Żyję

Czy buty są trumną dla stóp?


Wśród fizjoterapeutów panuje powiedzenie, że buty są trumną dla stóp. Brzmi okropnie, przecież buty to dla wielu osób najważniejszy element garderoby. A jednak…

Ludzka stopa składa się z 26 kości połączonych ruchomymi stawami. Mechanizm wzmocniony jest licznymi tkankami miękkimi, takimi jak m.in. więzadła i mięśnie. Cała ta skomplikowana konstrukcja służy dopasowywaniu się do nierówności podłoża oraz zamortyzowaniu sił powstających w trakcie obciążenia stopy, zapewniając płynność i elastyczność kroku. Ta funkcja wyłączona jest prawie całkowicie, jeżeli włożymy stopę do zabudowanego ze wszystkich stron buta. Mięśnie nie muszą już tak ciężko pracować i ulegają atrofii (zanikowi), a stawy z czasem tracą swoją ruchomość.

feet-1176612_960_720

Mieszkańcy miast nie dość, że większość dnia spędzają w butach, to zwykle chodzą po równych i twardych nawierzchniach. Sklepienia podeszwowe (łuk podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i łuk poprzeczny) mają niewielkie szanse na podejmowanie prób adaptacji, czego konsekwencją może być płaskostopie. Część antropologów uważa nawet, że pewnego dnia ludzie będą chodzić na stopach zredukowanych do zwykłych kikutów.

Stopy są bardzo ważną częścią naszego układu ruchu, ponieważ jako jedyne mają bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym. Wszelkie zmiany w kierunku spłaszczenia lub zwiększenia wysklepienia stopy zaburzają stopień wspierania ciała na podłożu i znacznie obniżają jakość chodu, biegu, skoków, a nawet zwykłego utrzymywania wyprostowanej pozycji ciała.

Dlatego też warto o stopy należycie zadbać! Najprostszym sposobem będzie zwiększanie czasu, kiedy chodzimy na bosaka i to najlepiej po nierównym podłożu. Taki chwilowy powrót do warunków „prymitywnych” jest niezwykle korzystny dla stóp, ponieważ ożywia on ich potencjał przystosowawczy: adaptację do wypukłości terenu i pochyłości z utrzymaniem ciała w pionie.

W bardziej skomplikowanych przypadkach pomocna może się okazać wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który za pomocą terapii manualnej skoryguje opuszczone lub bolesne łuki, oraz przeanalizuje całą sylwetkę w celu wykrycia ewentualnej nierównowagi posturalnej.

Daniel Kawka
Międzynarodowy Terapeuta OM Cyriax i NDT Bobath
Dyplomowany Terapeuta PNF, Certyfikowany Terapeuta Saebo

[FM_form id="2"]
Żyję
Hashimoto – pomóż sobie dietą
Żyję
Grzybobranie czas zacząć. Wyprawa po koźlarze i borowiki.
Żyję
Polska i Kraków okiem roztańczonej Gruzinki [wywiad]