stosują jedną z najskuteczniejszych strategii: unikają alkoholu jak ognia. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.

Czy znacie jakieś inne specjalne, sprawdzone metody, które ratują Was w nagłych przypadkach „zmęczenia”? Zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach. Może akurat któraś pomoże strudzonemu imprezowiczowi.

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Pilates – dobry na wszystko?
Doświadczam
Znaczki w czasach zarazy
Doświadczam
Polska egzotyczna, czyli podlaskie bezdroża