Doświadczam

Architektura sakralna


Kościół parafialny w Krowicy na Roztoczu (Wikipedia Commons)

Kościół parafialny w Krowicy na Roztoczu (Wikipedia Commons)

Czasy powojenne w Polsce nie obfitują w najciekawsze realizacje architektury sakralnej. Niejeden osiedlowy kościół bardziej przypomina hangar lub statek kosmiczny niż godną uwagi budowlę sakralną.

Z przyczyn oczywistych nie był to raczej dobry okres dla tworzenia takich budynków, a jeśli już powstawały to celem twórców było raczej ukrycie ich przeznaczenia niż pięcie się do nieba neogotyckimi wieżami ku chwale Pana. Dlatego większość współczesnych (XX-XXI wiek) polskich kościołów to pseudomodernistyczne wariacje geometryczne albo historyzujące paskudki, które na tle gotyckich czy barokowych świątyń wypadają blado.

A jak sytuacja wygląda na świecie? Czy również architektura sakralna woła o pomstę do nieba? Otóż nie. Kościoły na świecie prezentują się znacznie ciekawiej. Ich kształty i kolory zachwycają nie tylko wiernych, ale stają się także atrakcją turystyczną. Oczywiście nie sposób opisać wszystkich godnych uwagi realizacji, ale warto poznać chociaż kilka z nich. Dużym zaskoczeniem może być to, że te odważne w formie założenia powstawały już 60, 50 lat temu. Nasz przegląd rozpocznijmy od Stanów Zjednoczonych. Właśnie tam, pod koniec lat 50. XX wieku w Arizonie, w miejscowości Sedona, powstała Kaplica Świętego Krzyża (Chapel of the Holy Cross).

Wzniesiona na czerwonych skałach, z ponad których widoczny jest krzyż i podtrzymująca go konstrukcja. Malownicze położenie podkreśla urodę budynku. Także w Stanach Zjednoczonych znajduje się inna ciekawa budowla, której forma pierwotnie budziła wiele kontrowersji. Chodzi o Kaplicę Kadetów znajdującą się na terenie Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jej budowa zakończyła się w 1962 roku. Jest jednym z najbardziej cenionych przykładów architektury modernistycznej i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Akademii. Efektownym elementem tej konstrukcji jest dach składający się z 17 strzelistych brył zbliżonych kształtem do trójkątów. Nie tylko Stany Zjednoczone mogą pochwalić się interesującą architekturą sakralną. W Europie także znajdziemy wiele takich przykładów. Jednym z ważniejszych jest projekt, który na swoją pełną realizację czekał aż 41 lat.

Kościół św. Piotra w Firminy

Kościół św. Piotra w Firminy

Francuski kościół św. Piotra w Firminy projektu samego Le Corbusiera, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Plan powstał w 1960 roku, budowa rozpoczęła się 10 lat później, a ostatecznie została zakończona w 2006 roku. Z Francji przenosimy się się do Finlandii, a dokładniej do Turku, gdzie w 2005 roku stanęła ekumeniczna kaplica św. Henryka. Jest ona jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych obiektów sakralnych w tym kraju. Wzniesiona na wyspie Hirensalo, na skalistym wzgórzu wśród drzew sosnowych. Przypomina rybę lub odwróconą dnem łódź. Całość wykończona jest miedzianymi płytkami, które pod różnym kątem padania światła mienią się wieloma barwami.

Symbol łodzi pojawia się w wielu religiach, dzięki czemu wszyscy wierni mogą identyfikować się z tym obiektem. Kontrowersyjnym i interesującym zarazem przykładem współczesnej architektury sakralnej jest kościół Jubilee (znany też pod nazwą Ojca Pana Miłosiernego) w Rzymie, zrealizowany w 2003 roku. Nowoczesna bryła przypomina trzy kartki wygięte przez wiatr. Nietypowy kształt uzyskano dzięki połączeniu tradycyjnych materiałów: trawertynu i stiuku z betonem i szkłem.

Kaplica Leaf (Leaf Chapel) to jeden z najbardziej znanych, współczesnych obiektów sakralnych w Japonii. Swoją nazwę zawdzięcza formie przypominającej liście. Budowę zakończono w 2004 roku. Została zaprojektowana i zrealizowana tak, żeby mogła służyć każdemu. Nie znajdziemy w niej symboli żadnej konkretnej religii. Wielkie wrażenie robi zwłaszcza nocą, kiedy światło z jej wnętrza przenika na zewnątrz przez wzory w ścianach. Nietypowym obiektem architektury sakralnej jest także Nowa Synagoga w Moguncji, w Niemczech. Jej budowa zakończyła się w 2010 roku. Budowla składa się z pięciu form odpowiadających znakom hebrajskiego słowa kaduscha – wywyższać, błogosławić.

Synagogę wybudowano w miejscu dawnej, wysadzonej w 1938 roku przez nazistów. O przeszłości przypominają doryckie kolumny pochodzące z przedsionka zburzonej świątyni. Elewacja ma zielony kolor, dzięki czemu budynek dobrze komponuje się z otaczającą go zielenią. Jak widać architektura sakralna na świecie to coś więcej niż szarobure klocki, którym brak myśli przewodniej. Kościoły projektowane są tak, aby służyły wiernym, ale również, żeby przedstawiały wartość architektoniczną. Ich projekty powstają w najepszych pracowniach świata, dzięki czemu wprowadzane są innowacyjne i niebanalne rozwiązania.

Sanktuarium w Licheniu

Sanktuarium w Licheniu

W Polsce także coś się zmienia w tej materii, realizowane są nietypowe założenia inspirowane światowymi trendami. Przykładem tego jest kaplica projektu pracowni Beton, która powstała przy nadwiślańskiej skarpie, we wsi Tarnów. Minimalistyczna, pozbawiona detali o prostej konstrukcji nawiązuje do wielu podobnych realizacji ze świata. Wciąż jednak nie jest to dominująca tendencja i na pewno musi minąć jeszcze kilka lat zanim w polskim projektowaniu i myśleniu o architekturze sakralnej nastąpią trwałe zmiany.

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Jak wygląda leczenie u mongolskiego szamana?
Doświadczam
Powiem ci, dlaczego nie możesz schudnąć
Doświadczam
Taniec – pasja i sposób na życie