Mieszkam

Poddasze dobrze zagospodarowane


Skośne dachy poddasza to wyzwanie nie tylko dla architekta, ale także domowników, aby zagospodarować tę przestrzeń w jak najlepszy sposób. Pokoje na poddaszu są przestronne i jasne, a po włożeniu w aranżację odrobiny serca, staną się bardzo przytulne i komfortowe. W starym domu przeznaczonym do remontu, czy też w nowo budowanym, dobrze urządzone poddasze będzie ciepłą i cichą strefą prywatności.

Zasypane zakurzonymi gratami strychy już dawno odeszły do lamusa. Dziś już na porządku dziennym na poddaszach domów aranżowane są stylowe salony, sypialnie lub biura. Jako najwyższe piętro każdego domu, pomieszczenia na poddaszu dają bardzo dużo prywatności i ciszy. Z ich aranżacja wiąże się jednak spory nakład pracy i kosztów, na których nie warto oszczędzać.

Wytrzymały dach nad głową

Remont starego strychu to duże wyzwanie. Aby takie przedsięwzięcie nie generowało dodatkowych koszów przy późniejszych poprawkach i remontach należy zainwestować w najlepszego fachowca oraz nie przebierać w jakości materiałów.

Jednym z pierwszych etapów aranżacji starego strychu jest sprawdzenie i wzmocnienie stropów. Przebudowa poddasza na strefę mieszkalną obciąża całą konstrukcje, dlatego wzmocnić należy więźbę dachową oraz cały strop. Dach należy również ocieplić najwyższej jakości materiałami, ponieważ najwięcej ciepła z wnętrza ucieka właśnie górą. Najlepiej w tym zadaniu spisuje się wata mineralna, która także doskonale tłumi dźwięki. Latem zaś poddasze zbiera najwięcej ciepła, dlatego zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach lub zainwestowanie w klimatyzacje pozwoli na przyjemne korzystanie z tego piętra nawet w upalne dni.

Okna do nieba

Planując zagospodarowanie poddasza, w planach należy uwzględnić oczywiście rozmieszczenie okien dachowych. Największą funkcjonalność w tym przypadku zapewniają okna uchylno-obrotowe, przez które przenika większa ilość światła. Odpowiednie rozplanowanie położenia okien dachowych jest bardzo ważne, nie tylko dla funkcjonalności, ale także oprawy wizualnej wnętrz oraz całego dachu. Okna dachowe składają się z pojedynczych modułów, dlatego daje to sporą dowolność w ich łączeniu i zaplanowaniu odpowiednich kompozycji.

Warto pamiętać, że na oświetlenie pomieszczeń ogromny wpływ mają kierunki geograficzne, w których stronę zwrócone będą okna. Planując umieszczenie na poddaszu salonu gościnnego lub biura, warto umiejscowić okna w stronę południową lub południowo-wschodnią. Jeżeli zaś planuje się pokój sypialny, najlepiej będzie ustawić okna w północną stronę, dzięki czemu w pomieszczeniu przez cały dzień panuje taki sam poziom nasłonecznienia. Odpowiednio rozmieszczając i łącząc moduły okienne, poprawi się także zewnętrznie wygląd dachu, korygując jego dysproporcje.

W budynkach starszego budownictwa często spotyka się na poddaszach lukarny, czyli pionowe okna dachowe. Odnawiając pomieszczenie z takim oknem, stworzyć można na szerokim parapecie pełne prywatności, przyjemne miejsce siedzące.

Mebel pod skosem

Ustawienie mebli w pomieszczeniach na poddaszu jest nieco trudniejsze niż w przypadku innych pięter, bowiem tu należy zmierzyć się ze skosami. Podstawową zasadą jest ustawianie mebli tyłem do skosów, niżeliby bokiem. Dzięki temu zabiegowi zagospodaruje się przestrzeń teoretycznie niebezpieczną, bowiem o niski strop można nabić sobie bolesnego guza. Przy takich niskich ścianach świetnym pomysłem jest ustawienie biblioteczek na książki lub niewysokich kredensów z szufladkami. Ustawiając łóżko w sypialni pod skosami należy zadbać o to, aby była możliwość podejścia do jego boku w pozycji wyprostowanej. Jeżeli strop schodzi zbyt nisko, można oddalić łóżko kilkanaście centymetrów od ściany i wstawić pomiędzy nie niewielki kredens. Okna w sypialni na poddaszu powinny być przesłonięte ciemniejszymi roletami lub żaluzjami, które rzucać będą przyjemny półmrok.

Aranżując pokój do pracy na poddaszu, biurko najlepiej ustawić właśnie pod skosem w najbliższej okolicy okna. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowe, niemęczące oczu światło przez większość dnia i zaoszczędzimy energię elektryczną. Jeżeli słońce w niektóre dni będzie zbyt ostre, rozpraszająca światło roleta załatwi ten problem.

Poddasze może mieć wiele twarzy. Jeśli tylko chcemy, dzięki odpowiedniej aranżacji stanie się praktycznym biurem, w którym zaznamy ciszy i prywatności, przestronnym salonem lub ciepłą i komfortową sypialnią.

[FM_form id="2"]
Mieszkam
Czy inteligentne domy są nam potrzebne, czyli odbieranie przyjemności życia na siłę
Mieszkam
Rośliny w domu
Mieszkam
Łódź – hipster wśród polskich miast