Żyję

Wiosna to dobry czas na podróżowanie. Czekają na Ciebie najpiękniejsze miasta Europy


Gdy kiedyś latem we Florencji w Galerii Uffizi próbowałam przecisnąć się przez tłum ludzi, by choć na chwilę dopchać się do „Cudownej Madonny ze szczygłem” mojego ukochanego Rafaela, stwierdziłam, że nigdy więcej. Lipiec i sierpień to jednak nie jest dobra pora na zwiedzanie.

Tłum ludzi w Galerii Uffizi nie był jedynym problemem. By się tam w ogóle dostać, musieliśmy najpierw odstać swoje w wielogodzinnej kolejce do kas biletowych. Zmarnowaliśmy na to pół dnia. Wszędzie były tłumy, nie tylko w galerii – w pełnych cudnych obrazów i rzeźb florenckich kościołach, na wąskich uliczkach między zabytkowymi kamienicami, na słynnym moście Ponte Vecchio. Czasami wręcz trudno było się przepchać. Gdy zamarzyłam o kawie, minęły ze dwie godziny, zanim udało nam się znaleźć wolny stolik w jakiejś kafejce. Kelner zresztą kręcił nosem na to, że chcemy tylko wypić kawę, że nie mamy zamiaru jeść obiadu. Powiedziałam wtedy sobie: „Nigdy więcej! To nie jest miasto dla mnie”.

Florencja bez tłumów

Czy aby jednak naprawdę? Zmieniłam zdanie, gdy dałam się namówić na kolejną wyprawę do Florencji, tym razem w marcu. Poczułam się, jakbym przyjechała do zupełnie innego miasta. Do Galerii Uffizi można było wejść z marszu, w tak zatłoczonych latem kościołach było teraz zaledwie po kilka – kilkanaście osób. Nawet na moście Ponte Vecchio można było spokojnie podziwiać słynne wystawy złotników. A kawa? Tym razem wolne miejsca można było znaleźć w każdej kawiarni i restauracji. Stwierdziłam wtedy, że prawdą jest to, co mówi wielu podróżników, że wiosna to po prostu wymarzona pora na zwiedzanie.

Poza sezonem bez problemu mozna znaleźć wolne miejsce w kawiarniach i restauracjach - Barcelona

Poza sezonem bez problemu mozna znaleźć wolne miejsce w kawiarniach i restauracjach – Barcelona

To samo pomyślałam sobie, gdy kiedyś na początku kwietnia wybrałam się na kilka dni do Paryża. O tej porze roku nawet w zatłoczonej zwykle okolicy wieży Eiffla było zupełnie pusto, a w ogrodach Ogrodach Tuileries, najstarszym i największym parku publicznym w Paryżu, bez problemy można było znaleźć wolną ławkę i siedzieć na niej godzinami. Tak samo przyjemniej jest o tej porze roku w Rzymie, Barcelonie czy Pradze.

Wiosną wybierz się na wycieczkę

Puste plaże koło Barcelony poza sezonem

Puste plaże koło Barcelony poza sezonem

Możliwość zwiedzania bez towarzystwa tłumów ludzi to nie jedyna zaleta wiosennych podróży. Podobnie, jak pewno wiele osób, upały najlepiej znoszę gdzieś nad wodą. W mieście natomiast niekoniecznie dobrze się wtedy czuję. Natomiast wiosną temperatury w Rzymie, Paryżu czy Barcelonie są idealne do tego, by nawet przez wiele godzin włóczyć się po ulicach. W marcu w Katowicach topniały jeszcze resztki śniegu, a we Florencji, choć noce były jeszcze zimne, w ciągu dnia termometry pokazywały 20 stopni Celsjusza. Można już było wygrzać się w słońcu.

Wiosenne podróże są też znacznie tańsze. W Polsce nie ma jeszcze tak dużych różnic pomiędzy cenami noclegów w sezonie i poza nim, ale w wielu krajach różnica ta bywa bardzo widoczna. Choć w samych najbardziej popularnych wśród turystów europejskich miastach najczęściej bywa drogo, a zwłaszcza w ich ścisłych centrach, to można bez problemu znaleźć coś tańszego gdzieś w okolicy. Dobrym przykładem jest np. Barcelona, świetnie skomunikowana z nadmorskimi kurortami szybką, wygodną kolejką. Latem hotele w takich miejscowościach jak Calella, Blanes czy Malgrat de Mar są oblegane przez turystów i drogie, o tej porze roku można tam znaleźć naprawdę bardzo tanie noclegi. Cena, w przeliczeniu z euro oczywiście, 100 zł od osoby za nocleg w czterogwiazdkowym hotelu ze śniadaniami i obiadokolacjami nikogo o tej porze roku nie dziwi.

Puste plaże koło Barcelony poza sezonem

Plaże koło Barcelony poza sezonem

To samo tyczy się np. Rzymu. Nocowaliśmy kiedyś na kempingu Fabulous pięknie położonym w piniowym lesie przy drodze z Rzymu do starożytnej, nadmorskiej Ostii. Kemping ten ma taką zaletę, że bez najmniejszego problemu, autobusem, a potem metrem, można stamtąd dojechać do samego centrum Rzymu. O tej porze roku ceny bungalowów, rozbitych już willowych namiotów czy parcel (dla tych, co podróżują kamperem lub z własnym namiotem) są tam bardzo przyzwoite. Latem jest tam bardzo drogo, w sierpniu za wynajęcie bungalowu na tydzień trzeba zapłacić nawet 3,5 tys. zł.

Nie ma rozwiązań bez wad

Podróżowanie wiosną ma też oczywiście pewne wady. Pisałam już o słonecznej Florencji w marcu i pięknej wiośnie w Paryżu, ale i owszem, zdarzyło mi się też trafić w czasie wyjazdu na paskudną pogodę. To była wiosenna wyprawa do Toskanii, nocowaliśmy na kempingu pod namiotem. Nie dość, że kilka razy zlał nas deszcz, to jeszcze wieczorami robiło się tak zimno, że nie dało się siedzieć na zewnątrz nawet w ciepłych kurtach. Jedynym ratunkiem było zaszycie się w namiocie w śpiworach. A to był już początek czerwca! Taka sytuacja wiosną zawsze może się zdarzyć, ale przecież zawsze można planować wyprawę śledząc prognozę pogody.

Poza sezonem bez problemu mozna znaleźć wolne miejsce w kawiarniach i restauracjach

Poza sezonem bez problemu mozna znaleźć wolne miejsce w kawiarniach i restauracjach

Przed sezonem trzeba też liczyć się z tym, że nie wszystkie atrakcje będą czynne. Może być tak, że natrafimy na zamknięty basem na kempingu, dużych miast to co prawda nie dotyczy, ale w tych mniejszych, okolicznych miejscowościach mogą jeszcze nie być czynne wszystkie restauracje i kawiarnie. Mimo tych drobnych niedogodności naprawdę warto podróżować wiosną. Nic tak nie pomaga uporać się z pozimową chandrą, jak wiosenna podróż w miłym towarzystwie.

[FM_form id="2"]
Żyję
Wspinaczka – alternatywa dla gór?
Żyję
Wiosenny detoks
Żyję
Small talk – o niczym?