Pracuję

Biznesowe uniformy


Twoje ubranie decyduje o tym, jak cię widzi świat – powiedziała kiedyś włoska projektantka mody, bizneswoman, Miuccia Prada. Zwłaszcza dziś, gdy kontakty międzyludzkie są tak szybkie, ubiór jest błyskawicznym „językiem”. Co zatem komunikuje nasz strój? Skupmy się dzisiaj na dopasowaniu ubioru do charakteru naszej pracy.

W sytuacjach biznesowych sprawdzają się tylko ściśle określone rodzaje ubrań. Problemu nie mają osoby, które pracują w zawodach charakteryzujących się ściśle określonym dress code’m (np. kucharz, służby mundurowe itd.). Sprawę ułatwia również obowiązywanie w firmie pisanego zbioru reguł. O czym należy pamiętać, przygotowując się do pracy, w której takiego pisanego kodeksu brakuje?

dress code

Dress code dla pań

Zacznijmy od kobiet. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas dobierania poszczególnych elementów garderoby, chcąc, aby nasz wizerunek odzwierciedlał znajomość dress code’u biznesowego? Oto lista elementów stroju niedopuszczalnych w pracy:

  1. Długości: zbyt krótkie lub zbyt długie – właściwa długość to okolice kolan
  2. Niedozwolone elementy garderoby: legginsy, szorty, zbyt duże dekolty i logotypy
  3. Charakter stroju: stroje zbyt obcisłe, zbyt wyzywające lub przeźroczyste, eksponujące bieliznę
  4. Buty: sandały, klapki i inne obuwie, w którym widać odkryte palce i pięty, zbyt wysokie obcasy,
  5. Biżuteria i dodatki: zbyt duża ilość dodatków i biżuterii oraz mieszanie jej rodzajów (różne metale i kamienie szlachetne)
  6. Kolorystyka: kolory jaskrawe, zbyt kolorowy i krzykliwy strój, niewskazane również centki i motywy zwierzęce
  7. Makijaż: zbyt krzykliwy makijaż (nie wolno go poprawiać w miejscach publicznych!), długie paznokcie pomalowane neonowymi lakierami z błyszczącymi ozdobami, brak manicure, niezadbane paznokcie
  8. Fryzura: rozpuszczone włosy (tylko włosy sięgające do ramion mogą być rozpuszczone, dłuższe powinny być upięte), kolorowe włosy
  9. Ponadto zakazane: piercing, brak pończoch lub rajstop

Warto również pamiętać, iż w przypadku strojów kobiecych jest kilka elementów świadczących o zmieniającej się porze w ciągu dnia. Na przykład poranny makijaż powinien być delikatny, popołudniowy może być trochę bardziej wyrazisty, zaś najmocniejszy jest makijaż wieczorowy. Naturalnie w pracy poprzestajemy na makijażu dyskretnym.

Nieodzownym dopełnieniem kobiecego stroju jest torebka – rano duża i pakowna (wskazane, aby zmieściła dokumenty w formacie A4), popołudniowa może być nieco mniejszych gabarytów, wieczorem zaś można sięgnąć po małe puzderka lub kopertówki – ale one towarzyszą nam w sytuacjach innych niż biznesowe.

Buty zakładane na początku dnia mogą być płaskie lub na niewielkim, kwadratowym obcasie, w ciągu dnia obcas może być nieco wyższy i cieńszy, o po szpilki sięgnijmy po pracy wieczorem.

Pamiętajmy też, że troje biznesowe powinny mieć stonowaną paletę barw, dlatego bezpiecznie można sięgać po czerń, szarości, granaty, beże, pastele oraz biel.

dress code

Dress code dla panów

Choć wydaje się, że kobiety mają nieco większą swobodę w kształtowaniu charakteru swojego ubioru, bo czasami wystarczy narzucenie marynarki i zmiana butów, aby strój stał się bardziej elegancki – mężczyźni mają też sporo możliwości zadbania o swój firmowy wizerunek.

Tak jak i kobiety – panowie popełniają czasami błędy w czasie dobierania poszczególnych elementów garderoby biznesowej. Oto ich lista:

Długości: za długie lub za krótkie nogawki spodni garniturowych i rękawów marynarki, brak rękawów koszuli wystających spod mankietów marynarki oraz zbyt krótki lub zbyt długi zawiązany „na stałe” krawat (powinien sięgać do paska)

Garnitur: wypchane kieszenie garniturowych spodni lub marynarek

Koszula: koszula z krótkim rękawem plus krawat, zestawienie ciemnej lub czarnej koszuli z białym lub czarnym krawatem

Buty: dobranie do garnituru innych butów niż klasyczne sznurowanych,krótkie skarpetki, które nie pasują kolorystycznie do butów ani garnituru

Biżuteria i dodatki: zbyt duża ilość dodatków i biżuterii (męska biżuteria powinna ograniczać się do zegarka i obrączki ewentualnie sygnetu rodowego)

Kolorystyka: jaskrawe kolory lub różne desenie i kolory w jednym ubiorze

Fryzura i zarost: brak manicure, niezadbane paznokcie, niezadbany zarost i fryzura

dress code

Najczęstsze „grzechy krawaciarzy”:

GRZECH PIERWSZY – nierozwiązywanie węzła

Krawat powinien być zawiązany za każdym razem od nowa. Wielokrotne zdejmowanie krawata bez rozwiązywania deformuje węzeł i bezlitośnie komunikuje innym osobom, że mają do czynienia z mężczyzną, dla którego zawiązanie krawata to coś ponad jego siły.

GRZECH DRUGI – niewłaściwe przechowywanie

Po zdjęciu krawata i rozwinięciu węzła należy – chwytając krawat palcami wskazującym i środkowym – delikatnym ruchem rozprostować zgniecenia po węźle i odwiesić krawat do szafy tak, aby swobodnie zwisał, lub zwinąć go w „ślimaka” i odłożyć. Jedwab jest włóknem naturalnym, dlatego zagniecenia rozprostowują się podczas odwieszenia czy odłożenia.

GRZECH TRZECI – pranie domowym sposobem

Zabrudzony lub poplamiony krawat powinno się prać wyłącznie chemicznie, najlepiej w zaufanej pralni. Należy pamiętać o tym zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z jedwabiem, który nie lubi wysokich temperatur. W dodatku krawat w środku ma specjalnie wyprawiony wełniany wkład, który przy niewłaściwej konserwacji łatwo jest na zawsze odkształcić.

GRZECH CZWARTY – prasowanie żelazkiem

Jedwabny krawat nie tylko nie lubi ciepłej wody, ale również nie żywi sentymentu do żelazka. Dodatkowo sam ciężar żelazka jest ponad „jego siły”. Pod ciężarem żelazka krawat traci swoistą obłość brzegów, a raz zaprasowane na płasko brzegi nigdy już nie odzyskają pierwotnie uformowanej obłości. Dla prawdziwego dżentelmena taki krawat nie nadaje się już do użytku. Zagnieciony krawat można co najwyżej odparować parą z żelazka.

GRZECH PIĄTY – przygniatanie pasami w samochodzie

Zapinając pasy w samochodzie należy je przełożyć pod krawatem. Nie wolno pasami przygniatać krawata, gdyż takie działania przyczyniają się do spłaszczenia brzegów krawata lub długotrwałego odbicia się pasa na tkaninie.

Panowie, warto też pamiętać, że siadając, można odpiąć guziki marynarki, zaś wstając i chodząc, zawsze należy je zapiąć (dolny guzik marynarki i kamizelki może być rozpięty ze względu na wygodę). Zawsze też należy nosić co najmniej pasek, zaś bardzo eleganccy panowie preferują noszenie szelek.

Znacie zasadę „trzech”?

Z trzech podstawowych elementów stroju męskiego (garnitur, koszula i krawat) tylko jeden powinien być wzorzysty (kratka, pasy itd.). Tylko panowie wprawieni w dobieraniu elementów stroju mogą sobie pozwolić na większą swobodę w tym zakresie.

Życzę Wam, zarówno kobietom jak i mężczyznom, aby udało się komponować biznesowe kreacje zgodnie z obowiązującymi regułami oraz aby Wasz strój do pracy mimo licznych obwarowań był wygodny i nie przeszkadzał w jej wykonywaniu.
Joanna Modrzyńska

Art of Manners
Tekst jest przeznaczony tylko do użytku wewnętrznego i jego kopiowanie w innych celach jest zabronione.

[FM_form id="2"]
Pracuję
Magister inżynier sprząta w chlewie, czyli o jakości kształcenia słów kilka
Pracuję
Ekscentryczny pan Andersen. Baśniopisarz i podróżnik
Doświadczam
Na koniec świata i z powrotem – o pasji podróżowania pewnej pary