Żyję

Jak zapobiec operacji w obrębie układu ruchu?


Współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań w przypadku uszkodzeń układu ruchu. Możemy wymienić prawie każdy staw, zrekonstruować zerwane więzadło, usunąć fragment jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, artroskopowo oczyścić staw, itp. Niewiele ma jednak do zaoferowania, jeżeli chodzi o zapobieganie tego typu urazom.

photo-1450897918656-527057db59d3

Niestety rzadko otrzymamy od lekarza profesjonalne informacje na temat diety, doboru właściwych ćwiczeń, sposobów rozpoczęcia przygody ze sportem, autoterapii, itd. Coraz częściej wizyta kończy się przepisaniem leków, które niosą za sobą wiele skutków ubocznych i postraszeniem operacją. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg ingerujący w nasze ciało musi być traktowany jako ostateczność, ponieważ jest to swego rodzaju trauma dla organizmu, która niesie za sobą długi okres rekonwalescencji.

Na jednym ze specjalistycznych kursów spotkałem niedawno młodego ortopedę. Na pytanie: dlaczego robi kursy dla fizjoterapeutów, skoro jako lekarz może zarobić zdecydowanie więcej, odpowiedział: to prawda, ale na podstawie obserwacji i doświadczenia, dzięki profesjonalnie dobranej fizjoterapii, można zapobiec aż 75% operacji układu ruchuW jego odczuciu głównym celem każdego przedstawiciela branży medycznej musi być profilaktyka, ponieważ jest ona zdecydowanie mniej kosztowna i mniej inwazyjna.

Obecnie nagminnie spotykam w moim gabinecie pacjentów podatnych na efekt nocebo (uleganie negatywnej sugestii może zwiększać lub powodować objawy chorobowe). Są to osoby, które otrzymały wyniki badań obrazowych, natomiast nikt im nie wytłumaczył, że opis zawierający takie pojęcia jak: dehydratacja, zwyrodnienia, osteofity, itp., nie jest wyrokiem i może być związany po prostu z ich wiekiem.

Jarvik i wsp. (2001) przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym 148 pacjentów, których w chwili badania NIE bolały plecy lub NIGDY nie doświadczyli bólu krzyża.

Co pokazały wyniki?:

  • 123 pacjentów (83%) miało umiarkowaną do silnej dehydrytacji krążka międzykręgowego
  • 83 pacjentów (56%) miało stwierdzone zwężenie przestrzeni międzykręgowej
  • 48 pacjentów (32%) miało protruzję przynajmniej jednego krążka międzykręgowego
  • 9 pacjentów (6%) miało ekstruzję co najmniej jednego krążka międzykręgowego

Jak widać nie można stawiać diagnozy tylko i wyłącznie w oparciu o badania obrazowe, ponieważ są one opatrzone dużym wskaźnikiem błędu.

Po przeczytaniu tekstu na pewno zadają sobie Państwo pytanie: jak w takim razie zapobiec operacji w obrębie układu ruchu? Odkryciem zapewne nie będzie stwierdzenie, że istotnym czynnikiem jest ruch. Nie muszą to być od razu grupowe zajęcia o egzotycznie brzmiącej nazwie. Ważną kwestią jest jednak wyjście poza tzw. strefę komfortu. Częściej zamieniajcie windę na schody, samochód na spacer, wygodne krzesło na siedzenie na podłodze, stabilne buty na obuwie z cienką podeszwą (buty są trumną dla stóp).

Nie warto zamykać się w jednym sporcie. Nasze ciało lubi różnorodność i zmienność. Ważne, żebyśmy w czasie tygodnia znaleźli czas na kilka rodzajów aktywności fizycznej (spacer, rower, basen, itp), dynamiczny stretching i odnowę biologiczną. Niech to będzie na początek chociaż 2×15 minut dziennie. Ruch musi być zróżnicowany, ponieważ wykonywanie ciągle tej samej czynności powoduje pompowanie płynów cały czas do tych samych obszarów ciała Zdajcie się zatem na trochę kreatywność, różnicujcie ćwiczenia, rolujcie się oraz modyfikujcie schematy przy rozciąganiu – takie wariancje powodują rozprzestrzenianie się wody do różnych rejonów ciała.

Na pewno należy również wziąć pod uwagę dietę, ponieważ to co jemy i pijemy, staje się potem budulcem dla naszych kości, stawów, ścięgien, mięśni, itp. Posiłki powinny być dobrane indywidualnie na podstawie szczegółowych badań laboratoryjnych.

Pracując w pozycji siedzącej, należy pamiętać o regularnym rozciąganiu. Poruszające się mięśnie i stawy działają jak pompa ssąco-tłocząca rozprowadzająca produkty odżywcze po całym organizmie. Przykładowe ćwiczenia znajdą Państwo,  klikając tu

Daniel Kawka

Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo

http://rehabilitacjabielsko.pl/

[FM_form id="2"]
Żyję
Bądź jak niedźwiedź…
Żyję
Zostać offline za życia?
Żyję
Ślub i dziecko już na studiach. Konserwatyzm wśród młodych?