Mieszkam

Pod klucz czy jednak urządzone samodzielnie – na jakie mieszkanie się zdecydować?


Wejść na gotowe i zająć się jedynie wystrojem, ale zapłacić deweloperowi więcej czy też zaoszczędzić i wykończyć oraz urządzić mieszkanie od A do Z według własnych upodobań oraz potrzeb? Decyzja nie jest łatwa, bo zarówno mieszkanie „pod klucz”, jak i w stanie deweloperskim (surowy lokal do samodzielnego wykończenia), mają swoje plusy i minusy.

Budżet, cel, jakiemu ma służyć lokal (wynajem lub na własne potrzeby mieszkalne), a także czas, jakim dysponujemy – to zwykle najważniejsze czynniki determinujące wybór między kupnem mieszkania w stanie surowym lub „pod klucz”. Wybór będzie łatwiejszy, gdy przyjrzymy się argumentom przemawiającym za, jak i przeciw obu formom wykończenia naszych przyszłych czterech kątów.

Na gotowe

Opcja „pod klucz” wydaje się praktyczniejsza, a na pewno jest wygodniejsza. I choć na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, wciąż istnieje społeczne przekonanie, że to oferta dla osób majętnych. Jednak wcale nie jest powiedziane, że mieszkanie „pod klucz” będzie nas o wiele więcej kosztować. Co więcej, ta opcja może okazać się korzystniejsza cenowo niż prowadzenie prac we własnym zakresie. Wynika to z tego, że deweloper może nabyć materiały od swoich dostawców po atrakcyjnych stawkach lub uzyskać rabat z uwagi na hurtowe zakupy. Dodatkowo, materiały wykończeniowe w tym przypadku są objęte jedynie 8-proc. VAT, a nie 23 proc., jak to ma miejsce, gdy kupujemy je na własną rękę.

window-839824_960_720

Niestety, nie ma jednej definicji precyzującej pojęcie „pod klucz”, co sprawia, że oferty deweloperów są zróżnicowane. Jednak najprościej mówiąc, jest to lokal gruntownie urządzony, do którego wystarczy wnieść własne meble i prywatne rzeczy, aby w nim zamieszkać. Najczęściej w ofercie znajdziemy 2-3 standardy wykończenia mieszkania, dzięki czemu możemy je dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Mowa o wariantach, które najczęściej kategoryzowane są jako podstawowy, optymalny i premium/prestige. Zakres prac wchodzących w poszczególne propozycje już zależy od dewelopera, a także indywidualnych ustaleń czy negocjacji. Im wyższy standard wybierzemy, tym zakres usług, jakie zostaną przeprowadzone jest szerszy. Jak kształtują się ceny? Tu mamy do czynienia z naprawdę sporymi różnicami. Wykończenie „pod klucz” może nas kosztować 300-400 zł, ale również 1200-1300 zł za m kw. Wpływ na cenę ma nie tylko standard wykończenia, ale również jakość użytych materiałów itp. Jeśli zdecydujemy się na konkretny wariant, dostajemy wycenę takiej usługi, zakres prac itp. Podpisujemy również oddzielną umowę, w której zostaje wskazany ostateczny termin wykończenia. Deweloper pobierze też zaliczkę. Istotne jest to, że wersja „pod klucz” jest objęta pięcioletnią rękojmią, co oznacza, że jeśli w tym okresie pojawią się jakiekolwiek uchybienia, to deweloper musi je naprawić lub usunąć na swój koszt. Bywa, że z deweloperem współpracuje biuro projektowania wnętrz, co zapewnia bardziej kompleksową usługę i pozwala jeszcze lepiej dopasować mieszkanie do własnego stylu i wyobrażeń.

inside-apartment-design-home-large

Według własnego widzimisię

Opozycją do mieszkania „pod klucz” jest lokal w stanie deweloperskim, inaczej – surowym. Oznacza to tyle, że całe wykończenie spada na naszą głowę, bo deweloper jedynie wstawił drzwi wejściowe, zrobił betonową wylewkę na podłodze i położył tynki na ścianach. Do zrobienia jest więc instalacja elektryczna, hydrauliczna, grzewcza, a także posadzki, parapety (zewnętrzne i wewnętrzne) itd. W przypadku samodzielnego wykończenia lokalu wprawdzie zaoszczędzimy ok. 10 -20 proc. budżetu w porównaniu ze stanem „pod klucz”.  Jednak tu wszystko załatwiamy sami – od znalezienia wykwalifikowanej ekipy, przez stworzenie planów z architektem czy dekoratorem wnętrz, po wybór oraz zakup materiałów wykończeniowych i nadzorowanie prowadzonych prac. Musimy więc wygospodarować sporo czasu, uzbroić się w cierpliwość i wcześniej przygotować się na nadprogramowe wydatki czy niespodziewane sytuacje, które opóźnią wprowadzenie się do swojego gniazdka. Jeśli nie jesteśmy „złotą rączką”, to będziemy musieli poszukać „fachowców” w rodzinie i wśród znajomych. Jednak musimy się liczyć z tym, że osoby, które okazjonalnie zajmują się pracami wykończeniowo-remontowymi będą dłużej wykonywać zlecone im zadanie niż ekipa specjalistów. Przy urządzaniu mieszkania na własną rękę ważne jest też odpowiednie zaplanowanie harmonogramu prac, z uwzględnieniem tego, że np. dostawa materiałów może się opóźnić, dostaniemy źle wymierzony element czy nie będziemy mieć jeszcze ułożonych paneli podłogowych, a już będziemy mieć meble i kanapę.

stools-690339_960_720

Nierzadko doprowadzenie lokalu do stanu, który pozwala w nim komfortowo mieszkać, jest drogą przez mękę. Jednak na koniec mamy pełną satysfakcję z tego, co zrobiliśmy według dokładnie takich planów, jakie mieliśmy. Co istotne, mamy pełny nadzór nad tym, co się dzieje, więc trudniej jest o jakieś uchybienia czy zatajenie niedostatków.

Ostateczny wybór między mieszkaniem „pod klucz”, a kupionym w stanie deweloperskim, zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli nie chcemy czekać, nie mamy „fachu” w ręku i potrzebujemy jak najszybciej zamieszkać we własnych czterech kątach, to pierwsza opcja będzie dogodnym rozwiązaniem. Z kolei, gdy nie dysponujemy większą gotówką, nie spieszy się nam czy nie odpowiadają nam warunki zaproponowane przez dewelopera, wówczas korzystniejsze będzie wykończenie lokalu własnym sumptem.

A Wy jaką opcję wybraliście lub zamierzacie wybrać?

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Osiedle Fi – pierwsze zrównoważone w Krakowie
Mieszkam
Warzywniak do góry nogami
Mieszkam
Jak socjalizm zmienił polskie społeczeństwo?