Myślę

Jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy?


Dojazdy do pracy to stały element naszego życia, na który przeznaczamy codziennie od kilku do kilkudziesięciu minut. Niestety dotarcie do miejsca pracy bywa dla nas nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jak ograniczyć wydatki związane z transportem tego typu?

Dojazdy do pracy to stały element naszego życia, na który przeznaczamy codziennie od kilku do kilkudziesięciu minut. Niestety dotarcie do miejsca pracy bywa dla nas nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jak ograniczyć wydatki związane z transportem tego typu?

dojazdy

Dzienna suma wydawana na dojazdy do pracy wydaje się niewielka, dlatego zazwyczaj bagatelizujemy koszt ponoszony z tego tytułu. Tymczasem w skali miesiąca zwykle te drobne wydatki sumują się w poważną kwotę. Z tego powodu warto rozważyć wdrożenie oszczędności na tym polu, które zwykle wiąże się ze zmianą dotychczasowego środka transportu.

Komunikacja miejska

Najpopularniejszym środkiem transportu, jeśli chodzi o dojazdy do pracy, jest własny samochód. To rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze, sprawdzające się nawet w momencie, kiedy zaśpimy o kilka minut, a także uniezależnione od czynników atmosferycznych. Jednak każda osoba, która dojeżdża do pracy własnym samochodem, zdaje sobie sprawę z ogromnych kosztów, jakie to ze sobą niesie. Zmiana środka transportu na komunikację miejską pozwoli nam znacząco zaoszczędzić i ograniczyć środki finansowe przeznaczane na transport. Kupno biletu miesięcznego pozwala nam do woli korzystać z połączeń tramwajowych i autobusowych w obrębie całego miasta, a kosztuje to zaledwie ułamek kwoty, którą zazwyczaj wydajemy na benzynę i wymianę zużywających się części naszego pojazdu. Niestety korzystanie z takiego środka transportu może być niemożliwe, jeśli nasze miejsce pracy jest słabo skomunikowane z naszym miejscem zamieszkania bądź leży poza miastem. W takiej sytuacji warto sprawdzić czy pracodawca nie zorganizował dla zatrudnionych transportu pracowniczego, który pozwoli nam tanio i wygodnie dotrzeć na miejsce.

Przesiądź się na rower

dojazdy

Jeśli odległość od naszego miejsca zamieszkania do miejsca pracy wynosi od kilku do kilkunastu kilometrów, to warto rozważyć wybór roweru jako codziennego środka transportu. To rozwiązanie dużo tańsze niż dojazdy samochodem czy nawet komunikacją miejską, zatem w ten sposób znacząco zaoszczędzimy. To jednak nie koniec zalet poruszania się na dwóch kółkach – dojazdy do pracy rowerem to rozwiązanie tanie, ekologiczne, a przy tym także zdrowe, które wpłynie pozytywnie na naszą kondycję. Podróżując w ten sposób, mamy także okazję do rozbudzenia się i wspomożenia naszego organizmu w produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia, które będą nas napędzały przez cały dzień.

Niestety możliwości podróżowania rowerem na dłuższych trasach zależą w dużej mierze od naszej kondycji – jeśli do pracy mamy kilkanaście kilometrów, to warto najpierw wprawić się na krótszych odcinkach, zamiast z dnia na dzień zmieniać środek transportu, co grozi przeforsowaniem organizmu. Do pracy na rowerze wybierzmy się dopiero w momencie, kiedy jesteśmy pewni, że damy radę przejechać daną trasę bez większego wysiłku. Podróżowanie na dwóch kółkach uzależnione jest także w dużej mierze od czynników atmosferycznych – w przypadku deszczu czy śniegu warto mieć w zanadrzu alternatywny środek transportu, np. komunikację miejską bądź własne cztery kółka, dzięki którym będziemy mogli bez problemu dotrzeć na miejsce.

Wspólne dojazdy

dojazdy

Wspólne dojazdy do pracy, czyli tzw. carpooling to popularna praktyka, którą od lat z powodzeniem stosują mieszkańcy krajów zachodnich. Obecnie ta moda dociera także do Polski, a umawianie się na wspólne przejazdy staje się coraz popularniejsze nie tylko w większych miastach, ale także w niewielkich miejscowościach na terenie całego kraju. Oczywiście carpooling z założenia nie jest niczym nowym, ponieważ pracownicy tej samej firmy od zawsze umawiali się na wspólne dojeżdżanie, jeśli tylko pozwalały na to warunki, np. zamieszkiwanie w tej samej miejscowości. Obecnie jednak nawet osoby nieznajome, które dojeżdżają na tych samych trasach, mogą znaleźć sobie towarzysza, który podzieli z nimi koszty podróży. Możliwe jest to dzięki specjalnym portalom oraz aplikacjom mobilnym, których coraz więcej powstaje na polskim rynku. Korzystanie z nich umożliwia osobom, które samotnie dojeżdżają do pracy, znalezienie transportu alternatywnego bądź innych osób, które będą dzielić z nim koszty podróży. Dzięki wspólnemu podróżowaniu nie tylko oszczędzamy fundusze, ale mamy też okazję zawrzeć nowe, ciekawe znajomości.

A w jaki sposób Wy dojeżdżacie do pracy? Może czas podjąć odpowiednie kroki, żeby na tym zaoszczędzić?

[FM_form id="2"]
Myślę
Najtrudniejszy język świata
Myślę
Celebryci piszą książki. Dla kogo?
Mieszkam
Jak socjalizm zmienił polskie społeczeństwo?