Korzystam

Gdzie wybrać się z dziećmi?


(Flickr/charlie1913/by CC)

(Flickr/charlie1913/by CC)

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana wiosna! Dla wielu rodzin to moment odetchnięcia, bo wreszcie można spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Dla spragnionych wspólnych wojaży – kilka propozycji na weekendowe wyjazdy z dziećmi.

Miniatury dla dzieci

W ostatnich latach bardzo popularne stały się parki miniatur. Zwykle są one tematyczne: miniatury znanych budowli, jak np. w parku „Świat Marzeń” w Inwałdzie pod Wadowicami; miniatury budowli średniowiecznych, np. w Ogrodzieńcu; miniatury zabytków regionalnych, np. na Dolnym Śląsku czy np. park miniatur sakralnych w Częstochowie.

Obok parków, w których znajdują się pomniejszone budowle, bardzo atrakcyjne są inne parki rozrywki: parki z dinozaurami, postaciami z bajek i mnóstwo innych. Oferta jest tak szeroka, że wybierając dane województwo na weekendowy wypad, możemy zaplanować wyprawę do 2–3 parków. Warto kierować się wiekiem i zainteresowaniami dziećmi, ale także poczytać na stronach parków, czy i dorośli mogą w nich spędzić ciekawie czas.

Park Miniatur- Inwałd

Park Miniatur- Inwałd

Warto zapoznać się z cennikami, które są rozmaite. Niektóre bilety obejmują dodatkowe atrakcje na terenie parku (np. posiłek, przejazd kolejką, spotkanie z postacią z bajki itd.); inne zakładają np. wstęp dla całej rodziny. Od czasu do czasu parki przygotowują dodatkowe – jednorazowe bądź okresowe – atrakcje. Warto o tym pomyśleć zawczasu.

W stronę nauki

Rodzice nieco starszych dzieci mogą chcieć połączyć przyjemne z pożytecznym. Właśnie takim osobom można polecić nowoczesne, interaktywne muzea czy centra nauki. Oczywiście najwięcej takich atrakcji oferują duże miasta. I to jest świetny pomysł! Warszawa, Kraków czy Wrocław to przecież idealne miejsca na weekendowy wypad – także z dziećmi.

Centrum Nauki Kopernik (mat. prasowe)

Centrum Nauki Kopernik (mat. prasowe)

Popularne i innowacyjne Centrum Nauki Kopernik zapewne nie wymaga dodatkowych pochwał. Kto jeszcze nie był, z pewnością nie będzie zawiedziony. Co ważne – to doskonała zabawa i dla małych, i dla dużych. Warto się przekonać. Będąc nad morzem, zaprośmy dzieci do Centrum Nauki Experyment. Te i inne centra nauki, w których wiedza spotyka się z zabawą, dostarczą całej rodzinie świetnych wrażeń.

Na łonie natury

Wiele rodzin woli jednak pierwsze wiosenne weekendy spędzić po prostu bliżej przyrody. Wspólne wypady na łono natury sprzyjają zresztą rodzinnemu dialogowi, dają czas i możliwości wspólnego bawienia się, oderwania od codzienności i obowiązków. Wybierając się jednak na krajoznawcze wycieczki, warto pamiętać o kilku zasadach:

 • tempo i długość pieszych wypraw dobieramy pod kątem najsłabszego uczestnika – czyli najmłodszego dziecka;
 • warto pomyśleć, co zrobimy, jeśli małe nóżki odmówią posłuszeństwa – i zaopatrzyć się w chusty czy nosidła do noszenia młodszych dzieci;
 • wyprawa rodzinna może też obywać się na rowerach, które po długiej zimie powinny przejść solidny przegląd techniczny;
 • wybierając się w popularne miejsca (np. Jura Krakowsko-Częstochowska; okolice Kazimierza Dolnego) w tzw. długie weekendy, trzeba wcześniej pomyśleć o zarezerwowaniu noclegów.

Wyprawa z dziećmi z dala od cywilizacji powinna być dobrze przemyślana. Rodzice najlepiej wiedzą, że przezorny zawsze ubezpieczony, więc oddalając się od sklepów, aptek i przychodni, warto zadbać o ekwipunek zapewniający bezpieczeństwo.

W razie niepogody

Jak wiadomo, wiosenna aura zmienną jest – i warto mieć jakiś plan B. Oto dwie propozycje na udane wypady: pierwsza z nich skierowana jest do fanów motoryzacji (a więc zapewne raczej do rodziców chłopców), druga jest bardziej uniwersalna.

Rodziny wybierające się na weekend do województwa mazowieckiego lub mieszkańcy stolicy powinni wziąć pod uwagę dwa bardzo ciekawe muzea. Pierwsze z nich znajduje się w samej Warszawie. Co ciekawe, mieści się w podziemnym garażu przedwojennej kamienicy – to świetne otoczenie i klimat do oglądania zabytkowych pojazdów. Drugą propozycję stanowi piękne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą. Muzeum ma już 18 lat i wystawia ok. 300 pojazdów. Zaletą obu miejsc są niewątpliwie bogate zbiory, ale też… bardzo tanie bilety. Propozycja może więc trafić w gust nawet sporych rodzin czy grup.

Czarna Wołga (mat. Muzeum Motoryzacji i Techniki)

Czarna Wołga (mat. Muzeum Motoryzacji i Techniki)

Świetną opcją także w razie niepogody (zawsze można wziąć parasol) są polskie skanseny. Na uroczej stronie Skanseny.pl znajdziemy wszystkie polskie obiekty tego typu. Wyprawa do skansenu to wspaniała przygoda dla dorosłych i dla dzieci. Bardzo często obiekty są w jakiś sposób „interaktywne” – można dotykać eksponatów, uczestniczyć w warsztatach (np. wypieku chleba), przebrać się. Spotykamy też „mieszkańców” dawnych wsi czy pracowników różnorodnych warsztatów.

Wybór skansenów pozostawiam Wam, naprawdę warto skorzystać z wyszukiwarki na wspomnianej wyżej stronie. Okazuje się bowiem, że w każdym regionie Polski są ciekawe obiekty tego typu. Najwięcej jest ich jednak na południu, gdzie serdecznie zapraszam.

Własne drogi, indywidualne pomysły

Każda rodzina jest inna – ma inne wymagania i potrzeby, które trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wspólnego wypadu np. na wiosenny weekend. Niewątpliwie jednak wspólnie spędzany czas daje wiele frajdy i ubogaca wszystkich członków rodziny. Dzieci są zawsze łase atrakcji, a rodzice chwili relaksu.

Gorąco zachęcam do spędzania czasu aktywnie! Zima trwała tak długo, że teraz pora wyjść z domu! A czy Wy macie jakieś patenty bądź pomysły na wspólne wypady z dziećmi? Może polecacie konkretne miejsca, adresy? A może macie pomysły zupełnie szalone, które były strzałem w dziesiątkę? Zachęcam do podzielenia się.

[FM_form id="2"]
Korzystam
Kupuj prosto od rolnika
Doświadczam
Ekologia czy ekoterroryzm? Marketingowy wytrych otwiera nasze portfele
Korzystam
Wolność książkom… w mikrobibliotekach!
 • Kasia

  Wypady z dziećmi zawsze przynoszą nieoczekiwane zwroty
  akcji, uwielbiam z nimi podróżować i zwiedzać różne miejsca. Twórczo,
  kreatywnie i z ogromną ilością niespodzianek – to jest to. Świetny pomysł na rodzinne
  spędzenie Dnia Dziecka jest także tutaj http://www.familyliving.pl/piknik-dzien-dziecka-pod-golym-niebem-3.
  Wolniej płynie czas, dzieci są zadowolone i rodzice mają czas na pogawędkę z
  przyjaciółmi.