Doświadczam

Bliźniaki pod opieką – gadżety dla rodziców bliźniąt


Test ciążowy. Pierwsza, jeszcze niepewna radość, wizyta u lekarza i taka informacja! Zgadza się. Maleństwo ma towarzystwo. Spodziewasz się bliźniąt. Pierwszy szok mija, pojawia się radość, ale też strach. Przecież z jednym trudno sobie poradzić, a co dopiero z dwójką! Z pomocą przychodzą producenci akcesoriów dla niemowląt, coraz częściej wprowadzając praktyczne produkty dla bliźniąt.

Podwójne szczęście… coraz częstsze!

W Polce rodzi się coraz więcej bliźniąt. W 2014 roku przyszło na świat blisko 10 000 dzieci pochodzących z ciąż bliźniaczych i 170 trojaczków. Okazuje się, że podwójnym lub potrójnym szczęściem z roku na rok cieszyć się będzie coraz więcej par. Zmieniający się klimat oraz wspomagane metody leczenia niepłodności zwiększają częstotliwość występowania ciąż mnogich. Obecnie już 1,5% wszystkich mam spodziewających się potomstwa, czeka na upragnioną dwójkę. Wśród mam po zabiegu in vitro – nawet co piąta.

Co zazwyczaj myślą mamy spodziewające się podwójnego lub nawet potrójnego potomstwa? Że to wyjątkowe szczęście, ale też spore logistyczne wyzwanie. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja dnia oraz kilka niezbędnych rzeczy, które mogą ułatwić życie mamie i dzieciom.

Na dobry sen

W pierwszych miesiącach życia maleństwo spędza noce blisko ukochanych rodziców. Zaaranżowanie kącika dla jednego dziecka w niewielkiej sypialni zwykle jest sporym wyzwaniem, a co jeżeli miejsce do spania przygotować trzeba dla dwójki pociech?

Po pierwsze – nie wszystko na raz. Bliźniaki, przyzwyczajone do bliskości w brzuchu mamy, także po porodzie będą tej bliskości potrzebować. Nie ma więc większych przeszkód, aby pierwsze tygodnie maluchy spędziły we wspólnej kołysce. Jest to jednak rozwiązanie, które nie sprawdzi się, jeżeli mamy dzieci mające odmienny rozkład dnia.

Dlatego mniej więcej w trzecim miesiącu dzieci będą musiały już mieć swoje odrębne miejsce do spania. W sieci można znaleźć coraz więcej łączonych, podwójnych łóżek, które zajmują nieco mniej miejsca, pozwalając jednocześnie zachować maluchom nieco swobody:

Łóżko dla bliźniaków, źródło: http://www.twin-pregnancy-and-beyond.com/

Cute-Twin-Baby-Cribs-white6

Łózko dla bliźniaków, źródło: http://eucaliptosnon.com/

twin-baby-bed-colors-white-images-wood

Łóżko dla bliźniaków, źródło: http://eucaliptosnon.com/

Jedzenie to podstawa

Usprawnić karmienie dwójki często niejadków to nielada wyzwanie. Oboje głodnych, oboje płaczących. Z pomocą może przyjść odpowiednia poduszka do karmienia. Co prawda mamę karmiącą trzeba wesprzeć podając głodomorów, jednak samo karmienie można usprawnić – zaspokając głód obojga jednocześnie.

Poduszka do karmienia bliźniąt źródło: https://pl.pinterest.com/pin/289708188512584074/

Starsze dzieci lub maluchy karmonione butelką można spokojnie posadzić w podwójnym foteliku do karmienia i zabawy. Ten poniżej jest przystosowany już dla dwumiesięcznych dzieci.

Fotelik do karmienia bliźniąt;  źródło: http://www.twiniversity.com/

Młodzi rodzice, mając odrobinę inwencji oraz zdolności, mogą się również zdecydować się na projekt własnej konstrukcji. Praktyczny pomysł poniżej, estetycznie pozostawia trochę do życzenia 😉

60b311de1886dd37c39bd1cc7fbc678f

Fotelik źródło, https://pl.pinterest.com/pin/50665564527878639/

Czas na spacer!
Po wyborze łóżeczka i pomocy domowych, czas na wybór wózka.  Najważniejsza kwestia, podczas zakupu, w przypadku wózka bliźniaczego to – ułożenie dzieci. Węższe wózki pozwalają na dopięcie fotelików jeden za drugim bądź jedno pod drugim. Taki wózek faktycznie jest łatwiejszy w obsłudze,  trzeba jednak pamiętać, że jedno maleństwo właściwie nie widzi mamy.

bebett_42

Wózek dla bliźniaków, źródło: http://www.abcdziecka.pl/

Wózki, w których dzieci śpią obok siebie są jednak nieco większe. Dają maluchom większy komfort i pozwalają zachować kontakt z mamą.

jumperduo5f

Podwójny wózek TAKO, źródło: http://www.emaluch.com/

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Niespodzianki i nostalgie znalezione na pchlich targach
Doświadczam
Slow life – czy wolniej znaczy lepiej i jak żyć powoli
Doświadczam
Zygzakiem Przez Świat- gościnnie na FiGeneration