Pracuję

Ben Affleck – filmowiec z prawdziwego zdarzenia


Operacja Argo (mat. producenta)

Operacja Argo (mat. producenta)

Do historii przeszły czasy, gdy Ben Affleck znany był głównie jako niedoszły mąż Jennifer Lopez. Teraz to uznany w środowisku aktor, reżyser i producent, którego filmowa wersja „Operacji Argo” podbiła serca widzów na całym świecie.

Czułe słówka

Zapewne słyszeliście o ukutej przez media nazwie na związek Brada Pitta i Angeliny Jolie. Wiedzcie zatem, że „Brangelina” to bezpośrednia następczyni innej hollywoodzkiej pary, której życie prywatne wywoływało ogromne (często niezdrowe) zainteresowanie. Mowa o Benie Afflecku i Jennifer Lopez, których bulwarówki zwykły określać mianem „Bennyfer”.
Abstrahując od osobistych spraw aktorów, jakoś tak się złożyło, że na czas wymienionych związków przypada pewien zastój w ich zawodowych karierach. Brad i Angelina już dawno nie dali żadnego aktorskiego popisu, a dla Lopez oraz – zwłaszcza! – Afflecka czas wspólnego życia (od 2002 do 2004 roku) był pod tym względem prawdziwym pasmem klęsk.

Hat-trick

W okresie istnienia „Bennyfer” Affleck zgromadził na półce dwie Złote Maliny. Może się wydawać, że taki „dwupak” to wcale nie taka znowu wielka katastrofa. Jednak należy zwrócić uwagę, że jeden z „owoców” przyznano za trzy filmy naraz!  „Wyróżniono” w ten sposób role Bena w tytułach takich, jak „Zapłata” (2003), „Daredevil”(2003) oraz „Gigli” (2003). Pokłosiem występu w ostatniej z wymienionych produkcji była również druga Malina, w kategorii „najgorsza ekranowa para”, którą Affleck otrzymał na spółkę z… Jennifer Lopez.

Daredevil (mat. producenta)

Daredevil (mat. producenta)

Na pocieszenie aktorowi pozostało to, że na planie „Daredevila” zaiskrzyło między nim a Jennifer Garner – z którą do dziś tworzą szczęśliwe małżeństwo, naznaczone sukcesami także na gruncie zawodowym.

Benny, Casey i Matt

W różnorakich historiach „od pucybuta do milionera” często wiele jest przesady i zbędnego patosu. W przypadku Afflecka wystarczy przedstawić suche fakty, a te obronią się same.
Przyszły gwiazdor przybył do Los Angeles na początku lat 90. Wynajmował niewielkie mieszkanie wspólnie z najlepszym przyjacielem z dzieciństwa, Mattem Damonem, oraz bratem Caseyem. Hollywood nie okazało się miejscem gościnnym – Affleck długo nie mógł załapać się do żadnej ciekawej produkcji. Plotka głosi, że na przesłuchaniu do serialu „Beverly Hills, 90210” usłyszał nawet, że do niczego się nie nadaje.

Ben niezależny

Potencjał w młodym aktorze dostrzegł znany dziś reżyser i aktor Kevin Smith. Dzięki rolom w jego niezależnych obrazach, takich jak „Szczury z supermarketu” (1995) czy przede wszystkim w „W pogoni za Amy” (1997), Affleck stał się na tyle rozpoznawalny, by wyjść z propozycją własnego scenariusza.

W pogoni za Amy (mat. producenta)

W pogoni za Amy (mat. producenta)

Napisany przez niego i Matta Damona tekst do „Buntownika z wyboru” (1997) został nagrodzony Oscarem, a sukces filmu spowodował, że Affleck z dnia na dzień stał się hollywoodzką gwiazdą.

Ben kasowy

Wraz z rozpoznawalnością pojawiły się propozycje ról w produkcjach wysokobudżetowych. W 1998 roku Affleck wystąpił u boku Bruce’a Willisa w obrazie „Armageddon” Michaela Baya. Film zebrał cięgi od krytyków, co nie przeszkodziło mu w osiągnięciu sukcesu kasowego (ponad pół miliarda dolarów wpływów).
Trzy lata później Affleck ponownie stawił się na planie u Baya – tym razem, by nakręcić „Pearl Harbor” (2001). Była to klasyczna powtórka z rozrywki – spory zysk (ponad 450 milionów dolarów) przy równoczesnych kiepskich opiniach branżowych dziennikarzy. Hollywodzką wyliczankę Afflecka dopełnia udział w obrazach takich, jak „Suma wszystkich strachów” (2002), „Zmiana pasa” (2002) czy wspomniany „Daredevil” (2003).

Po drugiej stronie kamery

W 2007 roku Affleck postanowił spróbować swoich sił w reżyserii. Jego debiut za kamerą, film „Gdzie jesteś, Amando”(2007), przedstawiający historię porwania małej dziewczynki, zebrał pozytywne opinie krytyków.
W przerwie między projektami reżyserskimi aktor wystąpił w thrillerze „Stan gry” (2009), w którym zagrali także Helen Mirren i Russel Crowe. Affleck wcielił się w rolę kongresmena, co było zgodne z jego niefilmowymi zainteresowaniami. Poza planem „Benny” uchodzi za aktywistę politycznego – swego czasu mówiło się nawet o tym, że dla kariery politycznej porzuci aktorstwo.

Miasto Złodziei (mat. producenta)

Miasto Złodziei (mat. producenta)

Kolejny film Afflecka, „Miasto złodziei” (2010), pokazywał środowisko złodziejaszków okradających furgonetki. Wprawne wymieszanie elementów thrillera, dramatu i akcyjniaka ponownie zapewniły reżyserowi przychylność krytyki i publiczności.

Operacja Złoty Glob

Najnowsze dzieło starszego z Afflecków, „Operacja Argo”, przedstawiające prawdziwą historię brawurowej akcji ratunkowej na terenie Iranu, wybiło byłego J. Lo na wyżyny popularności. A dalej – kto wie? Były już rekordowe Złote Maliny, być może czas na te „prawdziwe” laury Akademii?

[FM_form id="2"]
Pracuję
Znakomity Leonardo DiCaprio
Pracuję
David Hasselhoff – od Księgi rekordów Guinnessa do hamburgera z podłogi
Doświadczam
Na koniec świata i z powrotem – o pasji podróżowania pewnej pary