Doświadczam

Podróże tematyczne


2898711878-02dbb65197-b-5226

Podróże tematyczne, mimo że tak naprawdę praktykowane od dawna, doczekały się własnej nazwy i zdobywają coraz większą popularność. Można w taką podróż wybrać się z wyspecjalizowanym biurem albo zorganizować ją na własną rękę.

Co nam w duszy gra?

Podróż tematyczna zaczyna się… we własnym domu. Jej początkiem jest bowiem wymyślenie tematu przewodniego, który będziemy chcieli zgłębiać podczas wojaży. Chodzi o to, by podążać szlakiem wyznaczonym nie przez tradycyjną mapę czy nawet plan atrakcji terenu, ale żeby podczas wyjazdu odwiedzać miejsca związane z danym tematem – jakimś określonym zjawiskiem w kulturze, sztuce jakąś znaną osobą czy konkretnymi, interesującymi nas atrakcjami. I nie ogranicza nas nic poza… kosztami, oczywiście.

Musimy bowiem liczyć się z tym, że poznawanie kultury Majów przez miesiąc czy odkrywanie tajemnic produkcji cygar na Kubie trochę kosztuje. Z drugiej strony, jeśli mamy wielkie marzenia, nasza podróż tematyczna może być celem długodystansowym, na który przeznaczymy np. oszczędności z ostatnich kilku lat. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę i zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy. Niektórzy wybiorą tematyczne (bądź nie) wyjazdy po Polsce lub Europie w wersji light – ale za to co roku; inni będą woleli latami odkładać do skarpety, byle w końcu wybrać się we wspaniałą, daleką wyprawę.

Warto jednak na początku zdać sobie sprawę, że w organizacji podróży tematycznej może nam pomóc profesjonalne biuro. Oferty są naprawdę zróżnicowane i dostosowane do indywidualnych bądź grupowych potrzeb uczestników. Niektóre biura podróży oferują „szycie na miarę” – dostosowując plan wyjazdu do terminu, budżetu i pomysłów. Z drugiej strony grupy zapalonych podróżników często proponują swoje towarzystwo bądź przewodnictwo, mając do zaoferowania nie tylko pomoc w organizacji wyprawy, ale też służąc doświadczeniem zaprawionego w bojach globtrotera. Takie firmy często też kierują ofertę do grup szkolnych, którym mogą zapewnić niezapomniane wyjazdy dostosowane do profilu nauczania bądź zainteresowań. Często grupy zapaleńców, które oferują swoje usługi „zielonym” podróżnikom, prowadzą np. blog opisujący ich wyprawy bądź zachęcający do podróżowania jako takiego. To z jednej strony forma promocji, ale z drugiej dowód autentycznej pasji, którą chcą się dzielić ze światem.

 

Podróże tematyczne – na bogato

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością środków, możemy pokusić się o udział w zorganizowanej podróży tematycznej. Coraz więcej biur podróży organizuje takie wyprawy, zwykle określając minimalną ilość osób (np. 8), które muszą zebrać się, by wyprawa mogła ruszyć się odbyć. Taka podróż może być prawdziwą przygodą! I to zarówno, jeśli zbierzemy ekipę naszych przyjaciół, jak i zdecydujemy się na dołączenie do grupy nieznających się osób.

Tematyka podróży jest rozmaita: może to być pakiet kulinarny czy kulturowy po Europie (np. w wersji dla singli), wyprawa imprezowa, skupiona wokół danego wytworu rzemiosła/kultury (np. kawy, cygar, fotografii). Należy liczyć się z tym, że wyprawa może trwać nawet miesiąc (!) i kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ale w zamian otrzymujemy świetnie zorganizowaną, niezapomnianą przygodę. Nie musimy martwić się o zakwaterowanie, dotarcie do atrakcji związanych z tematem przewodnim, opiekę przewodnika czy ominięcie ważnych miejsc. To wszystko mamy w pakiecie, a do tego dochodzi brak innych zmartwień i czysta radość odkrywania nowych miejsc i poznawania ludzi.

Podróż tematyczną możemy zorganizować też na danym kontynencie, starając się poznać jak najdogłębniej jego kulturę (oraz sztukę, życie codzienne itd.). W takim przypadku wraz z ekipą organizatorów trzeba ze sporym wyprzedzeniem zaprojektować swoją wyprawę. Do sprawy podchodzi się indywidualnie, planując budżet, terminy – a potem środki lokomocji, planowane miejsca na trasie, noclegi, atrakcje. Możemy dowolnie i indywidualnie potraktować tę sprawę. Organizatorzy zwykle są otwarci zarówno na ekskluzywne wyprawy, jak i swoisty globetrotting skupiony na cięciu kosztów.

I we własnym zakresie

Jeśli jednak nasze plany nie są związane (przynajmniej póki co) z dalekimi, drogimi wyprawami, równie dobrze możemy postarać się o pomysł na własną podróż tematyczną i z powodzeniem go zrealizować. Coraz więcej osób odkrywa (po boomie na podróże zagraniczne zwykle all-inclusive) nasze polskie krajobrazy i atrakcje. Także w naszym kraju można zorganizować sobie świetną podróż tematyczną. Ma to sporo plusów – niskie koszty, możliwość podróżowania własnym samochodem (albo innym środkiem lokomocji), brak bariery językowej. Ze swojej strony zachęcam do wybrania np. zwiedzania południa Polski pod kątem odkrywania ruin i zamków. W zaplanowaniu trasy mogą nam pomóc przewodniki (np. z serii Polska Niezwykła – są świetne), aplikacje (z tej samej serii, polecam) czy rzetelnie prowadzone strony internetowe (np. www.ruinyizamki.pl/). Wyznaczamy zasięg trasy, odkrywamy miejsca związane z naszym tematem przewodnim, planujemy noclegi (pamiętajmy, że tankowanie w pewnych rejonach Polski lepiej zaplanować… i tankować, gdy pojawi się stacja benzynowa!) i… w drogę!

Pomysłów może być mnóstwo. Nie tylko architektura musi wyznaczać naszą trasę. Równie dobrze możemy udać się szlakiem historycznym, genealogicznym (np. odkrywając historię naszych przodków), kulinarnym (poznając smaki regionów w najlepszym wydaniu), czy nawet imprezując w znanych w całej Polsce klubach. Wszystko zależy od nas, od naszych potrzeb, marzeń i predyspozycji. Byliście kiedyś w podróży tematycznej? Czy taki pomysł wydaje Wam się wart uwagi?

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Red espresso – kawa czy herbata?
Doświadczam
Znaczki w czasach zarazy
Doświadczam
Jak ułatwić naukę dzieciom z dysleksją?