Mieszkam

Warzywniak do góry nogami


Posiadanie własnego ogródka to marzenie wielu miłośników roślin. Jeżeli jednak z różnych powodów jest ono niemożliwe do spełnienia, warto spróbować założyć ogród , korzystając z własnego balkonu lub tarasu. I choć takie rozwiązanie może wydawać się niezbyt zadowalające, wbrew pozorom posiada całkiem sporo zalet. Zanim jednak założymy na balkonie swój mały ogród, musimy zastanowić się, jakie rośliny będziemy mogli tam posadzić.

up1

Najczęściej osoby, które zakładają ogród w takim miejscu, decydują się na wysianie bądź posadzenie kwiatów w donicach. Tworzenie kolorowej wyspy kwiatów na balkonie ma swój urok, natomiast równie dobrze sprawdza się uprawa warzyw i owoców. I mam propozycję dla tych, którzy chcieliby zebrać plon z własnej mini działki i rozkoszować się smakiem świeżo zerwanych warzyw czy owoców, a miejsca mają niewiele. Warzywnik do góry nogami.

Hodowla do góry nogami – zwłaszcza roślin pnących, takich jak pomidory, ogórki i papryka – robi w USA furorę dzięki powszechnie dostępnym donicom Topsy Turvy.

up2 (1)

Czy to działa?

Hodowla zielonym do dołu należy do ogrodnictwa pojemnikowego. Specjalne plantery można kupić gotowe na przykład na allegro, można je stworzyć również samemu, wykorzystując do tego wiadro czy puszkę i własną wyobraźnię w ozdabianiu. W naczyniu wystarczy wyciąć dziurę, wypełnić ziemią i umieścić sadzonkę pomidora czy innej rośliny przez dno, następnie powiesić. Żeby wykorzystać ziemię , można posiać równocześnie zioła na górze. Głównym argumentem za użyciem tej metody uprawy jest teza, że grawitacja
ściąga szybciej wodę i składniki odżywcze wędrują bezpośrednio z korzenia do owoców, co daje cudownie dojrzałe warzywa, a zbiory mogą być większe .Producenci gotowych planterów sugerują również, że taka gotowa torba z sadzonką, działa jak szklarnia, przez co system korzeniowy może się szybciej rozwinąć.

Zalety takiej uprawy

Na pewno zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna i z powodzeniem może być prowadzona na balkonie, zwłaszcza, że jest bardzo dekoracyjna. Pielęgnacja zajmuje mniej czasu i jest mniej „brudna”
niż pielenie tradycyjnych grządek.Rośliny wiszące mają mniej kontaktu z glebą, co oznacza, że ślimaki, inne szkodniki i choroby przenoszone przez glebę mają mniej okazji do działania. Chwasty także mają utrudnione zadanie wyrastania, podobnie jak grzyby, a to dlatego, że jest lepsza cyrkulacja powietrza pomiędzy gałązkami zielonego. Ta cecha daje również większe szanse na zapylenie. Planetry można przecież łatwo przewieszać, a to gwarantuje stałe nasłonecznienie i komfort dla użytkowników balkonu.

Wady

Po liście zalet, nadchodzi czas na wytknięcie hodowli do góry nogami wad. A jest nią na pewno częste podlewanie. Trzeba zatem być czujnym. A jeśli podlejemy od serca, to jest szansa, że
przelejemy i podłoga nam przestanie lśnić czystością. I kolejna sprawa – z racji tego, iż rośliny lgną do słońca, może się zdarzyć, że wygną się w literkę U i mogą, w którąś stronę przeważyć donicę, zatem niewykluczone, że estetów przyprawi to o ból głowy.

fot. Boskke

fot. Boskke

Wskazówki

Jeśli zdecydujecie się na uprawę zielonym do dołu na balkonie, wybierajcie drobne odmiany papryki, czy pomidora. Świetnie się sprawdzą sadzonki karłowate. Oprócz wspomnianych warzyw również warte grzechu posadzenia są cukinie, ogórki, czy poziomki i truskawki. Możecie posadzić też zioła i kwiaty. Te ostatnio również mogą tworzyć piękne elementy wystroju wnętrz. Dzięki specjalnym odwróconym doniczkom (Sky Planter, Boskke) można założyć ogród do góry nogami pod sufitem w pokoju.

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Nowoczesne i inteligentne sprzęty AGD. Co je wyróżnia?
Mieszkam
Materiały naturalne i szlachetne w budownictwie
Mieszkam
Łódź – hipster wśród polskich miast