Korzystam

Sport to… piękno


PGE Arena (Wikipedia Commons)

PGE Arena (Wikipedia Commons)

Sport współcześnie jest niesamowicie ważną i przynoszącą wielkie zyski dziedziną życia, a same zawody sportowe to widowisko, wymagające odpowiedniej oprawy. Stąd też nie powinno nikogo dziwić, że areny sportowe stały się miejscem nie tylko rywalizacji zawodników, ale także architektów.

Architektura obiektów sportowych to bardzo wymagająca dziedzina budownictwa. Po pierwsze, dlatego, że każdy stadion to prawdziwy inżynieryjny majstersztyk. Połączenie setek ton stali, betonu, tworzyw sztucznych w jedną bezpieczną i trwałą całość, to nie lata wyzwanie. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Każdy, nawet najbardziej banalny element, musi być precyzyjnie zaprojektowany. Po drugie, architekci są zmuszeni do przestrzegania zasad widowiska sportowego. Arena sportowa powinna być maksymalnie funkcjonalna i ergonomiczna, i to nie tylko z punktu widzenia sportowców, ale także – a może przede wszystkim – widzów, zapewniając im dobrą widoczność z każdego miejsca na stadionie oraz bezpieczeństwo jego opuszczenia. Poza tym, od projektantów obiektów sportowych wymaga się by mieli szerokie perspektywy oraz dużą wyobraźnie, tak by ciągle zachwycać publiczność, pojawiającą się na zawodach sportowych.

AAMI Park, Melbourne (Wikipedia Commons)

AAMI Park, Melbourne (Wikipedia Commons)

Stadion z bąbelkami

AAMI Park w australijskim Melbourne został otarty w 2010 roku. Ten liczący niespełna 32 tysiące miejsc stadion, początkowo – z uwagi na jego kształt – zwano Rectangular Stadium (Prostokątny Stadion). Ale to co zwraca uwagę przede wszystkim to niesamowita i bardzo ciekawa konstrukcja dachu, którą stworzyli projektanci z pracowni Cox Architects. To za jego sprawą zaciera się prostokątny kształt, sprawiając wrażenie wielkiego, nieregularnego bąbla. Dach tworzy 20 wspierających i przenikających się nawzajem kopuł. „Bąble” składają się z geometrycznej siatki stalowej, będącej jednocześnie fasadą i zadaszeniem. Ta unikalna samonośna konstrukcja nie wymaga żadnej podpory, a przy tym jest bardzo materiałooszczędna. Dzięki niej, architekci ograniczyli aż o połowę zużycie stali. Ponad to „bąble”, które wykonano z tysięcy trójkątnych płytek i ułożono na stalowym stelażu, są wyposażone w niewielkie lampki typu LED. Za ich sprawą można dowolnie „sterować” nocną elewacją stadionu, np. oświetlić tak, by naśladowała ona rozgwieżdżone niebo.

Beijing National Aquatics Centre (Wikipedia Commons)

Beijing National Aquatics Centre (Wikipedia Commons)

Wodna Kostka

Obiekt nazywany Water Cube został wzniesiony z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Z pozoru może się wydawać, że to nic specjalnego. Ot, zwykłe pudełko w skali makro. Jednak – jak wiadomo – pozory często mylą. A wszystko to za sprawą zewnętrznej powierzchni Wodnej Kostki . Jest on wykonana z materiału podobnego do teflonu ETFE (etylen-tetrafluoroetylen). Zbudowana z dwóch warstw elewacja, oddzielona wewnętrznym przejściem, powoduje, że budynek może oddychać jak cieplarnia. Dzięki temu, do wnętrza basenu przenika aż 90 procent światła słonecznego. Energia ta jest magazynowana i wykorzystywana do ogrzewania basenów.
Co więcej, fasada w zależności od warunków pogodowych zmienia oblicze. Najbardziej znane zdjęcia Basenu Olimpijskiego pokazują błękit membranowej powłoki. Jednak niebo nad Pekinem nie zawsze jest słoneczne, wtedy fasada przybiera zupełnie inne oblicza kolorystyczne.

Stadion Narodowy w Pekinie (Wikipedia Commons)

Stadion Narodowy w Pekinie (Wikipedia Commons)

Ptasie gniazdo

Niedaleko Kostki Wodnej, zlokalizowany jest Stadion Narodowy w Pekinie, główna arena zmagań olimpijskich z 2008 roku. Stadion, choć zainspirowany wzorami popękanej chińskiej porcelany, którą często można spotkać na pekińskich targowiskach, szybko został utożsamiony z ptasim gniazdem. I tak już zostało. Był to pierwszy na świecie tak duży obiekt, wyglądający jak stosem przypadkowych słupów i belek. Jednak pod tym pozornym chaosem kryje się wysublimowana inżynieria i niesamowite piękno. Co więcej, harmonijnie wygięty dach jest ponoć inspirowany chińską filozofią równowagi i harmonii Yin i Yang.

Stadion stworzyli szwajcarzy Jacques Herzog & Pierre de Meuron, we współpracy ze słynnym chińskim artystą, Ai Weiwei`em ( dziś jest przez chińskie władze uważany jest on za wroga publicznego). Mimo ogromnej skali (stadion może pomieścić ponad 90 tys. widzów) konstrukcja wydaje się lekka, a szczegółowe wymogi techniczne i funkcjonalne nie sprawiły, że stadion stracił swój unikalny charakter.

Allianz Arena- Monachium (Wikipedia Commons)

Allianz Arena- Monachium (Wikipedia Commons)Wielka opona

Szwajcarzy, Jacques Herzog & Pierre de Meuron, zanim stworzyli „Prasie Gniazdo” w Pekinie, zaprojektowali Allianz Arenę, stadion w Monachium, zbudowany z myślą na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2005 roku. Dziś, siedemdziesięciotysięczna arena, służy przede wszystkim dwóm drużynom piłkarskim: Bayernowi Monachium i TSV 1860.

Prosta bryła stadionu, która może kojarzyć się z owalną oponą, swoje prawdziwe oblicze pokazuje w pełnej krasie w nocy, kiedy cała elewacja zaczyna świecić na różne kolory. W zależności od tego, jaka drużyna gra na boisku lub jaka impreza odbywa się na stadionie, może on wyglądać, jak biała, czerwona lub niebieska lśniąca, świecąca owalna bryła. Fasada areny to podobno największa na świecie konstrukcja, wykonana z folii. Jest ona bowiem złożona z 2 874 bardzo cienkich „poduszek”, które regularnie wielkimi wentylatorami są napełniane suchym powietrzem.

Gdańsk PGE Arena (Wikipedia Commons)

Gdańsk PGE Arena (Wikipedia Commons)

Gdański bursztyn

Polska przez wiele lat dość skromnie wypadała w konfrontacji z innymi krajami, jeśli chodzi o infrastrukturę sportową na światowym poziomie. Jednak zaczęliśmy odrabiać zaległości. Dzięki organizacji Euro 2012 powstały cztery stadiony, których nie powinniśmy się wstydzić. Jednak – moim zdaniem – powodem do dumy jest jeden – PGE Arena w Gdańsku. Wyjątkowa bryła powstała z inspiracji bursztynem idealnie wtapia się w nadmorski krajobraz. A mimo potężnych rozmiarów, stadion w Gdańsku sprawia wrażenie wyjątkowo lekkiego i nienachalnego.

Piękne obiekty sportowe niewątpliwie cieszą oko i dobrze, że ich twórcy coraz częściej wychodzą poza sztampę boisko-trybuny. Ważne jednak, aby inwestorzy i architekci pamiętali o jednym. Że stadiony, hale sportowe, pływanie powinny być przede wszystkim funkcjonalne i tętnić życiem. Piękno powinno iść z tym w parze, a nie pięć kroków przed nimi.

[FM_form id="2"]
Bez kategorii
Tablet – niezbędna rzecz, czy kolejny bezsensownie wciśnięty nam gadżet?
Korzystam
Przed premierą – „Roman Polański: moje życie”
Korzystam
Ekozabawki – nowa odsłona