Myślę

Jak uniknąć płacenia abonamentu RTV, kiedy nie masz telewizora?


Abonament RTV to obowiązkowa opłata, nałożona przez rząd na każdego właściciela telewizora oraz radia. Tymczasem coraz większa grupa młodych ludzi odchodzi od posiadania takich urządzeń w swoim domu. Czy da się w takim wypadku uniknąć uiszczania wymaganej kwoty?

Obecnie abonament radiowo-telewizyjny to koszt rzędu 7 zł za sam radioodbiornik, natomiast aż 22,70 zł za odbiornik radiowy oraz telewizyjny. Dla rzetelnych płatników, którzy uiszczą opłatę za kilka miesięcy bądź cały rok z góry, rząd przygotował nawet specjalne zniżki, dzięki którym można nieco zaoszczędzić. Niestety nawet taka promocja nie skusiła Polaków, ponieważ większa część społeczeństwa abonamentu po prostu nie płaci. Z przeprowadzonych statystyk wynika, że regularnie abonament płaci zaledwie 8 proc. mieszkańców naszego kraju.

night-television-tv-theme-machines-large

Jak uniknąć płacenia?

Po zakupie telewizora czy radia mamy jedynie 14 dni na jego zarejestrowanie, które automatycznie zobowiązuje nas do comiesięcznego uiszczania opłaty abonamentowej. W przypadku wykrycia przez kontrolerów w naszym domu niezarejestrowanego odbiornika grożą nam przykre konsekwencje finansowe, dlatego nie należy zapominać o tym obowiązku.

Tymczasem większość młodych ludzi stopniowo rezygnuje z używania radia i telewizji w swoich domach. Niestety abonament to w dużej mierze opłata od posiadania takich urządzeń, dlatego do jego płacenia nie wystarczy całkowite zaprzestanie ich używania. Wyrejestrowanie odbiornika RTV, a zarazem rezygnacja z płacenia abonamentu jest możliwa, ale w tym celu konieczne będzie całkowite usunięcie takich urządzeń z domu.

pexels-photo-89574-large

Po pozbyciu się radia i/lub telewizora z domu należy udać się na pocztę z własną książeczką RTV i opłacić wszystkie zaległe składki abonamentowe. Jeśli tego zaniechamy to po pewnym czasie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i uiszczenia naliczonej z tego tytułu kary.

Następnie pracownikowi poczty należy zgłosić fakt pozbycia się telewizora oraz radia z mieszkania i chęć wyrejestrowania tych urządzeń. W tym momencie możemy zostać dopytani o dalszy los zajmowanego lokalu, w którym nie będzie już żadnego odbiornika. Najprościej będzie wyjaśnić, iż nie używamy takich urządzeń. Następnie fakt wyrejestrowania telewizora i/oraz radia zostaje przez pracownika poczty odnotowany i potwierdzony. Często w tym momencie zapowiadana jest także wizyta kontrolerów, którzy mają sprawdzić, czy rzeczywiście nie posiadamy danego sprzętu.

Brak rejestracji grozi karą

W chwili znalezienia w naszym domu niezarejestrowanego telewizora bądź radia, zostajemy obarczeni karą finansową w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Jednocześnie dostaniemy również wezwanie do zarejestrowania danego odbiornika, które zobowiąże nas do regularnego opłacania abonamentu. Wizyty kontrolera mogą spodziewać się nie tylko osoby, które swoje urządzenie wyrejestrowały, ale także osoby, które nigdy nie dokonały zgłoszenia bądź posiadają negatywne wpisy w rejestrach dłużników.

vintage-radios-large

Koniec abonamentu RTV?

Od kilku miesięcy w mediach można usłyszeć informację na temat rychłego całkowitego zniesienia abonamentu RTV. Niestety taka wiadomość nie oznacza równocześnie końca uiszczania składki za możliwość używania telewizora i radia w swoim domu. Abonament RTV ma bowiem zostać zlikwidowany za sprawą wprowadzenia dużej ustawy medialnej, która równocześnie narzuci na wszystkich Polaków konieczność uiszczania tzw. opłaty audiowizualnej. W momencie, w którym ustawa wejdzie w życie, Polacy zostaną zobowiązani do zapłaty 15 zł miesięcznie od każdego licznika prądu. Kwota ta będzie pobierana przez firmy energetyczne wraz z opłatą za energię – niestety nie zwolni nas z niej brak telewizora albo radia w mieszkaniu, a także płacenie abonamentu za telewizję kablową czy satelitarną. Na szczęście obecnie nie wiadomo kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Planowany termin 1 stycznia 2017 r. okazał się nierealny i już teraz wiadomo, że do tego czasu rząd się spóźni z wprowadzeniem nowej ustawy.

Czy systematycznie płacicie abonament RTV? A może planujecie rychłe odejście sprzed ekranu telewizora i pozbycie się tego pożeracza czasu ze swojego domu?

[FM_form id="2"]
Myślę
Déjà vu – co to jest i jak działa
Myślę
Nowe ruchy społeczne – 99%, Anonymous. Jak powstają i działają?
Myślę
eMOCje