Korzystam

Poradniki dla rodziców – sprawdź


Flickr/by CC/phalinn

Jeśli planujecie lub oczekujecie dziecka, w Waszych głowach zaczynają pojawiać się wątpliwości i pytania. Po jaki poradnik warto sięgnąć?
Świat stoi matkami i ich dziećmi, a pewnym jest, że kilkadziesiąt, nie wspominając o tysiącach lat temu, nikt im niczego nie musiał tłumaczyć ani objaśniać… I cóż z tego!? Owe kilkadziesiąt lat temu odsetek zgonów około-porodowych był zatrważający więc nie ma co się licytować. Mamy z czego się uczyć i jak doszkalać, a więc korzystajmy.

Niby wszystko jest jasne, proste i naturalne, a większość z nas w swoim najbliższym otoczeniu ma lub miało małe dzieci. Przeżyć to jednak na własnej skórze, to co innego. Brzuch jeszcze nie rośnie, ale piersi owszem, czy to normalne? Mdłości i wymioty trwają już trzeci miesiąc, czy dziecko ma z czego rosnąć? Czy poród naprawdę tak boli? W jakim proszku wyprać ubranka dla dziecka? Dlaczego mój mąż nie przeżywa ciąży tak samo silnie jak ja? Dlaczego ono wciąż płacze? Czy ten kolor jest normalny? Dlaczego jeszcze nie mówi? I takie tam drobiazgi wagi życiowej.

Wprawdzie nic nie zastąpi cennych rad, uwag i komentarzy zaprzyjaźnionych koleżanek i sióstr, ale każdy przypadek jest przecież inny. Szkoła rodzenia także jest niezwykle potrzebnym doświadczeniem i potężną dawką rzetelnej wiedzy, ale trwa krótko i nie wyczerpuje pytań. Jest oczywiście „uniwersalny doradca” Internet, ale jeśli odnosisz wrażenie, że każda próba weryfikacji swoich wątpliwości z jego zasobami kończy się pogłębieniem owych wątpliwości lub/i wzrostem stanów depresyjnych ‒ zejdź z tej drogi!

Rynek wydawniczy w dużej mierze egzystuje i rozwija się dzięki branży poradników. To gigantyczny i opłacalny biznes. Powieść sprzedać trudno, ale dobry, chwytliwy poradnik to już inna bajka! Opłacalna i dająca szansę na sukces.

Flickr/by CC/sundaykofax

Chcemy być odpowiedzialnymi i świadomymi mamami i tatusiami. Nie wstydzimy się pytać i szukać pomocy, sięgamy więc po doświadczenia profesjonalistów zawarte w odpowiedniej literaturze. Jak ją jednak wybrać spośród nieprzebranych możliwości? Skupmy się na tym, co sprawdzone, czyli na klasykach.

1. W oczekiwaniu na dziecko. Poradnik dla przyszłych matek i ojców, Haidi Murkhoff. „Najlepiej sprzedająca się książka w Ameryce, jeden z największych bestsellerów w Polsce. Wyczerpujące źródło informacji na temat: wyboru lekarza, wywiadu ginekologicznego, diagnostyki prenatalnej, przebiegu porodu, ciąży wysokiego ryzyka, ponownej ciąży, ciąży bliźniaczej, cesarskiego cięcia, diety ciążowej, karmienia piersią, współżycia płciowego w czasie ciąży”.

2. Język niemowląt, Tracy Hogg, Melinda Blau. „Po przeczytaniu tej publikacji nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak: Dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne? Skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią? Czy mam brać na ręce płaczące niemowlę?”.

3. Każde dziecko może nauczyć się spać, Kast- Zahnn Annete, jak w tytule!

4. Pierwszy rok życia dziecka, Mazel Sharon, Murkoff Heidi. Zawiera niemal wszystko, co powinni wiedzieć rodzice o pierwszym roku życia dziecka.

5. Rodzice w akcji. Jak przekazywać dzieciom wartości, Monika i Marcin Gajdowie. „Dzięki tej książce nie tylko dzieci nie stracą ducha, ale i sami rodzice, którzy są niekiedy na granicy rozpaczy, obserwując swe wychowawcze porażki”.

6. Jak mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Adele Faber, Elaine Mazlish. Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi.

7. Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci, Adele Faber, Elaine Mazlish. „Autorki opowiadają w niej o tym, jak uczyły sie ulepszać życie swoich rodzin. Korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń innych rodziców, autorki przekazują, krok po kroku, wzruszające i przekonujące świadectwa takiego sposobu porozumiewania się rodziców z dziećmi, który pozwala obu stronom wyzwolić to, co najlepsze.”

8. O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu, Wojciech Eichelberger. „Jest ona owocem rozmów przeprowadzonych ze znanym psychologiem przez Ewę Szperlich. Książka nic nie straciła ze swej aktualności, choć od jej pierwszego wydania upłynie niebawem 10 lat”.

Powyższa lista to jedynie ułamek tego, co znaleźć możemy przeszukując półki z poradnikami o opiece i wychowaniu dzieci. Jest wiele książek o węższych problemach, skupiających się na wybranych zagadnieniach, etapach rozwoju i metodach. Wszystkie mogą być cennym źródłem pomocy.

 

[FM_form id="2"]
Korzystam
Kredyt konsolidacyjny: czy to się opłaca?
Korzystam
Kino skandynawskie. Nie zawsze mroczne historie z niedalekiej Północy
Korzystam
Festiwalowy rozkład jazdy