Doświadczam

Rok 2014 w architekturze


Baldachim, znajdujący sie nad wyjściem z grobów królewskich w katedrze na Wawelu (Wikipedia Commons)

Baldachim, znajdujący sie nad wyjściem z grobów królewskich w katedrze na Wawelu (Wikipedia Commons)

Kto zaprojektuje warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Czego dowiemy się o współczesnej architekturze w Wenecji? Które nowo otwarte budynki zachwycą Polaków? Dowiemy się niebawem.

Fundamenty – Wystawa Architektury w Wenecji

Najważniejszym na świecie tegorocznym wydarzaniem, poświęconym architekturze będzie 14. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji. Opiekę kuratorską będzie sprawował wybitny architekt i intelektualista, Rem Koolhaas. Ustanawiając hasło biennale, które brzmi „Fundamenty. Absorbowanie nowoczesności 1914-2014”, Koolhaas chce zapytać o korzenie nowoczesności i tożsamość architektury w zglobalizowanej rzeczywistości. Jednocześnie, powołując się na 1914 – rok wybuchu I wojny światowej, przywołuje on polityczny mit założycielski modernizmu.
Współistnienie architektury nowoczesnej i polityki będzie motywem przewodnim polskiej wystawy w Wenecji. W pawilonie Polonia grupa kuratorska z Instytutu Architektury we współpracy z Jakubem Woynarowskim zaprezentuje wystawę „Figury niemożliwe”. W opisie projektu możemy przeczytać: „Za punkt wyjścia wzięliśmy zrealizowany w 1937 roku baldachim nad grobem Marszałka Piłsudskiego na Wawelu (proj. Adolf Szyszko-Bohusz). Ten niewielki obiekt stanowi bardzo wyrazistą wizualną reprezentację relacji pomiędzy modernistyczną architekturą i autorytarną władzą (…) kult przeszłości ściera się tu z modernizacyjnym zapałem, lokalne zaszłości z międzynarodowymi aspiracjami, a postkolonialny „patchwork” z monolityczną wizją nowej państwowości.”

(Flickr/seier/by CC)

(Flickr/seier/by CC)

MiAu, czyli muzyka i architektura

Jednym z najbardziej oczekiwanych budynków w tym roku jest gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Autorem projektu architektonicznego jest katowickie Konior Studio. Gmach będzie się składał z dwóch budynków – serca, czyli sali koncertowej oraz pierścienia, który pomieści m.in. zaplecze. Obie części połączy olbrzymie atrium. Zewnętrzne elewacje zostały wykonane z wypalanej w XIX-wiecznym piecu cegły. Innym nawiązaniem do tradycyjnej architektury śląska będą charakterystyczne, czerwone wykończenia nisz okiennych inspirowane domami z Nikiszowca. Sama sala koncertowa ma być „mercedesem” wśród filharmonii. Nad akustyką pracowali jedni z najlepszych specjalistów w branży – Nagata Acoustics. Polecił ich sam Krystian Zimmermann.
Inauguracyjny koncert NOSPR-u w nowym gmachu odbędzie się w październiku.

Nie mniej ciekawie będzie we Wrocławiu. Tam dobiegają końca pracę nad budynkiem Narodowego Forum Muzyki, który wyszedł z pracowni Kuryłowicz & Associates. Ma to być jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Europy. Główną inspiracją projektantów były skrzypce. To z nich zaczerpnięto miękką formę, linie i krzywizny ścian a także materiał wykończenia elewacji – drewno. Są to specjalnie impregnowane panele w stonowanej ciepłej kolorystyce. Bryłę sali koncertowej, która w pewnym fragmencie staje się elementem zewnętrznym obiektu – nawiązując do instrumentów blaszanych – pokrywa blacha z brązu. Jak mówią architekci z pracowni, Forum Muzyki ma oznaczać „przestrzeń, w której przedstawiane są dzieła z różnych epok i w której toczy się dialog, a także artystyczny spór dotyczący sztuki powstającej współcześnie”.

Fliharmonia w Szczecinie (Wikipedia Commons)

Fliharmonia w Szczecinie (Wikipedia Commons)

I inne

W 2014 roku głośno będzie także o Szczecinie. Obok imponującej bryły Filharmonii Szczecińskiej, której otwarcie nastąpi lata dzień, powstaje Centrum Dialogu „Przełomy”, oddział tamtejszego Muzeum Narodowego. Obiekt prawie w całości ukryty jest pod ziemią, a jego najbardziej charakterystyczna część to falujący dach na poziomie ulicy. Jest to pierwszy publiczny budynek Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej utalentowanych rodzimych architektów. „Przełomy” będą multimedialnym muzeum poświęconym powojennej historii regionu. Tu warto dodać, że część sal wystawowych zaaranżują wybitni polscy artyści, m.in. Robert Kuśmirowski i Kobas Laksa.

Jeśli chodzi o byłą stolice Polski to tu najciekawiej zapowiadają się dwie realizacje: Cricoteka oraz Centrum Kongresowe w Krakowie. Ta pierwsza to wielofunkcyjna instytucja kultury, która będzie poświęcona głównie twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku, czyli Tadeusza Kantora. Cricoteka znajdzie swoją siedzibę na terenie dawnej Elektrowni Podgórskiej. Architekci (Agnieszka Szultk i Piotr Nawara z zespołu projektowego nsMoonStudio oraz Stanisław Deńko z Biura Architektonicznego „WIZJA”) postanowili zrewitalizować ponad stuletni obiekt poprzemysłowy, a następnie „ukryć” go za nowopowstałym budynkiem, który przypomina zardzewiały most.

 

Centrum Kongresowego powstało w pracowni Ingarden & Ewý Architekci, autorów m.in. wielokrotnie nagradzanego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Elewacja ze szkła i blachy zostanie wykończona płytami ceramicznymi i kamiennymi, tworzącymi efekt rozpikselowanego ekranu. Centrum otrzymało dotychczas nagrodę „5 gwiazdek” przyznawaną w międzynarodowym konkursie The International Property Awards oraz nominowano je do nagrody głównej World Architecture Festival Barcelona (2009).

Ściana Wschodnia w Warszawie (Wikipedia Commons)

Ściana Wschodnia w Warszawie (Wikipedia Commons)

Ciąg dalszy nastąpi?

W Warszawie w 2014 roku będzie mówiło się albo o II linii metra, która ma być oddana w II połowie roku, albo o Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta szacowna instytucja pojawi się za sprawą kolejnego podejścia do jej siedziby. Poprzedni konkurs wygrał w 2007 r. szwajcarski architekt Christian Kerez. W 2008 r. miasto podpisało z nim umowę na wykonanie projektu, ale już w 2010 r. nastąpił poważny kryzys we współpracy. Ostatecznie, w 2012 ratusz zerwał umowę z architektem. W ubiegłym roku ogłoszono przetarg na projektanta siedzimy MSN i TR Warszawa. Nowa formuła wywołuje kontrowersje – nie anonimowy, otwarty konkurs, ale dość rygorystyczna, półotwarta forma, w której liczy się nie tylko projekt, ale też doświadczenie oraz cena. Czy projekt muzeum zostanie wyłoniony, czy będzie kolejny międzynarodowy skandal? Przekonamy się w marcu.

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Burger nasz powszedni
Doświadczam
Smaki dzieciństwa
Doświadczam
Oleje dla zdrowia, oleje dla urody