Korzystam

Dieta pudełkowa – za i przeciw


W codziennym zabieganiu ciężko znaleźć czas na przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, szczególnie osobom przebywającym na diecie. Tymczasem właściwe żywienie jest kluczowe dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz kondycji. Dieta pudełkowa to coraz popularniejsze rozwiązanie problemu z gotowaniem. Czy warto się na nie zdecydować?

W codziennym zabieganiu ciężko znaleźć czas na przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, szczególnie osobom przebywającym na diecie. Tymczasem właściwe żywienie jest kluczowe dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz kondycji. Dieta pudełkowa to coraz popularniejsze rozwiązanie problemu z gotowaniem. Czy warto się na nie zdecydować?

Z czym to się je?

Dieta pudełkowa to po prostu catering dietetyczny, czyli gotowe dania z dostawą do domu bądź miejsca pracy. Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm cateringowych, które w swojej ofercie mają rozmaite propozycje dietetyczne, np. dietę 1000 kcal, dietę bezglutenową, dietę wegańską czy śródziemnomorską. Za odpowiednią opłatą możemy otrzymać zestaw zbilansowanych posiłków na cały dzień. Wszystkie potrawy są od razu gotowe do spożycia bądź odgrzania oraz odpowiednio zapakowane w taki sposób, aby nie utraciły swoich wartości odżywczych.

Smacznie i zdrowo

Codzienny stres oraz nadmiar obowiązków nie sprzyjają przygotowywaniu zdrowego jedzenia we własnej kuchni, a w pośpiechu często sięgamy po produkty wysoko przetworzone, którym brak odpowiednich składników odżywczych. Dieta pudełkowa rozwiązuje ten problem, ponieważ gotowe posiłki dostarczane nam są prosto pod drzwi. Jednak właściwa organizacja czasu potrzebnego do przygotowywania potraw to nie jedyny problem, który staje nam na drodze ku odpowiedniemu żywieniu. Nierzadko brakuje nam także wiedzy na temat odżywiania, dzięki której moglibyśmy dobrać właściwe menu, dostosowane do naszej indywidualnej sytuacji oraz celów, które chcemy przy pomocy diety osiągnąć. Taki plan żywienia powinien brać pod uwagę m.in. wiek, wzrost, wagę, rodzaj aktywności fizycznej oraz cel, jaki przed sobą stawiamy, np. zrzucenie zbędnych kilogramów. Firmy cateringowe ściśle współpracują z dietetykami i często zapewniają w tej kwestii fachową pomoc.

Przez żołądek do serca

Dieta kojarzy nam się przede wszystkim z burczeniem w brzuchu i licznymi wyrzeczeniami, tymczasem posiłki przygotowywane przez firmy cateringowe są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Potrawy są bardzo różnorodne, a menu skonstruowane w taki sposób, by nasycić nas na cały dzień. Firma cateringowa wyręcza nas w ten sposób ze spędzenia wielu godzin nad książkami kucharskimi w poszukiwaniu inspiracji oraz oszczędza nam trudu przygotowywania wybranych dań.  Niestety spora grupa klientów firm cateringowych skarży się na mdły smak gotowych posiłków. Wynika to z faktu, że są one przecież przygotowywane masowo, a zatem muszą zaspokajać gust różnych podniebień. W przypadku korzystania z diety pudełkowej w pracy warto mieć zatem ze sobą niewielki zestaw swoich ulubionych przypraw, którymi będziemy wzbogacać otrzymane dania.

Wersja dla leniwych

Dieta pudełkowa może znacznie ułatwić nam życie, lecz może także odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, jeśli będziemy korzystać z niej nierozsądnie. Nieodpowiedni dobór oferty czy samodzielne diagnozowanie u siebie rozmaitych schorzeń mogą doprowadzić do zaniedbań w sferze żywienia. Choć spora grupa firm cateringowych oferuje w ramach swoich usług korzystanie z pomocy specjalisty, to – przed podjęciem decyzji o zakupie cateringu – warto najpierw skonsultować się z dietetykiem.

Minusem diety pudełkowej jest także jej koszt – im bardziej specyficzna dieta (np. diety bezglutenowe, diety wegańskie), tym oczywiście wyższa cena. Tymczasem nie możemy oczekiwać, że pozostaniemy na dietetycznym cateringu do końca życia, stąd nie powinniśmy całkowicie zaniechać kuchennych aktywności. Pamiętajmy, że w chwili zrezygnowania z cateringu wszystkie posiłki będziemy ponownie musieli przygotowywać sobie sami. W przypadku diet odchudzających może to doprowadzić do szybkiego wzrostu wagi, ponieważ otrzymując gotowe posiłki, nie nauczyliśmy się, w jaki sposób powinniśmy się prawidłowo odżywiać i co jeść, aby utrzymać wymarzoną sylwetkę.

Największy asortyment diet cateringowych to właśnie diety niskokaloryczne. Taka dieta pudełkowa doskonale nadaje się dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i to właśnie ta grupa docelowa najczęściej korzysta z usług firm cateringowych. Tymczasem trudno znaleźć odpowiednią ofertę dla osób, które chcą zachować właściwą sylwetkę i pozostają przy tym aktywne fizycznie.

A czy Wy chcielibyście skorzystać z dietetycznego cateringu?

[FM_form id="2"]
Korzystam
Oświetlenie w domu – czy tylko fachowiec będzie umiał wymienić żarówkę?
Korzystam
Kto jest Sherlockiem Holmesem XXI wieku?
Korzystam
Sport dla całej rodziny. Jak żyć aktywnie z maluchem?