Mieszkam

Nie tylko Warszawa. Najwyższe i najciekawsze wieżowce w Polsce


  • 6
(Flickr/dexxus/by CC)

(Flickr/dexxus/by CC)

Spośród dziesięciu najwyższych budynków w Polsce aż osiem to wieżowce z Warszawy. Nie znaczy to jednak, że inne polskie miasta nie mają się czym pochwalić.

Wrocław – wielkie ambicje

Najwyższy budynek w Polsce stoi dziś nie w pełnej drapaczy chmur Warszawie, tylko we Wrocławiu. Sky Tower, którego budowa zakończyła się w maju 2012 roku, ma aż 206 metrów. To niemal 20 metrów więcej niż Pałac Kultury. PKiN może być obecnie uznawany za najwyższy budynek w Polsce, ale tylko razem z anteną – liczy wówczas 237 metrów (Sky Tower ma 212 metrów).

Co ciekawe, Sky Tower powstał dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się inny wrocławski wieżowiec – biurowiec Poltegor (92 m do dachu). Obok zaś rozpościera się ogromny pusty plac (miejsce po budynkach wyburzonych po wojnie). Teren ten, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich (tzw. Centrum Południowe), miał być dzielnicą wieżowców porównywalną skalą z centrum Warszawy. Drapacze chmur planowano ustawić też w pobliżu Starego Miasta – m.in. przy pl. Jana Pawła II (Odra Tower) oraz ul. Traugutta (Angel Wings).

Wrocławskie władze miasta wymarzyły sobie bowiem, że uczynią z miasta drugi Frankfurt nad Menem. I kto wie, może by się to udało, gdyby nie kryzys gospodarczy. W pierwszej kolejności upadły hiszpańskie i portugalskie konsorcja budowlane, które miały wznosić Centrum Południowe. Potem właściciele Odra Tower i Angel Wings wykreślili z projektów drapacze chmur, wznosząc zamiast nich tylko zwykłe apartamentowce. Z wrocławskiego „Frankfurtu” ostał się tylko Sky Tower, wzniesiony przez miliardera Leszka Czarneckiego. Wieżowiec początkowo miał być zresztą znacznie wyższy (250 m) i pewnie dzierżyć palmę pierwszeństwa w Polsce.

Czy Wrocław w końcu zrealizuje ambitne plany? Na razie wydaje się to mało prawdopodobne. Żaden inwestor nie planuje budowy kolejnego drapacza chmur w stolicy Dolnego Śląska.

Sky Tower

Sky Tower

Katowice – miasto przyszłości

Na długo zanim o wielkich budynkach zaczęto marzyć we Wrocławiu lub nawet Warszawie, stawiano je w Katowicach. Międzywojenna stolica Górnego Śląska była centrum nowoczesnej architektury. Do tej pory możemy podziwiać tam perły polskiego modernizmu, m.in. pierwszy budynek uznany za wieżowiec i nazwany dumnie Drapaczem Chmur – wysoki na 62 metry, oddany do użytku w 1934 roku.

Drapacz Chmur

Drapacz Chmur

W PRL-u Katowice także pięły się w górę. W 1982 roku ukończono tam budowę dwóch wież kompleksu Stalexportu, z których wyższa sięgała 99 metrów i była wówczas najwyższym budynkiem w Polsce wzniesionym poza Warszawą. Trzy lata później otwarto w Katowicach o 9 metrów niższy Biurowiec Wojewódzki.

Pod koniec lat 80. w Katowicach stanęły trzy niemal 90-metrowe wieżowce mieszkalne, od specyficznego kształtu nazwane “kukurydzami”.

Kukurydza

Kukurydza

Obecnie najwyższym budynkiem jest 125-metrowy biurowiec Altus (wysokość do dachu 106 metrów) wzniesiony w 2003 roku. Istnieją projekty kolejnych drapaczy chmur, ale im także zaszkodził kryzys. Poza tym w Katowicach za sprawą warunków geologicznych i prac górniczych raczej nie możemy spodziewać się wybudowania wieżowców wyższych niż 150 metrów. Równocześnie jednak niewielka dostępna przestrzeń skłania do stawiania wież. Katowice w przyszłości będą więc pełne wieżowców, ale nie aż tak wysokich.

Altus

Altus

Kraków – nieudany romans

Dawna stolica Polski po II wojnie światowej rozwijała się bardzo szybko i z praktycznie prowincjonalnego miasta stała się niemal milionową metropolią. Zabudowa Krakowa pozostała jednak bardzo niska. Najwyższym budynkiem jest tam teraz Cracovia Business Center. Biurowiec przy rondzie Grzegórzeckim zwany „Błękitnym” ma do dachu niecałe 100 metrów.

Cracovia Business Center (Błękitek)

Cracovia Business Center (Błękitek)

Najbardziej znanym wieżowcem grodu Kraka jest jednak Szkieletor – 90-metrowy wieżowiec z lat 70., którego budowę przerwano jeszcze przed obudowaniem konstrukcji ścianami i oknami. W efekcie powstał wyjątkowo szpetny obiekt, który obecnie służy głównie jako gigantyczny billboard. Próby dokończenia inwestycji podejmowano kilkakrotnie, zawsze jednak na przeszkodzie stawały względy techniczne lub administracyjne.

Szkieleteor

Szkieleteor

Co najgorsze, Szkieletor jest tak położony, że znajduje się akurat pośrodku panoramy Starego Miasta obserwowanej z drugiej strony Wisły – kompletnie ją psując. Klęska Szkieletora i jego negatywny wpływ na miasto wywołały w Krakowie duży sceptycyzm wobec projektów budowy dalszych wieżowców. Z pewnością nie powstaną one nigdy w pobliżu historycznego centrum miasta.

Gdynia i Szczecin – wieże nad morzem

Szczecin może poszczycić się jednym z najwyższych budynków w Polsce już od 1992 roku. Wtedy otwarto biurowiec PAZIM przy placu Rodła. 128 metrów z anteną (ale tylko 92 do dachu) dają temu budynkowi 12. miejsce na liście polskich wieżowców. Charakterystyczną cechą PAZIM jest gigantyczne logo Polskiej Żeglugi Morskiej, która ma tam swoją główną siedzibę.

PAZIM na długo zostanie szczecińskim rekordzistą. Poza nim budynki w mieście nie przekraczają 65 metrów i nie ma planów realizacji kolejnych drapaczy chmur.

PAZIM

PAZIM

Od 2009 roku nad polskim Bałtykiem najwyżej sięgają jednak gdyńskie Sea Towers – apartamentowce zbudowane na samym nabrzeżu (przez co ich budowa, z powodu podmokłego terenu, była wyjątkowo trudna i trwała 3 lata). Południowa wieża ma 141 metrów (125 do dachu), co daje jej miejsce w pierwszej dziesiątce polskich wieżowców.
Jest to też zdecydowanie najwyższa budowla Trójmiasta. Gdańsk może się poszczycić jedynie biurowcem Organika z lat 70. liczącym do dachu tylko 80 metrów (razem z masztem 98) oraz kilkoma innymi PRL-owskimi wieżowcami średniej wielkości.

Gdynia SeaTowers

Gdynia Sea Towers

Oczywiście, wśród wymienionych wyżej miast nie ma kandydata na polski Nowy Jork. Ale warto pamiętać, że nie tylko w Warszawie buduje się wieżowce.

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Wielka płyta w budownictwie – nie taki wielki problem, jak go malują?
Mieszkam
Home stanging – przygotuj mieszkanie do wynajmu lub sprzedaży z pomocą specjalistów
Mieszkam
Kominek w mieszkaniu? Czemu nie
  •  Dla niedoinformowanego autora:

    Szczecin, http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=413207

  • Damian Kolasa

    A gdzie Łódź? Red Tower – oryginalna elewacja i kolorystyka, do tego w 100% polski kapitał, ŁTC – małe polskie World Trade Center, Orion – zupełnie jak Cracovia Business Center, które tu jest a Oriona brak, MediaHub – też oryginalny, elewacja przedstawia kadr z filmu, Manhattan – najwyższe budynki mieszkalne w Polsce. Poznań z Novotelem też by się załapał.

  • Szczecin nad morzem?! WTF

  • Właśnie autorze. W Szczecinie budują Hanza Tower.  Poza tym Szczecin do morza w linii prostej ma jakoś 60km, więc jakie nadmorskie miasto? widzę wiele niedokładności w tym artykule.

  • teraz nie dziwię się, że ktoś kiedyś spytał się mnie w centrum Szczecina którędy do morza, jak takie rzeczy piszą w takim artykule 😀 ale zdziwienia tej dziewczyny jak usłyszała, że to kilkadziesiąt kilometrów nie zapomnę nigdy