Myślę

Oczyszczanie umysłu


Założę się, że bardzo regularnie wyrzucasz śmieci. Kiedy widzisz, że kosz jest przepełniony chwytasz za nowy worek, a starej zawartości pozbywasz się bez chwili wahania. Dokładnie to samo powinniśmy od czasu do czasu robić ze swoją głową. Czy możliwe jest oczyszczanie umysłu? Reset każdemu jest potrzebny – nawet komputerowi. A co dopiero tobie!

Szalony atak informacji a oczyszczanie umysłu

Wszystko ma swoje miejsce – zarówno imprezowanie jak i potem doprowadzanie domu do porządku. Ważny jest czas brudzenia ale i sprzątania. Codziennie zalewni jesteśmy ogromem informacji. Szacuje się, że do 2011 roku ilość powstałej informacji była równoważna 1,8 zetabajtów (bilionów gigabajtów). Jeśli stworzyć jakiś równoważnik tej ilości możemy sobie wyobrazić wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych wysyłających 3 tweet`y na minutę przez ponad… 26 tysięcy lat!

Trudno sobie wyobrazić taką ilość informacji, co dopiero ją wchłonąć – a przecież podwaja się ona co dwa lata. Nasze biedne umysły skazane są na nieustanne bombardowanie informacjami. Ignorancja większości z nich staje się zatem cnotą i wartością. Staje się świadomym wyborem, którego musimy dokonać aby nie zwariować.

Podstępne emocje

Oczywiście – nie tylko informacje oddziałują na nasz umysł. To, co naprawdę wpływa na jego biochemiczną aktywność to emocje, o których pisaliśmy już wcześniej. Część z nich jest pozytywna, część wręcz przeciwnie. Możemy decydować, jakich chcemy doświadczać, jednak wymaga to dyscypliny i wytrwałych ćwiczeń.

Kiedy jednak dopuścimy do siebie trującą strzałę gniewu albo przytłaczającą depresję również nie pozostajemy bezsilni. To tylko pozory. Aby jednak do tego nie dopuścić musimy od czasu do czasu pozwolić sobie na całkowity reset systemu operacyjnego, jakim jest nasz genialny mózg. Im częściej wyrzucamy śmieci tym mniejsze prawdopodobieństwo, że następnym razem coś się wysypie. Sposobów jest wiele. Sam najlepiej będziesz wiedział, którego z nich użyć.

Zdrowy duch w zdrowym ciele

Umysł oddziałuje na ciało. Ciało oddziałuje na umysł. Nie od dziś wiadomo, że ruch jest genialnym sposobem na oczyszczenie organizmu ale i naszego mentalnego świata. Podzieliłabym go na ten, który pozwala wyrazić swoje emocje i na ten, który umożliwia wyciszenie. Wystarczy kilkanaście minut ćwiczeń dziennie aby poprawić swoje umysłowe samopoczucie. Dosyć modne stało się ostatnio bieganie.

Ludzie biegając uciekają myślami z dala od swojego domu, czy pracy. W głowie panuje przyjemna pustka. Świeże powietrze oczyszcza rozgrzane ciało. Po powrocie czujemy się zrelaksowani w każdym aspekcie. Podobnie działa taniec. Bez względu na to, czy umiesz tańczyć, czy nie twoje ciało czasami po prostu potrzebuje wyrazić radość albo złość oraz się wykrzyczeć. Możesz tańczyć w domu albo pójść do clubu.

Miejsce nie ma znaczenia. Liczy się to, co dzięki temu osiągniesz. Wyciszającym sposobem na mentalne oczyszczanie ma joga. To genialna droga to fizycznej i psychicznej doskonałości, o ile coś takiego istnieje. Nazwałabym ro raczej równowagą. Naprawdę proste ćwiczenia rozciągające do uspokajającej muzyki potrafią zdziałać cuda. Nie trzeba być joginem albo buddyjskim mnichem. Wszystko jest dla ludzi.

Scrambled Mind by Todd Kruse

Scrambled Mind by Todd Kruse

Mentalne oczyszczanie

Możemy też pomóc sobie z poziomu umysłu, którego chcemy oczyścić. Czasami jednorazowy wypad do parku na jogging nie pomoże, jeśli nawykowo szukamy problemów oraz jesteśmy ciągle przytłoczeni obowiązkami. Ulga będzie chwilowa. Nauczyliśmy tłumić emocje i możemy nawet nie mieć nawet świadomości, że trapi nas jakaś zadawniona sprawa. Musimy więc przyjrzeć się swoim lękom oraz obawom. Ustalić niektóre sprawy.

Zazwyczaj dokonujemy tego na początku każdego roku. Postanowienia. Musimy na to jednak spojrzeć z innej perspektywy. Nie robimy ich przecież dla kogoś, ale tylko i wyłącznie dla siebie. Głównym postanowieniem powinno być wybaczenie wszystkim i przede wszystkim sobie. Pożegnanie przeszłości, uznanie, że nie ma znaczenia – jeśli naprawdę chcemy ruszyć w przyszłość.

Nie możemy żyć dniem dzisiejszego w kontekście wczorajszego, jeśli potrzebujemy zmiany. Mentalne oczyszczanie związane jest z odpuszczeniem przeszłych win oraz zrozumieniem niechcianych emocji, które jednak doprowadziły nas tutaj, gdzie jesteśmy. Musimy podziękować wszystkim, którzy się wtedy pojawili oraz otworzyć się psychicznie na nowe i lepsze. Uświadomić sobie co jest nam najbardziej potrzebne, czego szukamy.

Możesz tego dokonać z kartką papieru i długopisem sam na sam. Możesz przeprowadzić krótką medytację, która pozwoli na wyciszenie umysłu. Możesz zapytać sam siebie i poszukać odpowiedzi. Nawet udać się do spowiedzi albo pomodlić się – w zależności od twoich wierzeń i przekonań. My, ludzie, jesteśmy dziwni – dobrze znamy instrukcję obsługi pralki albo lodówki a nie wiemy co robić, kiedy chcemy dojść do porządku ze swoim własnym umysłem.
Kreatywna pomoc
Dla osób kreatywnych wyrażanie swoich emocji na drodze swego rodzaju sztuki może być również idealnym sposobem oczyszczenia i uwolnienia emocjonalnego napięcia. Według amerykańskich badaczy pisanie – czy to wierszy czy po prostu tego, co nam „leży na wątrobie” – obniża poziom stresu.

Werbalizacja emocji oczyszcza ponieważ umożliwia ich poznanie, nazwanie a czasami uświadomienie sobie, że to, co powoduje napięcie nie jest wcale aż taką tragedią. Pozwala spojrzeć na przedmiot zmartwień z innej perspektywy. To samo dzieje się podczas malowania, czy innej formy wyrazu. Możemy się przyjrzeć temu, co nas zżerało do środka i stawić temu czoło. W końcu to my decydujemy o swoim wnętrzu a nie ono o nas. Powinniśmy wiedzieć jak używać umysłu i nie pozwolić, by to on używał nas.

[FM_form id="2"]
Myślę
Gry komputerowe nie tylko dla nastolatków
Myślę
Podróże w czasie i przestrzeni. Czy fantastyka bliższa jest rzeczywistości?
Myślę
Życzliwość jest trendy?