Korzystam

Czy ebooki sprawią, że Polacy zaczną więcej czytać?


Z opublikowanego niedawno raportu Biblioteki Narodowej wynika, że Polacy niechętnie sięgają po książki, a sytuacja tylko się pogarsza. Równocześnie jednak, wciąż na wznoszącej fali pozostają ebooki. Rok 2015 był kolejnym, w którym na polskim rynku książek elektronicznych sporo się wydarzyło.

amazon-kindle-dx-graphite

Polska czytająca i „ta druga”

Opublikowany przez Bibliotekę Narodową raport na temat stanu czytelnictwa nie pozostawia złudzeń – z czytelnictwem w Polsce nie jest dobrze. Tylko 37 procent z nas przeczytało w roku 2015 przynajmniej jedną książkę. To o 5 procent mniej niż w roku 2014. Polacy nie tylko wypadają źle w stosunku do swoich własnych osiągnięć w latach ubiegłych, ale także w porównaniu do innych krajów. W sąsiednich Czechach poziom czytelnictwa regularnie oscyluje w granicach 80 procent. W większości krajów Europy dochodzi on do poziomu 50 procent.

Dodatkowo, jak podkreśla reprezentujący Bibliotekę Narodową dr Roman Chymkowski, zaostrza się w Polsce „podział społeczeństwa na czytelników i nieczytelników”. W ten sposób wyniki badań na temat czytelnictwa zaalarmowały nas o poważnym problemie. Czy mamy do czynienia z podziałem na Polskę „czytającą” i „nieczytającą”? Jakim językiem posługują się obie grupy? Co jednych do czytania motywuje, a innych wstrzymuje przed sięgnięciem po książkę?  Czy Polska „nieczytająca” może jeszcze rozsmakować się w lekturze?

Ebooki odpowiedzią na problem? Chyba nie…

Na tle powyższych danych ciekawie prezentują się wieści z polskiego rynku ebooków. Już w roku 2014 sprzedaż ebooków w Polsce, według danych Virtualo, osiągnęła 40 milionów złotych. W roku 2015 tylko rosła, mimo że popyt hamowany jest przez wysoki podatek VAT (23%), który zbliża ceny książek elektronicznych do cen wydań papierowych (obłożonych preferencyjną 5-procentową stawką).

Rok 2015 na rynku ebooków był ciekawy nie tylko z powodu rosnącej sprzedaży, ale także posunięć największych na rynku graczy, takich jak Legimi. Polska firma wprowadziła ofertę, w ramach której czytelnik otrzymuje wysokiej klasy czytnik oraz możliwość przeczytania określonej ilości książek elektronicznych miesięcznie w zamian za stały abonament. Czas pokaże, czy to posunięcie przyczyni się do wzrostu zainteresowaniem takim sposobem obcowania z książką.

Niestety, mimo obiecujących prognoz, trudno spodziewać się, by ebooki mogły całkowicie rozwiązać polski problem z czytelnictwem. Wydaje się, że wśród ich czytelników dominują osoby, które i tak sięgają, bądź sięgałyby po książki papierowe. Jako że książka elektroniczna dla wielu wciąż jest nowinką, zdobycie się na zakup czytnika i regularne czytanie książek elektronicznych wymaga pewnej determinacji. Trudno oczekiwać jej od osób, które czytaniem wcale nie są zainteresowane. Z kolei osoby interesujące się nowinkami technologicznymi, ale nie poświęcające wiele czasu na książki, z dużą dozą prawdopodobieństwa szybciej sięgną po gry komputerowe, gadżety, bądź nowego smartfona.

pw2-inteligentny-inwestor3

Czytasz, ale nie akceptujesz ebooków? Przełam się!

Choć ebooki raczej nie przekonają do czytania tych, którzy szerokim łukiem omijają książki w każdej formie, na pewno jest pewna grupa, do której elektroniczna książka może jeszcze dotrzeć. To osoby, które czytają książki, ale nie potrafią przyzwyczaić się do książek elektronicznych. Niektórzy uważają, że użytkowanie e-czytnika nie jest wygodne, wielu innych z kolei po prostu nie akceptuje książki w formie innej niż papierowa. Zaliczasz się do którejś z tych grup? Zachęcam Cię do tego, byś jeszcze raz przemyślał swoją decyzję. Pomijając fakt, że w produkcji ebooków nie uczestniczą drzewa, ebooki posiadają wiele zalet, których znaczenie wzrasta w miarę kupowania kolejnych. Zajmują znacznie mniej miejsca (tyle co nic), nie starzeją się, łatwo wyszukiwać w nich słowa i wszelkiego rodzaju informacje za pomocą wyszukiwarki, mogą zawierać linki, dźwięk i animacje. Żadnym problemem nie jest także powiększenie tekstu, co wielu osobom z oczywistych przyczyn znacznie ułatwi konsumowanie treści. Ebooki dostajesz od razu w momencie zakupu i nie ponosisz żadnych kosztów przesyłki. Dodatkowo, ich dystrybutorzy mocno nagradzają stałych czytelników, oferując im ciekawe bonusy i zniżki w zamian za nabywanie kolejnych tytułów.

Nabywając ebooka, raczej nie przyczynisz się do rozwiązania polskich problemów z czytaniem w ogóle. Jeśli jednak uwielbiasz książki, na pewno nie będziesz tego żałować.

[FM_form id="2"]
Korzystam
Matthew McConaughey – metamorfoza
Korzystam
Spłacać kredyt, ale jak – w ratach równych czy malejących?
Korzystam
Porażki i sukcesy misji marsjańskich