Żyję

Chandra jesienią? Jak poradzić sobie z obniżeniem nastroju?


Coraz krótsze dni i wydłużające się noce to sygnał, że nadchodzi jesień. To niewątpliwie piękna pora roku, ale niestety dla wielu z nas oznaczająca silne pogorszenie nastroju. Pojawia się smutek, rozdrażnienie, senność, czyli tzw. jesienna chandra. Warto więc pomyśleć, jakimi sposobami można próbować te negatywne doznania odpędzić.

Metod jest bardzo dużo i warto podjąć się każdej z nich. Poczucie bezsilności, niemocy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek działań to typowe symptomy obniżonego nastroju. Na początku konieczne będzie się przemóc – dać sobie szansę na poprawę i spróbować regularnie aktywnie spędzać czas. Jesienią lepiej wybierać zajęcia aerobowe. Można pomyśleć o zapisaniu się na kurs tańca, a w piękniejsze dni wybrać się na wycieczkę rowerową. Aktywność fizyczna pomoże rozładować stres, dostarczy endorfin naszemu organizmowi, a na wiosnę nie trzeba się będzie martwić dodatkowymi kilogramami.

W deszczowe, jesienne dni chandrę można zwalczać także wybierając się do kosmetyczki, do fryzjera czy na masaż. Dbanie o urodę i własny wygląd doskonale poprawia nastrój i odpręża. Chandra znika!

Długie wieczory najlepiej przeznaczyć na nadrabianie zaległości w lekturze albo nadążanie za produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. Tytuły wybieraj ostrożnie – z tych, które są jak najbardziej pozytywne. Innym dobrym pomysłem jest ucieczka myślami w przyszłość. Może dobrze będzie zaplanować już kolejne wakacje? Poszukaj w gazetach i magazynach miejsc, do których chcesz pojechać i wybierz to, gdzie spędzisz wakacje marzeń. Oglądając piękne fotografie z wymarzonych miejsc, przynajmniej na chwilę oderwiesz się od szarej rzeczywistości.

Jesienią zazwyczaj mamy znacznie większy apetyt i częściej sięgamy po słodycze, które krótkotrwale poprawiają nastrój, ale w nadmiarze mają negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli chcesz poprawić sobie humor przez żołądek, wybieraj produkty zawierające węglowodany. Można przygotowywać makaron z dodatkiem warzyw, a na deser owoce cytrusowe. Ich smak przypomni piękne letnie chwile.

Nie zapominaj o muzyce, której moc jest bezcenna. Przygotuj playlisty, które składać się będą z pozytywnych, energetycznych utworów, dodatkowo motywujących do działania. Można potańczyć w domowym zaciszu, albo posprzątać mieszkanie w rytm latynoskich taktów.

Trwaj w pozytywnym myśleniu. Nie chodzi o to, aby uparcie wmawiać sobie, że wszystko jest okej, kiedy nie jest. Warto jednak skupiać się na tym, co może poprawić nam nastrój. Nowy wystrój wnętrz, wyjście na imprezę, spotkanie z dobrymi znajomymi – to powinno napędzać twoje myśli.

A może zdecydujesz się odkryć niezwykłą moc aromaterapii? Otaczaj się pozytywnymi zapachami, które działają kojąco na umysł. Dla jednych będą to energetyczne zapachy cytrusów, przypominające wakacyjne wyjazdy do ciepłych krajów, dla innych zapach świeżych kwiatów albo świeżo skoszonej trawy. Paleta zapachów jest bardzo szeroka i na pewno znajdzie się w niej taki, który skutecznie poprawi Twoje samopoczucie.

Szarość i ponurą aurę neutralizuj dodając sobie energii poprzez noszenie kolorowych ubrań. Wszystko z umiarem – nie musisz ubierać się od stóp do głów w jaskrawe kolory. Po prostu zadbaj o jakiś pozytywny akcent w swojej jesiennej garderobie. Może to być kolorowa apaszka, torebka czy inny dodatek.

Pogoda o tej porze roku może nie zachęcać do wychodzenia z domu. Większość z nas zawinęłaby się pewnie w koc z kubkiem ciepłej herbaty ręku, jednak warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jeśli za oknem nie ma ulewy, w weekend zaserwuj sobie przynajmniej spacer. Warto się do tego przekonać.

Na nadejście jesieni nie mamy wpływu, nie da się jej usunąć z kalendarza, dlatego jedyne co możemy zrobić, to zmienić nastawienie. Odkrywajmy, jak piękna może być natura o tej porze roku, podziwiajmy bogactwo barw jesiennych liści. Nawet w deszczowym dniu możemy znaleźć pewien urok. Kolorowy parasol czy kalosze na pewno poprawią nastrój i sprawią, że świat będzie nam się jawił jako odrobinę weselszy. Zatem skoro mamy tyle sposobów na to, żeby poprawić sobie nastrój, to czemu nie spróbować jesieni polubić?

[FM_form id="2"]
Żyję
Wiedeń – miasto o wielu twarzach
Żyję
Kształtowanie przestrzeni
Żyję
Hashimoto – pomóż sobie dietą