Korzystam

Kredyt konsolidacyjny: czy to się opłaca?


Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy dostępny na polskim rynku usług bankowych, który z założenia ma nam ułatwić spłatę podjętych wcześniej zobowiązań. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy dostępny na polskim rynku usług bankowych, który z założenia ma nam ułatwić spłatę podjętych wcześniej zobowiązań. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne i kiedy warto się na nie zdecydować?

kredyt konsolidacyjny

Często młodzi ludzie już na etapie startu w dorosłe życie zmuszeni są do zaciągnięcia różnego rodzaju zobowiązań finansowych, których spłacanie może potrwać później długie lata. Często po podjęciu pierwszej pracy decydujemy się na zakup wymarzonego sprzętu elektronicznego rozkładając jego spłatę na raty, następnie wielu z nas zaciąga kredyt studencki, a później kredyt na własne mieszkanie czy samochód. Takie zobowiązania nierzadko są niezastąpioną pomocą w wyprowadzce z domu czy w zapewnieniu sobie wyższej edukacji, ale mogą spowodować problemy z dopięciem budżetu pod koniec miesiąca. W takich sytuacjach posiłkujemy się zazwyczaj krótkoterminowymi pożyczkami gotówkowymi czy limitem na karcie kredytowej, grzęznąc coraz mocniej w gąszczu zobowiązań finansowych. Jak nie pogubić się w tych wszystkich spłatach i wyjść z nich obronną ręką? Z pomocą przychodzi nam kredyt konsolidacyjny, który przeznaczony jest właśnie na tego typu sytuacje.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który pozwala nam połączyć wszystkie dotychczasowe zobowiązania w jedno. Zakłada on automatyczną spłatę przez wybrany bank naszych zobowiązań podjętych w różnych placówkach i równoczesne zaciągnięcie w ten sposób nowego kredytu na ustalonych wcześniej warunkach. W ten sposób co miesiąc musimy uiszczać tylko jedną ratę, co może stanowić duże ułatwienie dla naszego domowego budżetu.

Co można spłacić?

Przy pomocy kredytu konsolidacyjnego możemy spłacić każdy rodzaj zobowiązania bankowego, począwszy od kredytów hipotecznych, gotówkowych, samochodowych, odnawialnych, ratalnych nawet do zadłużenia na karcie kredytowej.

Dlaczego się opłaca?

Konsolidacja kredytu zazwyczaj jest rozwiązaniem korzystnym, ponieważ dużo łatwiej poradzić sobie ze spłatą jednej raty niż pamiętać o regularnym spłacaniu pomniejszych zobowiązań. Kredyty konsolidacyjne opłacają się także dlatego, iż sporą część naszych pożyczek czy kredytów podejmujemy pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad warunkami ich spłaty i bez wcześniejszej analizy naszych możliwości finansowych. Konsolidacja pozwala nam spłacić takie zobowiązania i dobrać odpowiednie warunki kredytu do naszej sytuacji finansowej. W ten sposób możemy między innymi wydłużyć okres spłaty, co wpłynie na zmniejszenie wysokości comiesięcznej raty. Może być to znaczna ulga dla naszego budżetu, który został nadszarpnięty przez spłacanie kilku dotychczasowych zobowiązań.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego i scaleniu wszystkich naszych zobowiązań finansowych w jedno należy przede wszystkim gruntownie przeanalizować stan naszego budżetu rodzinnego oraz ilość i wysokość spłacanych dotychczas rat. W następnej kolejności musimy także ustalić priorytety – czy zależy nam przede wszystkim na zmniejszeniu raty w celu odciążenia budżetu, a może na jak najszybszej spłacie podjętego zobowiązania? Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy także zmniejszyć ponoszone koszty lub uzyskać dodatkowe środki na konieczne wydatki.

Podstawą wyboru odpowiedniej oferty jest przede wszystkim gruntowna analiza kosztów, które ponosimy dotychczas oraz kosztów, które oferuje nam kredyt konsolidacyjny. Skupmy się uważnie nie tylko na kwocie do spłaty, lecz także na wysokości prowizji, cenie ubezpieczenia czy kosztach związanych ze wcześniejszą spłatą. Dopiero podsumowując ostateczny wynik takiej analizy możemy sprawdzić, czy proponowany nam kredyt konsolidacyjny będzie dla nas opłacalny.

W przypadku wątpliwości czy braku czasu warto skorzystać z porównywarek internetowych, które błyskawicznie przedstawią nam wszelkie dostępne opcje i ich koszt w przejrzysty i czytelny sposób. Warto także wziąć pod uwagę skonsultowanie się z doradcą finansowym, który za nas przeprowadzi konieczne analizy i przekaże nam swoje wnioski. Taka usługa oczywiście kosztuje, ale w ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, które stracilibyśmy w przypadku podjęcia kredytu konsolidacyjnego na niekorzystnych warunkach.

Podobał C

[FM_form id="2"]
Korzystam
Kryminały – klasyka i drugi biegun
Korzystam
Niezbędnik biegacza
Korzystam
Fenomen street photo