Doświadczam

Muzyka – jak na nas wpływa?


Poprawia pracę układu krwionośnego, normuje oddech, poprawia nastrój i leczy z depresji – muzyka ma bezdyskusyjnie doskonały wpływ zarówno na nasz organizm jak i umysł. I nie ma w tym odrobiny przesady! Dziś kilka słów o wpływie muzyki na życie i zdrowie.

Muzykoterapia to metoda lecznicza polegająca na emisji odpowiedniej sekwencji dźwięków, które wprowadzają nasze ciało w odpowiedni stan. Dzięki temu jesteśmy w stanie leczyć ataki paniki i nerwicę. Muzyka wstrzymuje różne reakcje psychosomatyczne oraz reguluje gospodarkę hormonalną pobudzając produkcję np. endorfin. Ale czy każda muzyka wpływa na nas podobnie? Cóż…okazuje się, że nie!

Pokaż mi, czego słuchasz, a powiem Ci… w jakim jesteś nastroju

Muzyka może wpływać na naszą percepcję świata, a raczej w pewnym sensie nakładać coś w rodzaju filtru, który sprawia, że pewne sytuacje i zdarzenia interpretujemy w określony sposób. Mistrzowsko wykorzystuje tę umiejętność odbioru branża filmowa i reklamowa. Odpowiednio dobrana muzyka może sprawić, że widz zacznie odczuwać lęk, smutek czy radość, co ma wzmacniać odbiór obrazu na ekranie.

Jak można kierować emocjami poprzez muzykę? Wystarczy odpowiedni dobór dźwięków, które stymulują procesy zachodzące w naszym organizmie. Badania dowodzą, że rytmiczna, szybka muzyka i wysokie tony podnoszą ciśnienie krwi i przyspieszają pracę serca – czujemy się więc bardziej pobudzeni, skłonni do działania. Nasz organizm zaczyna produkować większe ilości tzw. hormonów szczęścia.

woman-977020_960_720

Spokojne, niskie tony i wolne tempo muzyki relaksacyjnej lub tzw. smutnej muzyki spowalniają pracę naszego organizmu – nasze tętno się obniża, oddech zwalnia. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają i zwyczajnie… wypoczywamy.

Terapia muzyką

Nie dziwi wobec tego fakt, że coraz częściej muzyka wykorzystywana jest w terapii jako jedna z metod terapeutycznych – samodzielnie lub jako wsparcie dla innej terapii. Istnieje kilka metod leczenia z wykorzystaniem odpowiednich dźwięków. Muzykoterapia zaczyna się od określenia odpowiedniego celu. Może więc leczyć nerwicę, rozwijać umiejętności społeczne (kontakty z ludźmi) czy wspierać w formie treningu terapie behawioralne. Ważnym jest, by na samym początku uświadomić sobie problem, z którymi chcemy się podczas terapii muzyką zmierzyć.

Uczenie przez słuchanie

Muzyka może podnosić również naszą kreatywność i zdolności poznawcze, czego dowodzi tzw. Efekt Mozarta. Okazuje się, że osoby słuchające muzyki klasycznej odpowiednio długo, wykazują niewielką poprawę zdolności intelektualnych. Nikt jednak dotychczas nie udowodnił wpływu muzyki na rozwój noworodków i niemowląt.

Pewnym jest jednak, że dziecko słyszy dźwięki jeszcze w brzuchu mamy i reaguje na muzykę, którą płyną do niego z zewnątrz. Zmysł słuchu wytwarza się jako jeden z pierwszych. Warto więc do spokojnych melodii przyzwyczajać maleństwo jeszcze przed porodem.

woman-child-doctor-hospital-large

Czy można kształtować gust muzyczny niemowlęcia? Nie do końca. Można je do pewnego rodzaju muzyki przyzwyczaić. Dlaczego tak się dzieje?

Wszyscy jesteśmy Mamoniami?

“Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem.” – mawiał jeden z bohaterów filmu Rejs. Okazuje się, że każdy z nas tak ma. Nawet o tym nie wiedząc.

Nasz mózg w odbiorze świata najbardziej ceni powtarzalność. Usłyszane ponownie dźwięki interpretuje więc jako znane i co za tym idzie – przyjemniejsze. Odbiór znanej nam melodii wytwarza w mózgu dopaminę (hormon nagrody) wywołując pozytywne wspomnienia.

Stąd na przykład stały rytm radiowych hitów (dość do siebie podobnych) i co ciekawe, refren z piosenkach. Okazuje się bowiem, że popularność współczesnych hitów wzrasta wraz z ilością powtarzanego w niej refrenu.

pexels-photo-14076

Dostarczanie naszemu umysłowi tego co znane, nawet podświadomie – wcale nie musimy pamiętać, że “gdzieś to już chyba słyszeliśmy”, sprawia, że dźwięki odbieramy jako przyjemniejsze. Ba! Mózg czasami odtwarza znane sobie, powtarzalne melodie, sprawiając, że jakaś piosenka “za nami chodzi”. Im prostsza sekwencja dźwięków w melodii, tym większa szansa, że piosenka utkwi nam w pamięci na dłużej.

[FM_form id="2"]
Doświadczam
Amerykańskie podejście do motoryzacji
Doświadczam
Jeśli nie kawa, to co? Energetyki, które nie są niezdrowe
Doświadczam
LARP, czyli gra terenowa dla fanów fantastyki. Dlaczego warto zostać rycerzem?