Doświadczam

Warszawa od ciekawej strony


Piątek wesołym rytmem wiedzie swój bieg do popołudnia. W tym czasie tak często zastanawiamy się nad planami na weekend. W końcu znów w poprzedni niewyspany poniedziałek obiecałeś sobie, że następnym razem zrobicie coś innego. Więc w końcu to zrób! Ja proponuję Warszawę. Ale spokojnie, to będzie coś naprawdę innego. Poznaj pięć miejsc naszej stolicy, które zaskoczą nawet jej częstych bywalców.

Naukowa Wisła

Jak każde modne miasto, przez które płynie rzeka, podobnie jak w Krakowie, w Warszawie także nabrzeże cieszy się niezwykłą popularnością. Spacerując bulwarem, możesz jednak odnieść wrażenie, że to ta sama, tylko spóźniona woda Wisły, którą widzisz w Krakowie. Spokojnie, bulwary ożyją w swoim czasie. Teraz czas, by zobaczyć jedno z najciekawszych miejsc do zwiedzania w Europie. Centrum Nauk Kopernik to chluba Warszawiaków. Lepiej przyspieszyć kroku, gdyż oferta wystaw i ekspozycji jest tak duża, że nawet cały dzień to mało, aby zobaczyć wszystko, co przygotowali kuratorzy. Od razu ostrzegam, jeśli jesteście z dziećmi, nie zapominajcie o roli rodzica. Znane są przypadki bójki ojców z synami o pierwszeństwo przy zabawie eksponatami. Dlatego bądźcie odpowiedzialni. W zamian czeka na was nie tylko świetna zabawa, ale możliwość poznania w przystępny sposób świata nauki, który inaczej od lekcji fizyki w liceum, potrafi porwać niezależnie od wieku i codziennej profesji. Ani się obejrzysz, a nastanie wieczór.

Po zmroku, jeśli pogoda dopisze, nabrzeże zaczyna tętnić życiem. Warto tutaj odwiedzić kilka lokali, które serwują piwa z niszowych browarów i polskie tapasy.  Tuż nieopodal CNK wstąp do Pubu Pod Mosteczkiem, a w drodze na modnego Beach Baru z widokiem na rzekę, zahacz o kultowe już Przekąski u Romana przy Ludnej 2. Roman osobiście czule zaserwuje coś według upodobań – na słodko bądź słono.

Urban exploring dla każdego

Od przeszło dekady wielką popularnością cieszą się wyprawy w opuszczone zakamarki industrialnej przeszłości miast. Ich uczestnicy często ryzykują mandaty za przekraczanie prywatnych posesji, a nawet ugryzienie przez warujące za ogrodzeniem psy. Każdy, kto choć raz z pozycji kanapy podziwiał historie miejskich odkrywców, ale nie zdecydował się, by ryzykować własnym zdrowiem i reputacją, zapewne zachwyci się propozycją firmy Urbex. Ich oferta uwzględnia zaaranżowane wyprawy śladem zapomnianych miejskich zakamarków. Podróżnicy mogą wybierać spośród obiektów o charakterze sakralnym, mieszkaniowym, wojskowym, a nawet szpitalnym. Opuszczone stare wnętrza bywają zaaranżowane tak, by doskonale odwzorowywać epokę, w której był czas ich świetności. Pośród zadrapanych tynków można wykonać zdjęcie starego fotela dentystycznego, probówek, sali operacyjnej. Z miejsc, gdzie czas się zatrzymał, każdy przyniesie dreszczyk emocji, kliszę dziwnych fotografii oraz historię, która ubarwi niejeden jesienny wieczór przy kilku głębszych.

Stereoskopowy zakamarek

Fotoplastykon warszawski to praprzodek dzisiejszych kin 3D. W pięknej kamienicy przy Al. Ujazdowskich 51 skrywa się miejsce urocze i tajemnicze, którego starodawne sprzęty otworzą przed widzem portal do przeszłości. Specjalne lunety umożliwią przeglądnie starych fotografii, w tym także przedstawiających starą Warszawę. To znakomity kalejdoskop dawnej architektury, przedwojennej motoryzacji i codzienności mieszkańców, którzy wyobrażali sobie codzienność bez smartfona z dostępem do internetu. Stukot sprzętu z XIX wieku okraszony wszechobecnym kolorem sephi sprawią, że przed wyjściem zapytasz obsługę, gdzie Twój tweedowy kaszkiet.

Warszawski socreal

Na przekór idiotycznym pomysłom tych, którzy proponują rozbiórkę Pałacu Kultury i Nauki, warto udać się szlakiem socrealistycznej architektury, której przekrój w Warszawie jest doskonały. Nie sposób wtedy ominąć samego Pałacu, który oferuje fantastyczną panoramę z wysokości 114 metrów. Widok na nowoczesną architekturę zmieszaną z siermiężnym stylem Polski Ludowej pobudzi apetyt, by później z perspektywy ulicy oglądać świadectwo trudnej historii naszego narodu. Do obiektów wartych uwagi zaliczyć trzeba Gmach b. Komisji Planowania przy Urzędzie Rady Ministrów na pl. Trzech Krzyży, Muzeum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury i dawną siedzibę Komitetu Centralnego PZPR przy Nowym Świecie. Aby nie psuć klimatu, tego dnia najlepiej zamówić obiad w barze mlecznym. Pierogi ruskie i kompot przeniosą w czasie równie dobrze, co pomniki ludu pracującego miast i wsi.

Obiad z gwiazdką

Warszawa nie zaimponuje choćby krakowianom foodtruckami ani żarciem vege, a od sieciówek, jak wiadomo, lepiej trzymać się z daleka. Tym samym proponujemy zażyć odrobiny luksusu i spróbować kilku „momentów” od arcymistrza polskiej kuchni – Wojciecha Modesta Amaro. Jest powszechnie wiadomo, że jego warszawska Atelier Amaro jest pierwszą w Polsce restauracją uhonorowaną gwiazdką przewodnika Michelin. Czego się spodziewać? Sam szef chwali się, że jego momenty (inaczej: porcje degustacyjne) powstają na bazie sezonowych produktów, które łączone są często w nieoczekiwanych konfiguracjach. Dość podać przykład: „morela, kapusta, estragon”. Nie ma jednak co liczyć na kartę dań. Każdy dzień oferuje nowe niesłychane kupaże produktów. Mitologia krążąca wokół sylwetki czołowego polskiego kucharza wytworzyła mnóstwo fałszywych historii o bajońskich kwotach, które trzeba zapłacić za stołowanie się u niego. Prawda jest taka, że już za niecałe 200 zł można skosztować pięciu momentów mistrza. Inaczej jest w piątkowe i sobotnie wieczory, kiedy obsługa obliguje do zamówienia zestawu 9 momentów za cenę 350 zł. Warto przewidzieć także zamówienie czegoś do picia. Oszczędni ograniczą się zapewne do zamówienia wody za przeszło 20 zł za butelkę. Choć porcje mogą pozostawić apetyt na więcej, z pewnością przygotowane potrawy zaspokoją nie tylko ciekawość, ale i głód nowych ciekawych smaków. Warto zainwestować w wyrobienie własnego zdania o tym kultowym miejscu, nawet jeśli po wszystkim będzie się chciało napełnić brzuch jakimś zestawem w McDonalds.

Podczas gdy trwa sezon urlopowy i warszawiacy uciekają z dala od miejskiego zgiełku na modny Hel lub łono natury, można przekornie wybrać się do naszej naprawdę ciekawej stolicy. Co sądzicie o takim pomyśle na eskapadę? Może sami znacie podobne, mniej standardowe miejsca, warte odwiedzenia? Piszcie w komentarzach! 🙂

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Taniec – pasja i sposób na życie
Doświadczam
Najlepsze na świecie i w Polsce blogi kulinarne oraz vlogi. Inspiracje na każdą okazje
Doświadczam
Rozwód nie tylko wśród ludzi