Doświadczam

Śniadanie na trawie


Źródło: targsniadaniowy.pl

Źródło: targsniadaniowy.pl

W stolicy ogromną popularnością cieszą się weekendowe wydarzenia, podczas których możemy zjeść śniadanie na trawie, w parku, nad rzeką, ogólnie rzecz ujmując, w plenerze. 

Korzystając z okazji, oprócz błogiego leniuchowania, możemy oddać się kosztowaniu regionalnych przysmaków, a także specjałów z różnych stron świata. Jest to też doskonały pretekst do spotkania z rodziną i znajomymi. Pierwszą tego typu imprezą był Targ Śniadaniowy. Po nim powstało wiele podobnych inicjatyw, śniadania na trawie, weekendowe bazary i ciągle powstają nowe. Wydarzenia te odbywają się w sobotę i niedzielę, i są ciekawą alternatywą dla siedzenia w domu, pójścia do hipermarketu czy wyjazdu za miasto. Dzięki nim można spędzić cały dzień w piknikowej atmosferze, wylegując się na trawie, spędzając czas z bliskimi. Plenerowe śniadania odbywają się w wielu, różnych lokalizacjach, dlatego prawie każdy, niezależnie od dzielnicy, w której mieszka, znajdzie coś dla siebie.
Poniżej subiektywny przegląd warszawskich imprez, podczas których możecie zjeść śniadanie w plenerze.

Targ Śniadaniowy startował na warszawskim Żoliborzu. To cykliczne wydarzenie, które odbywa się już od ponad półtora roku w każdą sobotę od 8:00 (niezależnie od pory roku), od niedawna także w Parku Moczydło na Woli oraz w Plaży Wilanów. Celem organizatorów jest popularyzowanie idei wspólnych śniadań. Podczas biesiadowania spotykają się młodzi i seniorzy, sąsiedzi, znajomi i nieznajomi. Na Targu można kupić chyba wszystko od pieczywa, serów, wędlin i przetworów zaczynając, na przysmakach z całego świata kończąc. Organizatorzy zapewniają warunki do zjedzenia śniadania nie tylko na trawie, ale też przy stołach. Odbywają się także targi tematyczne, np. francuski, orientalny, z okazji Dnia Matki, czy też z programem warsztatów kulinarnych.

O(d)żywianie miasta

Celem naszego wydarzenia jest przywrócenie mieszkańcom przestrzeni zielonej w miastach. Ożywienie jej, tak, żeby przynajmniej w weekend funkcjonowała jako przestrzeń dla wszystkich. Targ Śniadaniowy i jedzenie na nim jest magnesem. Naszym hasłem jest o(d)żywiamy miasto, w tym zawiera się idea naszej imprezy. W weekend możesz spędzić czas w mieście, w przestrzeni zielonej, pobyć z przyjaciółmi, rodziną, sam. Możesz przyjść, nic nie kupić, możesz przyjść i posłuchać muzyki, możesz przyjść z dziećmi na warsztaty, nie musisz być klientem, nikogo tak zresztą nie nazywamy. Jedzenie ma być magnesem, bo staramy się propagować dobrą żywność, chcemy przyczynić się do renesansu produktów tradycyjnych, tworzonych w małych manufakturach, których nie możemy dostać w zwykłych sklepach – mówi Krzysztof Cybruch, pomysłodawca i organizator Targu Śniadaniowego.

Źródło: targsniadaniowy.pl

Źródło: targsniadaniowy.pl

Śniadanie na Trawie

Od końca maja w okolicy Placu Zabaw (Agrykola), w każdą niedzielę od godziny 10:00 organizatorzy zapraszają wszystkich wielbicieli dobrego jedzenia do wspólnego piknikowania. Na odwiedzających czeka m.in. wybór dań i przekąsek z różnych kuchni świata, od Korei, przez Gruzję, po Włochy. Ciekawe i nietypowe produkty spożywcze i dodatki, np. miód wiśniowy.

Targ Drugie Śniadanie

Również od maja mieszkańcy Bemowa mogą, nie opuszczając swojej dzielnicy, mogą wspólnie biesiadować przy śniadaniu. W każdą sobotę od 9:00. Oprócz smakołyków czekają na nich stoliki, leżaki i koce, czyli wszystko to, co jest potrzebne do śniadania w plenerze. Organizatorzy zapewniają też atrakcje dla dzieci – warsztaty kulinarne. Organizatorzy mają ambitne plany i zapowiadają, że inicjatywa będzie się rozrastać i pojawią się kolejni wystawcy.

Biobazar

Działa w Fabryce Norblina przy ul. Żelaznej już od trzech lat, jest otwarty w sobotę (od 8:00-16:00), a także w środę (10:00-18:00). To miejsce nie jest śniadaniownią, ale kupicie tam wszystko co do porannego posiłku jest potrzebne, m.in. pieczywo, wędliny, nabiał, jaja, sery, owoce, warzywa, przetwory i wiele innych certyfikowanych produktów. Można także przekąsić coś na miejscu, a przy okazji przenieść się na chwilę w klimat dawnej przemysłowej Woli, bazar zajmuje bowiem trzy duże pofabryczne hale.

Le Targ nad Wisłą

Odbywa się nad Wisłą, w okolicy klubu Pomost 511, a organizatorzy zapraszają w każdą niedzielę od 9.00. Na miejscu można skosztować i kupić smaczne, zdrowe jedzenie prosto od małych producentów z całej Polski. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zjedzenia śniadania nad Wisłą, tuż przy plaży i w otoczeniu dzikiej roślinności .

Fresh Sunday

Odbywa się na Saskiej Kępie, w niedzielę, od godziny 10:00. Oferuje m.in.: jaja, sery, chleby na zakwasie, warzywa, owoce, soki, oliwy, miody, pierogi, piwa regionalne z całej Polski i wiele innych. Można tam zjeść nie tylko śniadanie, ale także obiad. Organizatorom zależy, by było to także miejsce spotkań sąsiedzkich.

Źródło: targsniadaniowy.pl

Źródło: targsniadaniowy.pl

Dla Ani Rostkowskiej, koordynatorki inicjatywy Okno na Warszawę te wydarzenia to w dużej mierze atrakcja miejsko-towarzyska, sposób na przyjemnie rozpoczęcie weekendowego dnia i spróbowanie nowych smaków. Czasem coś kupuję, ale raczej próbuję i jem na miejscu. Dodatkową atrakcją dla mnie są różnorakie warsztaty kulinarne, które czasem się zdarzają – mówi. Moim zdaniem, popularność, tych wydarzeń wzięła się stąd, że jest to fajna forma spędzenia czasu w piknikowej atmosferze, bez nadęcia, ludziom tego trzeba. Jednocześnie jest to trochę powrót do bazarków, pogadania ze sprzedawcami, popróbowania – dodaje.

Pytanie do Was, czy podobne inicjatywy znajdują podatny grunt również w innych miastach?

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Unieruchomieniu mówimy – nie!
Doświadczam
Jeśli nie kawa, to co? Energetyki, które nie są niezdrowe
Doświadczam
Aquajogging – dla amatorów biegania w niekonwencjonalnym wydaniu