Myślę

Telewizor – da się bez niego żyć?


remote-controllers-apple-tv

Zastanawiałeś się nad tym, jak może wyglądać życie bez telewizora?  Oto dziesięć powodów, dla których warto o tym pomyśleć.W 2011 roku MillwardBrown SMG/KRC przeprowadził badanie, z którego wynika, że cztery lata temu telewizora nie było już w 700.000 domach. Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z zakupu teleodbiornika. Chwilowa moda?

1. Wszystkie programy możesz obejrzeć online

Nie chcesz pozbyć się telewizora, bo żal ci takich programów jak Animal Planet czy Discovery? Wszystkie programy możesz przecież obejrzeć online. W wybranym czasie i miejscu. I wcale nie potrzebujesz do tego telewizora. Za to dzięki temu, że możesz dopasować czas oglądania programu do swoich potrzeb, telewizor przestaje zarządzać twoim życiem.

2. Odzyskasz kontrolę nad swoim czasem

Osobom uzależnionym od konkretnych programów telewizor wyznacza rytm dnia. Nie wyciągniesz ich na rower czy piwo o 19.00, bo właśnie zaczyna się program lub serial, który koniecznie muszą obejrzeć. I co z tego, że program, który w ramówce zajmuje 60 minut, naprawdę trwa 40 minut, bo 1/3 czasu emisji zabierają reklamy i zapowiedzi. Cała godzina jest wyjęta z ich życiorysów.

3. Będziesz bardziej aktywny fizycznie

Oglądanie telewizora sprzyja siedzeniu na przysłowiowych czterech literach. Kiedy go nie mamy, częściej wychodzimy na zewnątrz. A każde wyjście – nawet najmniejsze, to większa aktywność fizyczna niż bycie „coach potato”.

Couch_potato

4. Świadome zakupy

Czy brak telewizora może wpłynąć na to, że będziesz kupował bardziej świadomie? I owszem! Wprawdzie całkowicie przed reklamą nie jesteś w stanie uciec ‒ również korzystając z Internetu, jesteś nią nieustannie bombardowany. Każde wyjście do miasta kończy się tym, że oglądasz dziesiątki bilboardów. Mimo tego, medium, które atakuje cię jednocześnie obrazem i dźwiękiem jest nieco bardziej skuteczne w budowaniu potrzeby posiadania i spróbowania nowych produktów. Nie masz nawet świadomości tego, że bezwiednie sięgasz po nowo reklamowany produkt tylko dlatego, że zaciekawiła cię reklama (na którą pozornie nawet nie zwróciłeś uwagi). Kiedy nie masz telewizora, często nie wiesz nawet, że pojawiło się coś nowego i kupujesz bardziej świadomie.

5. Więcej czasu na rozwój pasji

Dla co czwartej osoby, ulubione hobby to oglądanie telewizji. Hobby? Przecież trudno bezmyślne wpatrywanie się w ekran nazwać pasją. Cóż, niektóre programy rzeczywiście mogą pokazać świat czy czegoś nauczyć. Większość jednak to seriale i programy rozrywkowe, które nie niosą – poza rozrywką – żadnych wartości. Tymczasem zamiast oglądać TV możesz zacząć rozwijać prawdziwe hobby, które poza tym, że zajmie ci czas i da satysfakcję, pozwoli na poznanie nowych ludzi, zdobycie nowych umiejętności i spędzenie czasu w nieco mniej typowy sposób. Przecież nie wpiszesz sobie do CV w zainteresowaniach „telewizja”, prawda? Mimo wszystko jakoś wstyd…

6. Będziesz bardziej pogodny

Oglądanie programów telewizyjnych może wpędzić cię w depresję! Nie wierzysz? Okazuje się, że coraz częściej telewizję konsumujemy niczym popcorn. Oglądając wszystko jak leci, bez zwracania uwagi na to, w co wlepiamy ślepia. Jest to zachowanie podobne do kompulsywnego podjadania – po prostu siedzimy i zamiast kolejnego popcornu, klikamy kolejny program (a czasem łączymy oba te zachowania i w efekcie jesteśmy nie tylko w depresji ale i z nadwagą). Jak takie „klikanie” łączy się z depresją? Otóż badania przeprowadzone przez Yoon Hi Sung na Uniwersytecie Teksańskim dowodzą, że taka kompulsywna konsumpcja TV łączy się z samotnością, depresją i poczuciem beznadziei w życiu. Naprawdę chcesz tak skończyć?

7. Będzie ci się łatwiej skupić

Z badań opublikowanych na screentimeinstitute.org wynika, że dzieci, które oglądają zaledwie godzinę TV dziennie, mają o 10% większe problemy ze skupieniem uwagi niż dzieci, które nie oglądają telewizji wcale. Ten deficyt uwagi rośnie wraz z czasem przeznaczanym na telewizję. Badania dotyczą dzieciaków, ale myślisz, że ciebie to nie dotyczy? Im więcej czasu spędzasz przed telewizorem, w tym większego „zombie” się zamieniasz.

8. Będziesz więcej spał

Badania przeprowadzone w USA na prawie 22 tys. dorosłych wykazały, że ponad połowa,włącza telewizor bezpośrednio przed zaśnięciem. Jednocześnie okazało się, że osoby te sypiają krócej. Dlaczego? Bo zamiast zasnąć, próbują na siłę obejrzeć jeszcze kawałeczek programu. W efekcie niedosypiają i na drugi dzień są zmęczone i rozdrażnione. I to wszystko za cenę tego, by dowiedzieć się tego czy Agnieszka z „M jak Miłość” powie Tomkowi o dziecku czy nie.

9. Będziesz szczuplejszy!

Według Nurses’ Health Study – badań przeprowadzonych na ponad 50.000 kobiet w średnim wieku – każde dwie godziny oglądania telewizora dziennie, to 23% wyższe ryzyko bycia otyłym i 15% większe ryzyko cukrzycy. Potwierdziło to dodatkowo 7 podobnych, niezależnych badań przeprowadzonych na całym świecie.

10. Będziesz dłużej żył!

Każda godzina telewizji oglądana po 25 roku życia skraca życie o 22 minuty! To poważna cena za godzinę rozrywki prawda? Badania w tym zakresie opublikowano w British Journal of Sports Medicine. Inne, również australijskie badania wykazały, że oglądanie godziny telewizji dziennie, powoduje wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci o 8%. Średnio zaś, mężczyźni którzy oglądają telewizję dwie godziny dziennie żyją krócej o 1,8 lat niż ich koledzy bez telewizora. U kobiet różnica wynosi 1,5 roku. Jeśli jesteś prawdziwie uzależniony od telewizora i oglądasz programy przez sześć godzin dziennie, twoje życie będzie krótsze aż o 4,8 roku!

Życie bez telewizora? Jak widać nawet nauka przekonuje, że lepiej zrobić nieco więcej miejsca na półce na książki niż na większy telewizor. Wyrzucić telewizor?  Cóż, jeśli już go masz, to odłącz kablówkę i kup sobie konsolę i zestaw programów fitness!

 

 

 

[FM_form id="2"]
Myślę
Structogram – metoda pozwalająca na poznanie swoich mocnych stron
Myślę
Oczyszczanie umysłu
Myślę
Poszukiwanie prawdziwej miłości w świecie Internetu