Mieszkam

Tapeta czy farba?


Mój dom, moja twierdza – to fakt. Twierdze jednak teraz mamy coraz ładniejsze. Ściany naszych domów to już nie tylko wyznaczniki granic pomieszczeń, ale prawdziwe ozdoby, a nieraz wręcz dzieła sztuki. Po co sięgacie najchętniej – tapety, farby czy inne rozwiązania?

Rozwiązania stare, ale dobre

W domach naszych rodziców czy dziadków od dziesięcioleci królowały farby bądź tapety. I choć farby zwykle wybierano białe, to już tapety zadziwiały różnorodnością kolorów i wzorów. Z punktu widzenia współczesnego człowieka kwiatowe i ornamentowe tapety sprzed lat wydają się raczej niegustowne, jednak o gustach się nie dyskutuje.

A zresztą jak się nie miało, co się lubi, to się brało, co było. A na sklepowych półkach okresowo przez całe lata bywało NIC lub LEDWO CO.

Obecnie wciąż najpopularniejszymi materiałami pokrycia ścian są farby i tapety. Zarówno jednak jedne, jak i drugie zmieniły się nie do poznania. Chodzi o ich jakość (technologia produkcji jest dużo bardziej nowoczesna, dzięki czemu powstają produkty o określonych cechach i parametrach), ale też styl.

Dziś królują farby kolorowe (najlepiej gotowe, ewentualnie pigmenty dodawane do białej emulsji) o z różnymi urozmaiceniami – mamy bowiem farby z brokatem, zmywalne, świetnie kryjące, no i mnóstwo farb specjalnego zastosowania. Tapety za to w wielkim wyborze trafią w gust każdego zainteresowanego. Grafika komputerowa i nowe sposoby produkcji otwarły świat tapet o najróżniejszych wzorach – od delikatnych deseni, przez graficzne szaleństwa, aż po efekty wypukłości czy odjechane materiały, np. korek, trawa morska, bambus, a nawet… kamienie!

Farby na ścianach wpływają na odbiór całego pomieszczenia, tworzą styl, ale mogą być też naprawdę funkcjonalne. Ścianę pokoju dziecięcego można np. częściowo pomalować (nawet jako podkład) farbą magnetyczną – później można tam przyczepiać rysunki bądź zdjęcia. Maluchy ucieszy też farba imitująca tablicę – można po niej pisać kredą! Ściany pomieszczeń narażonych na zabrudzenia (np. przedpokój) warto pokryć farbą lateksową, odporną na szorowanie. Gdy chcemy wprowadzić we wnętrze nieco awangardy, warto wykorzystać np. farby dające efekt faktury lub wykończenia metalem czy betonem.

Tymczasem szeroki wybór tapet pozwala nam tworzyć różne efekty. Możemy dzięki welurowej, ciemnej tapecie stworzyć przytulny, romantyczny nastrój np. w sypialni. Graficzne wzory i mocne kolory mogą tworzyć barwny akcent salonu, a fototapeta znajdzie swoje miejsce nawet w łazience. Obecnie praktycznie nie ma ograniczeń, bowiem wzory robione są także na zamówienie.

Bawimy się fakturą

Obok tradycyjnych rozwiązań na rynku dostępne są materiały, dzięki którym możemy wyczarować zupełnie inny, niestandardowy wygląd naszych ścian. Ciekawe efekty daje ścienna zabawa w efekty 3D, które można osiągnąć różnymi sposobami.

Do wyboru mamy m.in. tynki dekoracyjne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego produktu możemy uzyskać powierzchnię satynową bądź matową. Różnorodne sposoby nakładanie tynku dekoracyjnego pozwalają uzyskać wymarzone efekty.
Jeszcze bardziej specjalistyczne produkty pomogą nam stworzyć na ścianie np. imitację marmuru, stiuku czy betonu. Wystarczy dobrać odpowiednie pokrycie i fachowo pokryć nim ścianę. Później możemy cieszyć się oryginalnym wnętrzem np. w chłodnym, surowym i industrialnym stylu lub przeciwnie – bogatym, ozdobnym i ekskluzywnym.

Ważne jest, by nakładanie specjalistycznych mas i struktur przeprowadzać uważnie i fachowo. Tylko w ten sposób uzyskamy pożądany efekt. Tu fuszerka i pośpiech nie wchodzą w grę!

Okładamy, okładamy… Kilka słów o okładzinach

W latach 70., 80., a nawet 90. w domach (głównie przedpokojach) królowały boazerie. Dziś okładziny drewniane to już nie tylko męczące oko deski na ścianach, ale rozwiązania nowe, estetyczne i dające efekt wyjątkowej przytulności.
Obecnie możemy wybierać między surowymi (odpowiednio zaimpregnowanymi) deskami a eleganckim fornirem czy sklejką. Chyba najciekawszym z tych materiałów jest fornir, który ma szerokie zastosowanie dekoracyjne i praktyczne. Łącząc panele fornirowe, możemy uzyskać różne efekty – od pokrycia ściany, przez stworzenie stref w dużym pokoju, po niewielkie dekoracje.

Innym pomysłem jest korek. I choć jego wygląd raczej nie zaskakuje, korek ma ciekawe właściwości. Nadaje się do pomieszczeń, z których korzystają alergicy – ma właściwości antystatyczne (nie gromadzi się na nim więc m.in. kurz), a ponadto dociepla i jest odporny. Przy odrobinie fantazji można stworzyć ciekawe korkowe wnętrze.

Konkretne wykończenia

Ścianę można wykończyć na tyle różnych sposobów, że ograniczeniem jest chyba tylko właściwie wyobraźnia właściciela. Na uwagę zasługują jednak jeszcze dwa specyficzne materiały – kamień i szkło.

Trudno wyobrazić sobie całe ściany pokryte kamieniem czy szkłem – zapewne nie byłoby to ani estetyczne, ani praktyczne. Najczęściej więc któryś z tych materiałów (kamień w formie okładziny) stosuje się na wybrane fragmenty. Kamienne wykończenia nadają surowego charakteru, pasują więc raczej do wnętrz nowoczesnych i oszczędnych.

Ostatnio karierę robi też szkło. Spotykane jest chyba najczęściej na ścianach kuchennych. Odpowiednio dobrane będzie stanowiło wykończenie efektowne (można za nim umieścić tapetę, zdjęcia itp.) i praktyczne – taflę łatwo wyczyścić, jest odporna na temperaturę czy osady. Szkło wraca więc do łask, ale w formie odnowionej i nowoczesnej. Pomysł godny uwagi.

Morze możliwości

Pomysły wykończenia i ozdobienia ściany czasami mogą być zaskakujące. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by na ścianie coś stworzyć (obrazy wykonane różnymi technikami) lub zmienić jej przeznaczenie – np. tworząc z niej domową tablicę informacyjną lub dynamiczną galerię.

Ściany można też ciekawie okładać kafelkami, mozaikami, cegłami czy wykorzystywać szablony lub naklejki. Wszystko zależy od wymarzonego efektu, naszych zdolności i… portfela. Najbardziej wyszukane bądź designerskie pomysły są niestety – co tu kryć – dość kosztowne.

A czy Wy jesteście raczej tradycjonalistami, którzy uważają, że kolor na ścianie to już największe szaleństwo? A może nie boicie się nowości i zastosowaliście jakieś ciekawe wykończenia w Waszym wnętrzu? Czekamy na opinie!

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Modne ulice w Polsce
Mieszkam
Gramy w zielone
Mieszkam
Ogród na dachu
  • Marek

    Dla mnie kamień dekoracyjny na pierwszym miejscu wśród rozwiązań na ściany. Polecam szczególnie takie małe płytki, jakie mają kamienie Artis czy Jura, wygląda skromnie i jednocześnie efektownie.