Korzystam

Ferrari – marka, którą uwielbiają wszyscy fani motoryzacji


Na rynku motoryzacyjnym aż roi się od marek, a wszystko po to, aby sprostać wymaganiom coraz bardziej wybrednych klientów. Jedni decydują się na auta z Japonii, inni stawiają na niemiecką technologię, jeszcze inni wybierają wozy z niemieckim rodowodem. Od lat toczy się spór, która firma produkująca auta jest najlepsza.

Dyskusje trwają godzinami, argumentom nie ma końca, a sprawa i tak nie zostaje rozwiązana. Jest jednak na rynku taka marka, którą lubią niemal wszyscy fani motoryzacji. Chodzi oczywiście o magiczną firmę z Maranello, czyli Ferrari. Dlaczego ta włoska marka tak fascynuje?

Pot, krew, adrenalina, łzy i walka o każdy ułamek sekundy na torze

Miłośnicy samochodów zawsze pasjonowali się sportami motorowymi. Aby w 100% oddać się pasji, trzeba albo przejechać się superszybkim autem z mocnym silnikiem, albo zobaczyć taki samochód na żywo podczas rywalizacji. Choć dyscyplin związanych z samochodami jest obecnie mnóstwo, począwszy od rajdów, a skończywszy na driftingu, królowa sportów motorowych jest tylko jedna. Chodzi oczywiście o Formułę 1.

W tej serii Ferrari z zespołem Scuderia jest już od lat 50. XX wieku, czyli od pierwszego wyścigu w Monako. To właśnie tu podczas wyścigów rodziła się legenda włoskiej motoryzacji. Od tego czasu team aż szesnaście razy wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji konstruktorów i piętnaście razy w kategorii kierowców. Aż siedem razy na najwyższym stopniu podium stanął najszybszy kierowca w historii Formuły 1, Michael Schumacher.

Ten niemiecki kierowca dzięki własnej ciężkiej pracy i solidnemu przygotowaniu bolidów przez włoski zespół zdominował tę dyscyplinę sportów motorowych. Konkurenci nie mieli najmniejszych szans na rywalizację z nim jak równy z równym. Dzięki temu Scuderia wyrobiła sobie markę i stała się modna nie tylko we Włoszech czy w Niemczech, ale niemal na całym świecie. Każdy chciał być Schumacherem i kupić sobie auto z wierzgającym koniem na masce. Najbardziej rajcuje jednak zakup samochodu stworzonego przy użyciu technologii rodem z torów wyścigowych.

Co to za sportowa marka, która nigdy nie uczestniczyła w żadnej profesjonalnej rywalizacji… Ferrari z pewnością nie należy do tej grupy. Inżynierowie ciężko pracowali, żeby osiągnąć jak najwięcej. O tym, jak bardzo Włosi zaangażowali się w tworzenie aut na Grand Prix Formuły 1, świadczy funkcjonujące w Maranello powiedzenie: „jeśli silnik nie wybuchł po zakończeniu wyścigu, to znaczy, że był za mało wyżyłowany”.

Nie liczyły się pieniądze ani to, że trzeba było wycisnąć z auta ostatnie soki. Scuderia Ferrari miała po prostu wygrywać, wygrywać i jeszcze raz wygrywać! To świadczy o tym, jaką wagę włoski producent przywiązuje do wyników w Formule 1.

Orkiestra na 8 i 12 cylindrów, czyli dziki ryk południowoeuropejskiego zwierza

Jednostki napędowe tej marki to zjawiskowe konstrukcje o ogromnej pojemności, dużej liczbie cylindrów oraz ponadprzeciętnych parametrach technicznych. Najbardziej intrygujący jest jednak charakterystyczny dźwięk silnika. Co prawda przy niskich obrotach brzmi on trochę jak kosiarka czy piła spalinowa, jednak po wciśnięciu pedału gazu w podłogę dźwięk robi się głośny i agresywny. Zagłusza nie tylko myśli kierowcy i inne samochody wokół, ale sprawia również, że z okolicznych lasów uciekają zwierzęta. To pestka w porównaniu z ciarkami, jakie przejdą Wam po plecach po każdym wyprostowaniu prawej nogi. Ba, nie musicie wcale siedzieć za kółkiem czy nawet na siedzeniu pasażera. Możecie po prostu stać obok – przeraźliwy ryk i tak da Wam do zrozumienia, jak szybkie jest auto tej marki.

Za co jeszcze uwielbiamy Ferrari?

Jeśli jednostki napędowe budzą zachwyt, to na pewno gwarantują też znakomite osiągi. Większość modeli z wierzgającym koniem na masce przyśpiesza do pierwszej setki w mniej niż 4 s, a ich prędkość maksymalna prawie zawsze przekracza magiczną barierę 300 km/h. Nieważne, który model Ferrari wybierzecie – odczucia podczas jazdy zawsze będą nieziemskie.

Zachwyca też przepiękny włoski design. Dzieło sztuki użytkowej to określenie, które idealnie pasuje do aut marki Ferrari. Ich stylizacja to prawdziwy majstersztyk. Każdy, nawet najmniejszy, z pozoru nieistotny detal został dobrze przemyślany. Co jeszcze sprawia, że ta włoska marka jest taka wyjątkowa? Oczywiście wysokie ceny i ograniczona liczba produkowanych egzemplarzy.

Nie stać Cię na Ferrari? Kup sobie gadżet z logo tej marki

Kilka dobrych lat temu Włosi wpadli na genialny z punktu widzenia marketingowego pomysł. Postanowili, że będą sprzedawać gadżety z logo Ferrari. Jeśli ktoś nie ma pieniędzy na samochód, może sobie kupić jego model w mniejszej skali, koszulkę, buty, czapkę czy nawet tłok wyjęty żywcem z silnika bolidu Formuły 1. Ten ostatni gadżet ze względu na wysoką cenę jest raczej dla kogoś, kto już ma Ferrari w garażu, ale chciałby mieć jeszcze na biurku coś, co o nim przypomina. Niestety, żaden gadżet nawet w najmniejszym stopniu nie zastąpi przyjemności, jaką daje jazda samochodem tej marki.

[FM_form id="2"]
Korzystam
5 powodów negatywnej decyzji kredytowej
Korzystam
Borewicz – polski Bond
Korzystam
Rower, basen i kije