Korzystam

Przepis na lepsze jutro


Za oknami coraz śmielej pojawiają się promienie słoneczne, dni są cieplejsze i coraz dłuższe, a wraz z pierwszymi oznakami lata zachodzą  w naszym organizmie znaczne zmiany.  Rozpiera nas energia, mamy ochotę wyjść z domu, w góry, pobiegać, pojechać na wycieczkę rowerową. Musimy zadać sobie tylko jedno ważne pytanie: „czy jesteśmy na to gotowi?”  Bez ryzyka kontuzji, czy nieudanej wycieczki z powodu zadyszki, która pojawi się po pierwszych minutach wyprawy rowerowej.

Konieczne będzie przygotowanie organizmu do każdej z tych form ruchu. W sporcie zawodowym  okres zimowy jest czasem intensywnych przygotowań do sezonu. Wszechobecnie zauważalny jest ten trend także w sporcie amatorskim. Ambitny amator stara się wykorzystać okres letni do pełni granic, w związku z tym okres zimowo-wiosenny przepracowuje sumiennie. Jeżeli jednak w zimie nie ruszaliśmy się za wiele – nic straconego! Najważniejsze to wykonać pierwszy krok!

HNCK4578

Jak ten pierwszy krok powinien wyglądać?

Polecam przede wszystkim  siłownię! Na siłowni pod okiem wykwalifikowanego instruktora zadbamy o prawidłową technikę ćwiczeń.  Pomoże on dobrać odpowiednie ćwiczenia, adekwatne do postawionego przez nas celu.  Proponuję przygotowanie dwudniowego planu treningowego, który będzie można przeplatać z ulubioną formą ruchu. A jest co robić! Od treningów przygotowania ogólnego, zrzucenia zbędnej tkanki tłuszczowej, po poprawę jakości mięśni posturalnych.

Wiele z nowoczesnych siłowni posiada w swojej ofercie pomiar na specjalnej wadze, wykorzystującej bioimpedancję elektryczną, która oznacza ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, uwzględniając przy tym wiek, płeć, wzrost oraz typ budowy badanej osoby. Każdy zainteresowany może się przebadać, a także podczas całego procesu treningowego na bieżąco monitorować swoje postępy.  Analiza pomiarów urządzenia jest skuteczniejszym rozwiązaniem niż powszechnie stosowany wskaźnik BMI, który okazuje się nieskuteczny w przypadku osób niższych niż 150 cm, wyższych niż 190 cm, a także kobiet w ciąży. Taki pomiar pomoże na wstępie ukierunkować naszą pracę!

person-sport-bike-bicycle-large

Każdy z nas wie, że nadwaga potrafi uprzykrzyć życie. Uczucie ociężałości sukcesywnie zniechęca do uprawiania sportów outdorowych. Należy mieć na uwadze , że tkanka tłuszczowa zwiększa zmęczenie i wpływa znacząco na szybkość sportowca. W końcu dźwigamy dodatkowy, niepotrzebny balast. O ile możemy zdawać sobie sprawę z konsekwencji posiadania dużej wagi, to warto przyjrzeć się roli, jaką pełnią mięśnie posturalne i jak wpływają one na funkcjonowanie organizmu w życiu codziennym. A jest to dla nas w dużej mierze cel priorytetowy.

Mięśniami posturalnymi określa się wszystkie mięśnie biorące udział przy kształtowaniu prawidłowej sylwetki człowieka. Zalicza się do nich głównie mięśnie pleców (mięśnie grzbietu), mięśnie naramienne (mięśnie barków), a także mięśnie tłoczni brzusznej (mięśnie brzucha oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego pleców). Dobrze wykształcone mięśnie posturalne zapewniają harmonijny rozwój całego pancerza mięśniowego. Nieodpowiednio wytrenowane, w skrajnych przypadkach mogą być powodem wielu dokuczliwych  kontuzji. Gwarantuję, że każda z tych form treningu poprawi Waszą jakość życia i przyczyni się do przeciwdziałania kontuzjom.

men, running, jogging, healthy, action, males, athletes, adults, exercising, outdoors, summer, sport, training, horizontal, gl, knee, injury, legs, road, path, shoes

Należy dobrać ćwiczenia adekwatne do postawionego celu. Wśród klientów jest wiele osób, które dzięki współpracy z nami, zrealizowały swój cel. Dla wielu z nich marzeniem i wyzwaniem było nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale wzięcie udziału w amatorskiej imprezie sportowej. Regularne ćwiczenia na siłowni oraz ukierunkowane treningi  pozwoliły ten cel zrealizować wielu osobom.

Przykładem jest jeden z naszych klientów – Piotr (lat 47), który przed rokiem rozpoczął swoją przygodę z bieganiem. Kiedy piszę te słowa, pobija swoją życiówkę o kolejną minutę, meldując się na mecie w czasie 51:15 min, na dystansie 10 km. Bieg niełatwy z pofałdowaną nawierzchnią!  Wygrał nie tylko z nadmiarem kilogramów – w sześć miesięcy obniżył wagę ciała z 98,3 kg do 79,4 kg, ale z miesiąca na miesiąc, przy pomocy systematycznego treningu zwalcza nadal własne słabości. Jest już o krok od złamania granicy pięćdziesięciu minut!

sport

Zachęcam wszystkich do podjęcia wyzwania biegowego. Dlaczego akurat biegowego? Bieganie to najbardziej przystępna i niedroga dyscyplina, która na całym świecie, każdego dnia zyskuje wielu nowych zwolenników. Możliwość trenowania w parku, lesie czy w górach pozwalająca na liczne doznania estetyczne, których doświadczamy podczas treningu, czyni zeń dyscyplinę wyjątkową! Na początku należy pamiętać aby mierzyć siły na zamiary. Pierwsze biegi nie trwają dłużej niż trzydzieści minut i są przeplatane marszami, na przykład cztery razy po pięć minut biegu z trzyminutowymi przerwami. Z tygodnia na tydzień możemy wydłużać bieg o minutę, a z czasem starać się redukować czas przerwy. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby wykonać powyższy plan, może zacząć w inny sposób, na przykład: minuta biegu, pięć minut marszu. I tutaj podobnie zwiększamy z tygodnia na tydzień czas biegu, a kiedy poczujemy się już na siłach, możemy skracać czas marszu.

Pamiętajcie o dobrej rozgrzewce i rozciąganiu przed (rozciąganie dynamiczne) i po (rozciąganie statyczne) treningu. Jest to jeden z ważniejszych elementów przeciwdziałania kontuzjom! Polecam również rolowanie na specjalnej piankowej rolce, która daje efekt automasażu mięśniowo-powięziowego! Rozluźnia to niesamowicie mięśnie i poprawia nasze samopoczucie! Życzę Wam z całego serca powodzenia w wyznaczaniu celu i dążeniu do niego!

Marcin Mirocha

Instruktor fitness

[FM_form id="2"]
Korzystam
Prawdy i mity o II RP – odbrązawianie epoki w książkach Sławomira Kopra
Korzystam
Elektroniczna odzież
Korzystam
Gotowanie na ekranie – o fenomenie popularności programów kulinarnych