Korzystam

Jak wybrać konto osobiste?


Konto osobiste to najbardziej powszechny produkt finansowy w Polsce. Każdego roku kolejne tysiące osób decydują się na jego założenie. Jednak czy wiemy w jaki sposób wybrać konto dostosowane do naszych potrzeb finansowych?

Określ swoje potrzeby

Konto osobiste to niezastąpiony produkt bankowy, który pozwala nam gromadzić środki, wykonywać przelewy oraz płacić kartą płatniczą za wszelkie transakcje. ROR jest także niezbędny w momencie przelewu wynagrodzenia czy do wykonywania rozmaitych rozliczeń finansowych, np. zapłaty rachunków czy czynszu za mieszkanie. Z tego powodu na założenie konta osobistego decyduje się coraz większa grupa Polaków w różnym wieku. Niestety wybór odpowiedniego ROR-u nie jest łatwy, ponieważ każda instytucja finansowa reklamuje swoje produkty finansowe jako najlepsze spośród dostępnych na rynku. Jak z mnogości ofert wyłuskać tę odpowiednią dla siebie? Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru rachunku osobistego należy najpierw dokładnie sprecyzować własne potrzeby, a następnie przeanalizować dostępne oferty pod ich kątem.

Opłata za prowadzenie konta

Przy wyborze właściwego konta osobistego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość opłat za jego prowadzenie. Zdecydowana większość dostępnych na rynku produktów finansowych tego rodzaju reklamowana jest jako całkowicie bezpłatna, jednak nierzadko banki w ten sposób określają konto darmowe pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Warto zawczasu sprawdzić te warunki i zastanowić się czy jesteśmy w stanie je spełnić.

Opłata za kartę płatniczą

Konta bankowe, których prowadzenie jest całkowicie bezpłatne, często obwarowane są opłatami za kartę płatniczą. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ comiesięczna drobna opłata za posiadanie karty w skali całego roku sumuje się w sporą kwotę. Często możemy zaoszczędzić, jeśli dopełnimy kolejnych warunków stawianych przez bank, np. wykonamy transakcje kartą na określoną kwotę.

Wypłata środków

Darmowa wypłata środków w bankomatach różnych sieci jest niemal obowiązkowym atrybutem każdego konta osobistego. Taka możliwość przydaje się szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do bankomatów jest ograniczony i jesteśmy zmuszeni podejmować gotówkę w urządzeniu innej sieci. W przypadku kiedy sporo podróżujemy, warto rozejrzeć się także za ofertą, która zagwarantuje nam darmowe wypłaty środków z bankomatów na terenie całej Europy.

Przelewy

W dzisiejszym świecie ciężko przecenić wartość transakcji bezgotówkowych. Przelew to najpopularniejsza usługa towarzysząca rachunkowi osobistemu – przydaje się zwłaszcza w momencie zapłaty za towary kupione online bądź w przypadku konieczności szybkiego przetransferowania gotówki członkowi rodziny. Przed wyborem konta osobistego należy koniecznie sprawdzić czy oferta darmowych przelewów w danym banku nie są obwarowane żadnymi wymogami.

Reputacja banku

Reputacja banku to czynnik, który również należy wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku osobistego. Kuszeni nowymi promocjami, często zawieramy pochopnie umowę z daną instytucją finansową, a potem dopiero sprawdzamy czy jest to marka godna zaufania. Tymczasem to właśnie opinie innych klientów o danej instytucji finansowej potwierdzają nam, czy warto podjąć z nią współpracę. Zapytajmy znajomych o ich doświadczeniach z danym bankiem oraz jak byli traktowani przez jego obsługę. Czasem warto zdecydować się na droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązanie niż narażać się na problemy związane z nieprofesjonalną obsługą klienta.

Dodatkowe funkcjonalności

Wiele banków oferuje rozmaite dodatkowe funkcje konta osobistego, które mają zachęcić klienta do wybrania właśnie ich oferty. Przydatność takich funkcjonalności zależy od naszych indywidualnych preferencji, dlatego warto wcześniej dokładnie określić na czym zależy nam najbardziej. Jeśli wykonujemy dużo przelewów, to warto rozważyć ofertę banku, który gwarantuje tanie przelewy natychmiastowe, dzięki czemu znacząco zaoszczędzimy na czasie. Należy także zwrócić uwagę, czy nasz bank dysponuje aplikacją mobilną – świadczy to o nowoczesności i podążaniu z duchem czasu. Taka aplikacja może okazać się niezastąpiona nie tylko w przypadku nieoczekiwanej konieczności uzyskania dostępu do konta, ale przede wszystkim w codziennych sytuacjach, np. przy zlecaniu przelewów czy sprawdzaniu stanu konta.

Skorzystaj z fachowej pomocy

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź problemów z dobraniem odpowiedniej oferty do naszych indywidualnych potrzeb, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Nie należy się także przywiązywać do jednej instytucji finansowej, co jest częstym błędem zwłaszcza wśród starszych Polaków. Nie wahajmy się zmienić banku, jeśli na rynku pojawi się korzystniejsza oferta.

Co braliście pod uwagę przy wyborze konta osobistego? Jakie jego atrybuty uważacie za najważniejsze, a które za najmniej przydatne? Jesteście zadowoleni czy rozczarowani z usług swojego banku?

[FM_form id="2"]
Korzystam
Psychoterapeuta w roli głównej
Korzystam
Jim Jarmusch
Korzystam
Elektronika – czy opłaca się kupować produkty made in China?