Korzystam

Krótka historia Internetu


Prawdopodobnie nie wyobrażacie sobie życia bez Internetu. Czym jest ten twór, który zasługuje na to, by pisać go z wielkiej litery?

Definicja Internetu

Zaczynając rozważania na temat Internetu, warto przytoczyć oficjalną definicję tego słowa. Przede wszystkim to skrót od pojęcia „inter-network”, czyli, w bardzo wolnym tłumaczeniu „między-sieć”. Ogólnoświatowa sieć komputerowa, którą często nazywa się siecią sieci to zdecentralizowany system wielu różnych urządzeń, takich jak: komputery osobiste, smartfony, routery i modemy komunikujące się między sobą poprzez protokół internetowy, wykorzystując w tym celu różne media transmisyjne (światłowody, skrętki). Bardzo ciekawą wizualizację Internetu można znaleźć na Wikipedii.

Mapa ta w dużym uproszczeniu pokazuje złożoność sieci internetowej, która składa się z ogromnej liczby mniejszych podsieci lub pojedynczych elementów.

Pytanie, czym Internet jest dla przeciętnego użytkownika? Odpowiedź wydaje się prosta. Otwierając przeglądarkę, Chrome lub Operę, wchodzimy do Internetu. Odbierając mail, korzystamy również z sieci. Czatując ze znajomymi czy to przez Skype, czy przez większości odchodzące w niepamięć Gadu-Gadu, też łączymy się poprzez sieć globalną. Internet to wiele aspektów praktycznych. Głównymi są dostęp do informacji oraz kontakt z ludźmi z całego świata. Czy zatem sieć globalna powstała tylko w tym celu?

Początki Internetu

Jak większość przełomowych dla ludzkości wynalazków, tak i sieć globalna powstała dzięki działaniom zbrojnym. W latach 60-tych XX wieku nad światem zaciążyła wizja kolejnej wojny światowej. W tamtych czasach kluczowym elementem prowadzenia konfliktu stała się wymiana informacji. Przemysł komputerowy wówczas raczkował, jednakże umożliwiał płynny przepływ informacji. Hipotetyczny konflikt mógłby zniszczyć dotychczasowe osiągnięcia i dorobek, jako że informacje przetrzymywane były lokalnie.

Teoretyczne rozwiązanie problemu pojawiło się w roku 1960. Wtedy to J. C. R. Licklider opublikował swoją pracę pt. „Man-Computer Symbiosis”. Opisywała ona koncepcję sieci komputerowej, czyli połączenia i symbiozy pojedynczych jednostek komputerowych. Dwa lata później P. Baran opublikował cykl swoich prac poświęconych organizacji takiej sieci. Z 12-tomowego opracowania wyłonił się schemat najlepiej przystosowanej sieci, która jest w stanie przetrwać jej częściowe zniszczenie. To topologia zdecentralizowana.

Oznacza ona, że sieć nie ma jednego konkretnego urządzenia, które nią zawiaduje. Każdy jej węzeł jest równoważny i w przypadku uszkodzenia innych węzłów jest w stanie przejąć ich funkcje, czyli sieć będzie pracować nadal. Ta koncepcja zyskała największe uznanie w środowiskach naukowych.

Kalifornia kolebką Internetu

Pierwszy zalążek działającej sieci, utworzonej na podstawie prac Lickidera oraz Barana, powstał w 1969 roku. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles utworzone zostały pierwsze węzły sieci ARPANET. W kolejnych latach do projektu dołączały kolejne ośrodki naukowe, a pierwsza sieć rozproszona obejmowała swym zasięgiem coraz to większe terytorium.

W 1971 roku organizacja tworząca sieć postanowiła udostępnić protokoły transmisji w sieci szerszemu gronu odbiorców. Od tego momentu do sporej już sieci mogły przyłączać się kolejne ośrodki. W momencie, gdy sieć zaczęła mocno rozrastać się i popularyzować w ośrodkach akademickich na terenie całych Stanów Zjednoczonych, zaczęto nazywać ją Internetem.

W roku 1980 miały miejsce pierwsze włamania hackerskie do sieci ARPANET. Wtedy też ARPA zdecydowała się na rozdzielenie części wojskowej od akademickiej, która w tym momencie działała już całkiem prężnie i miała możliwość pracy autonomicznej. I wtedy sieć akademicka, czyli cywilna, oficjalnie została nazwana Internetem.

Po kolejnych dziesięciu latach twórcy pierwotnego ARPANETU oficjalnie przestali wspierać i nadzorować potężny już wtedy Internet. Sieć przestała być własnością jakiejkolwiek organizacji i od tego czasu rozwija się niejako sama.

Krokiem milowym w rozwoju Internetu był rok 1991, kiedy to został opracowany i zatwierdzony standard WWW, czyli to, co wszyscy znamy najlepiej – strony internetowe. Również wtedy zniesiony został zakaz używania Internetu do celów komercyjnych. Sieć globalna stała się faktem.

Internet w Polsce

Sieć globalna sięgnęła naszego kraju właściwie w momencie, w którym otrzymała oficjalną nazwę. Pierwsze łącze do Polski uruchomiono we wrześniu 1990 roku. Pierwszy adres IP otrzymał Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie – stało się to w listopadzie 1990 roku. Jeszcze w tym samym miesiącu został wysłany do Polski pierwszy e-mail.

Co mamy teraz?

Na poniższej mapie widać, jak Internet obecnie okala świat.

Pojęcie światowej sieci jest mocno przesadzone. Większość świata dostępu do sieci nie ma i nie zanosi się na to, aby mieć miała. Obecnie sytuacja przedstawia się tak, że połowę wszystkich dostępnych na świecie adresów IP (czyli urządzeń jednocześnie podłączonych do sieci) posiada USA, Europa oraz Chiny razem z Japonią i Koreą mają po ok. 20%. Oznacza to, że tylko 10% puli dostępne jest dla reszty świata.

Dlatego też, patrząc przez pryzmat sieci, miejmy na uwadze, że właściwie fenomen ten dotyczy tylko niewielkiej części Ziemi.

 

[FM_form id="2"]
Korzystam
Jak żyć w zgodzie z naturą, czyli sposób na bycie zielonym.
Korzystam
Henry Cavill – kim jest nowy Superman?
Korzystam
Przepis na lepsze jutro