Korzystam

Wyścigi samochodowe – na które warto się wybrać?


Fot. f1.dziel-pasje.pl

Fot. f1.dziel-pasje.pl

Tradycja wyścigów samochodowych sięga lat przedwojennych, ale już wtedy takie wydarzenia nie były niczym nowym. Wyścigi rydwanów odbywały się przecież w starożytności, tyle że wtedy wyniki zależały nie od koni mechanicznych, ale zaprzęgowych. Jakie sporty z udziałem aut przetrwały do dziś i dlaczego warto zobaczyć je na żywo?

Formuła 1 – na które Grand Prix się zdecydować?

Królową sportów samochodowych jest oczywiście Formuła 1, która powstała dopiero w latach 50. XX wieku. Pierwsze Grand Prix odbyło się na brytyjskim torze w Silverstone, a jego zwycięzcą został Włoch Giuseppe Farina, który przekroczył metę w bolidzie Alfa Romeo 158/159 Alfetta. Te najbardziej prestiżowe motoryzacyjne zawody odbywają się od marca do listopada w różnych krajach na całym świecie.

Z punktu widzenia polskiego fana Formuły 1 najlepiej wybrać się na węgierski tor Hungaroring lub do niemieckiego Hockenheim. Jeśli chcielibyście zobaczyć wyścig nocny (który jest najbardziej spektakularny), to musicie pojechać poza Europę, do Singapuru. Oczywiście taka wycieczka jest już dużo droższa. Bilety na wyścig nie są tanie – ceny zaczynają się od około 120 euro. Nie martwcie się, jeżeli nie macie funduszy na wynajęcie pokoju w hotelu. Przy większości torów można bowiem rozbić namiot w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu – koszt takiego noclegu to zwykle kilkadziesiąt euro za jeden namiot.

24-godzinny wyścig w Le Mans – pozycja obowiązkowa

24 Heures du Mans jest jednym z najstarszych wyścigów samochodowych na świecie, odbywa się co rok już od lat 20. XX wieku. Wydarzenie to organizowane jest przez Automobile Club de l’Ouest (ACO), od lat współpracujący z FIA, na terenie toru Circuit de la Sarthe. Jego pętla ma obecnie 13,629 km, co czyni go jednym z najdłuższych torów wyścigowych na świecie.

Trasa z Polski do Le Mans jest dość długa (około 2000 km). Jeśli więc planujecie pojechać tam samochodem, musicie przygotować odpowiedni zapas gotówki na paliwo. Ceny biletów na wyścig startują od kilkudziesięciu euro, a najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy euro. Cena uzależniona jest od tego, ile dni chcecie tam spędzić, którą trybunę wybierzecie i co macie zamiar zobaczyć. Część osób pojedzie pewnie na sam wyścig, inne będą chciały obejrzeć również kwalifikacje. W tym przypadku również można wykupić przez Internet miejsce na polu namiotowym.

Zwykle impreza odbywa się pod koniec czerwca i trwa prawie cały tydzień. Przez ten czas można oglądać sesje treningowe, kwalifikacje, kilka wyścigów (na przykład zmagania aut klasycznych), a także odwiedzać padoki i polować na autografy od kierowców. Wymagający mogą się skusić na wieczorne koncerty i wizytę w muzeum. Wyścig zaczyna się w sobotę o 15:00 i kończy o tej samej godzinie następnego dnia.

Wyścigi z serii World Touring Car Championship (WTCC) – też warto zobaczyć

World Touring Car Championship to coroczny cykl wyścigów organizowanych w krajach na całym świecie. W środowisku sportów motorowych seria WTCC uznawana jest za drugą najbardziej prestiżową zaraz po F1. Jej historia sięga lat 60. XX wieku, kiedy to cykl nazywał się jeszcze European Touring Car Championship. Dopiero w 2006 roku zmieniono jego nazwę na tę, która jest używana do dziś. Bilety na tę imprezę można kupić już za 5 euro. Wyścigi WTCC najbliżej są organizowane na Węgrzech, w Austrii i na Słowacji.

Najsłynniejsza niemiecka seria wyścigów, czyli Deutsche Tourenwagen Masters (DTM)

Z nazwy serii można by wywnioskować, że wyścigi odbywają się wyłącznie na terenie Niemiec. W rzeczywistości jest inaczej: choć DTM powstał u naszych zachodnich sąsiadów, obecnie rozprzestrzenił się na takie państwa, jak Rosja, Holandia, Austria czy Wielka Brytania.

Historia tego sportu motorowego sięga połowy lat 80., kiedy to seria nazywała się jeszcze Deutsche Tourenwagen Meisterschaft. Dopiero w 2000 roku przemianowano ją na Deutsche Tourenwagen Masters. To dość specyficzne zawody, w których ścigają się zarówno młodzi kierowcy rozpoczynający karierę, jak i ci, którzy najlepsze lata w wyścigach mają już za sobą.

Pomimo zróżnicowania zawodników walka zawsze jest zacięta i rozgrywa się na najwyższym poziomie. Obecnie w DTM swoje auta wystawiają tylko trzy marki samochodów: Audi, BMW i Mercedes-Benz. Na początku startowały jeszcze Alfa Romeo oraz Opel. Bilety na wyścig DTM kosztują najmniej 10 euro; podobnie jak w przypadku innych serii wyścigowych można zamówić je przez Internet. Tak jak w Formule 1 rywalizacja rozpoczyna się w marcu, a kończy w listopadzie. Wyścigi mają długość 170 KM i w czasie każdego z nich zawodnicy muszą zjechać na minimum dwa pit stopy.

[FM_form id="2"]
Korzystam
Mickey Rourke – czuły zabijaka
Korzystam
Telefon z Androidem może wiele
Korzystam
A nóż, widelec…