Myślę

Czy warto inwestować w mieszkania pod wynajem?


Inwestowanie w nieruchomości postrzegane jest jako jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. W opinii społeczeństwa zakup mieszkania na wynajem zapewnia jego właścicielowi bezpieczny i regularny zysk. Jednak czy rzeczywiście jest to rozwiązanie opłacalne?

Inwestowanie w nieruchomości postrzegane jest jako jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. W opinii społeczeństwa zakup mieszkania na wynajem zapewnia jego właścicielowi bezpieczny i regularny zysk. Jednak czy rzeczywiście jest to rozwiązanie opłacalne?

b7937fc98859c453dc9724602503338a

Przeważająca liczba Polaków deklaruje, że po zdobyciu dużej ilości gotówki, np. po wygranej na loterii czy po otrzymaniu spadku, ich pierwszą inwestycją byłby zakup jednego bądź wielu mieszkań na wynajem. Lokowanie kapitału w nieruchomościach przez większość społeczeństwa postrzegane jest jako doskonały sposób na bezpieczny oraz regularny zysk.

Inwestowanie w nieruchomości – dla kogo?

Niestety długoterminowe zainwestowanie posiadanego kapitału w formie zakupu mieszkania na wynajem wymaga od nas dużej dozy rozsądku oraz sporych umiejętności organizacyjnych – najpierw musimy bowiem przeprowadzić rozpoznanie na rynku nieruchomości, wybrać opłacalną propozycję, której atrakcyjność przez lata nie zmaleje oraz przystąpić do negocjacji. Na tym etapie niedoświadczeni inwestorzy popełniają często dużo błędów, które mają ogromny wpływ na opłacalność całej inwestycji. W przypadku wątpliwości lepiej zatem wstrzymać się z decyzją bądź skonsultować z fachowcem, który podpowie nam odpowiednie rozwiązanie.

Dotychczas zakup mieszkania na wynajem postrzegany był jako inwestycja przeznaczona wyłącznie dla osób o zasobnych portfelach. Sytuacja finansowa młodych Polaków sprawia, że często nie mogą sobie oni pozwolić nawet na kupno lokum dla własnej rodziny bez wikłania się w wieloletnie kredyty, dlatego dotychczas zaledwie garstka osób myślała o inwestycjach w wynajem. Obecnie inwestowanie w nieruchomości coraz częściej rozważają także ludzie młodzi, którzy chcą w ten sposób zapewnić sobie dodatkowe źródło finansowania.

Pewny zysk…

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem to przede wszystkim długoterminowa lokata kapitału, która zapewnia comiesięczny, regularny zysk. Posiadanie zaledwie jednego mieszkania na wynajem może zapewnić nam miesięczne wpływy na konto wyższe niż przyznana przez ZUS emerytura. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą inwestować przy minimalnym zaangażowaniu własnych pieniędzy, są natomiast gotowe wziąć wieloletni kredyt. Dzięki rozważnej inwestycji i dobrej koniunkturze na rynku, nasze mieszkanie jeszcze w trakcie trwania kredytu może nie tylko samo się spłacać, lecz także przynieść dodatkowe korzyści.

…ale duże ryzyko

Ceny nieruchomości rosną systematycznie, szczególnie w dużych miastach, dlatego kupno własnego „M” może pochłonąć niebagatelne sumy. Spora część młodych osób, które decydują się na zakup mieszkania pod wynajem, zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny na okres przynajmniej kilkunastu lat. Niestety w ciągu tak długiego czasu sytuacja na rynku może ulec całkowitej zmianie, a nasze mieszkanie, niegdyś rozchwytywane, może nie znaleźć lokatorów zainteresowanych wynajmem. Kilka miesięcy bez wpływów z tytułu wynajmu może poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Kupując mieszkanie na wynajem, musimy zatem uwzględnić naszą zdolność do przetrwania chwilowych bądź długotrwałych problemów ze znalezieniem najemców – oznacza to pokrywanie kosztów czynszu oraz kredytu z własnej kieszeni. Musimy także uwzględnić koszty, które generuje utrzymanie mieszkania, np. związane z remontami czy wymianą wyposażenia. Takie wydatki mogą pojawić się w zupełnie niespodziewanych momentach, dlatego zawsze warto posiadać niewielkie zaplecze finansowe „na czarną godzinę”.

Kupić, by sprzedać

Inwestowanie w nieruchomości nie ogranicza się jedynie do zakupu mieszkań czy domów na wynajem. Duża część indywidualnych inwestorów decyduje się na kupno nieruchomości również po to, by sprzedać ją z zyskiem po remoncie lub po podwyżkach cen nieruchomości na rynku. Często w momencie zakupu mieszkania pod wynajem okazuje się, iż pojawiają się kupcy zainteresowani jego nabyciem w cenie dużo wyższej niż pierwotna. W takim momencie najlepiej jest odejść od zakładanego planu i skorzystać z propozycji, która pozwoli nam w kilka miesięcy zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy.

[FM_form id="2"]
Myślę
Bracia Hemsworth – złoci chłopcy z antypodów
Myślę
Cel – jak go osiągnąć?
Doświadczam
"Gotowe na wszystko", "Revenge", "Dallas". Nowoczesne opery mydlane są świetne!